The Wide Appeal kalkulatora HP 12c dla profesjonalistów

Dowiedz się o niezwykłej długowieczności i niezrównanym użytkowaniu urządzenia

Kalkulator finansowy HP 12c. MZE / Wikimedia CC 2.0

HP 12c jest naprawdę niezwykły w swojej długowieczności jako standardowe urządzenie obliczeniowe dla profesjonalistów finansowych. W erze, w której elektronika, taka jak telefony komórkowe (telefony komórkowe), komputery osobiste i podobne urządzenia, szybko się rozwija, dzisiejsze gorące i najnowocześniejsze urządzenie często staje się bardzo przestarzałe w ciągu kilku lat. W związku z tym jest tak, że nie tylko kalkulator sprzedany po raz pierwszy w 1981 r. Powinien pozostać w produkcji w XXI wieku, ponad 30 lat po jego wprowadzeniu, ale także, że nadal będzie złotym standardem dla wielu specjalistów w dziedzinach technicznych, które reprezentują rynek docelowy.

Szeroki apel

Programowalny kalkulator finansowy HP 12c wyróżnia pierwszeństwo wszystkich produktów Hewlett-Packard w liczbie wyprodukowanych lat i liczby sprzedanych urządzeń. Łączna sprzedaż przekroczyła 15 milionów znaków jednostkowych w 2007 roku. Co więcej, słynna trwałość HP 12c oznacza, że ​​niezwykle wysoki odsetek tych urządzeń pozostaje w użyciu, w niektórych przypadkach 30 lub więcej lat po ich pierwszym zakupie.

Ten kalkulator ma zaprogramowane w nim wiele istotnych funkcji obliczeniowych, które ludzie w tych rozbieżnych dziedzinach muszą używać na bieżąco:

Jest to tylko częściowa lista pól, dla których HP 12c jest cennym narzędziem.

Ponadto wykonuje te funkcje szybko i sprawnie. Dodatkowo, HP 12c może przechowywać niestandardowe programy opracowane przez użytkownika.

Podczas gdy takie aplikacje są zazwyczaj łatwiejsze do zapisu i wykonywane na komputerach osobistych, niewielki rozmiar i wysoka przenośność HP 12c oferuje korzyści kompensacyjne w tym zakresie.

Odwrotna notacja polska

Wprowadzanie danych i wykonywanie obliczeń odbywa się w systemie Reverse Polish Notation (RPL), który zasadniczo jest rodzajem języka maszynowego lub kodu komputerowego. Pomimo tajemniczego brzmienia konwencji operacyjnej, jest to dość łatwe do nauczenia się z podręcznika użytkownika.

Kluczem do zrozumienia wersji Reverse Polish Notation stosowanej przez HP 12c jest przyzwyczajenie się do wprowadzenia operatora (takiego jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie lub dzielenie) po operandzie, a nie wcześniej. Dodatkowo, po wprowadzeniu pierwszego argumentu w nowym obliczeniu, użytkownik musi nacisnąć klawisz ENTER, aby wskazać, że rozpoczęto nowe obliczenia i że poprzednie obliczenia mają zostać usunięte z rejestru wyświetlania.

Na przykład w przypadku tej serii naciśnięć klawiszy zostanie wprowadzone proste obliczenie 2 + 2:

2 ENTER 2 +

W tym momencie na wyświetlaczu pojawi się 4.

Pozostawienie tego wyniku w rejestrze wyświetlania umożliwia użytkownikowi wykonanie dodatkowych obliczeń na nim. W rzeczywistości użycie Reverse Polish Notation sprawia, że ​​HP 12c jest idealny do wykonywania złożonych obliczeń, które byłyby wyrażone przy szerokim użyciu nawiasów.

Trwałość, efektywność energetyczna i cena

HP 12c jest słusznie chwalony za swoją wytrzymałość i odporność na wstrząsy. Były to kluczowe czynniki w pierwotnym projekcie, a możliwość przetrwania długich upadków na betonowych powierzchniach została dokładnie przetestowana przed pierwszym wdrożeniem.

Dodatkowo, HP 12c został zaprojektowany tak, aby był wyjątkowo energooszczędny, a rzeczywista wydajność znacznie przekracza oficjalną specyfikację. Oryginalny model zasilany był bateriami o 3 rozmiarach, a instrukcja obsługi przewidywała 6-12 miesięcy normalnego użytkowania (lub 80-180 godzin nieprzerwanego działania programu), w zależności od tego, czy zainstalowano alkaliczne, czy droższe baterie tlenku srebra. Ten recenzent jest jednym z wielu, którzy twierdzili, że pomimo regularnego codziennego korzystania, kalkulator działał przez ponad 10 lat, zanim potrzebował pierwszej wymiany baterii.

Źródło prądu w obecnej generacji kalkulatora zamieniło się w pojedynczą baterię litową CR2032, ale najwyraźniej ten sam długi czas pracy baterii jest wykorzystywany przez jej właścicieli.

Cena rynkowa spadła z 150 USD podczas premiery w 1981 r. (Około 256 USD w 2012 r.) Do 69,99 USD w 2012 r.

Ten recenzent kupił za 89 USD w listopadzie 1987 r. (Około 178 USD w 2012 r.).

Wykorzystanie egzaminu

HP 12c może być używany przez osoby podejmujące te krytyczne egzaminy:

Jeśli z żadnego innego powodu uzyskanie i nauka korzystania z HP 12c jest bardzo wskazana z tego tylko powodu. Ponadto, poprzez zezwolenie na ich użycie, organizacje zawodowe, które skutecznie zarządzają tymi egzaminami, oświadczają o użyteczności tego kalkulatora dla osób z tych dziedzin.

Porównanie cen

Ta recenzja jest oparta na HP 12c, którą autor kupił w 1987 roku i nadal używa.