Komunikacja niewerbalna w miejscu pracy

Podstawowa definicja miejsca pracy i interpersonalna komunikacja niewerbalna

Komunikacja niewerbalna to przekazywanie informacji oprócz słów w komunikacji z odbiorcą lub odbiorcą treści komunikacyjnych.

W jaki sposób ludzie komunikują się niewerbalnie?

Nadawca przekazuje niewerbalne informacje do odbiornika za pomocą następujących metod .

Język ciała: sposób, w jaki siedzi osoba; stojaki; porusza rękami, rękami i nogami; inne subtelne ruchy.

Wyraz twarzy: Ludzkie twarze są niezwykle wyraziste, łącznie z oczami, brwiami, ustami i każdym innym ruchem.

Emocje takie jak gniew, szczęście, ból, wstręt, dezorientacja i nudę są łatwo wyrażane za pomocą ruchów twarzy.

Postawa: Sposób noszenia siebie, w tym postawa, postawa, sztywność, prawość. Niezależnie od tego, czy opadasz wygodnie, siedzisz sztywno na skraju siedzenia, czy odchylasz się do tyłu z zamkniętymi oczami, przekazujesz wiadomość poprzez swoją postawę i pozycję.

Kontakt wzrokowy: Ludzie często przypisują wiarygodność osobom, które mówią, zachowując dobry kontakt wzrokowy i na odwrót. Kontakt wzrokowy służy również do przekazywania zainteresowań i emocji oraz do promowania relacji z odbiorcą wiadomości. Jest również używany do udawania zainteresowania, wprowadzania w błąd i fałszywego zainteresowania.

Gesty: Szczególnie gesty rąk są bogatymi przenośnikami komunikacji. Oni interpunkują słowo mówione i dodają znaczenia. Mniej świadome gesty, takie jak drapanie nosa, głaskanie włosów, szarpanie ubrań, zakładanie rąk na biodrach i komunikowanie się w sposób komunikatywny lub nieumyślny.

Znaki: Znaki i inne artykuły ze słowami, obrazami lub symbolami są uważane za formę komunikacji niewerbalnej.

Ubrania i inne akcesoria, takie jak teczki, okulary ochronne i tak dalej: rodzaje odzieży i twój wygląd wysyłają potężne niewerbalne wiadomości . Niektóre z nich są celowe, gdy pracownik nosi koszulkę z ulubioną drużyną sportową na plecach lub pracownikiem, który każdego dnia nosi konserwatywny, biznesowy garnitur.

Ale ludzie mogą niechcący wysyłać inne wiadomości, nie zdając sobie sprawy z wpływu ich wiadomości na odbiorcę. Użytkownik kombinezonów konserwatywnych może wydawać się niedostępny, gdy nie jest to jego intencją. Po prostu chciał być gotowy do biznesu, godny zaufania i niezawodny . Osoba nosząca bluzkę o niskim kroju może lub nie chce, aby jej współpracownicy odkryli jej seksowną. W najlepszym przypadku wysyła jednak mieszaną wiadomość.

Dekoracja biurowa: w pracy sposób dekorowania biura wysyła również wiadomości do pracowników, którzy wchodzą. Gdy umieścisz swoje biurko, odległość między Twoim siedzeniem a miejscem gości, niezależnie od tego, czy meble oddzielają cię od współpracowników, wszystkie mówią mocniej i niewerbalnie.

Twój ton głosu i inne aspekty paralilingystyki : Paralinguistyka jest komunikacją głosową oddzieloną od rzeczywistych słów i obejmuje takie czynniki, jak: fleksja, tonacja, stymulacja, pauzy i głośność. Jest to forma komunikacji niewerbalnej, która może być przydatna w kontaktach telefonicznych i osobistych.

Touch: Touch to potężna metoda komunikacji niewerbalnej. Klepnięcie po plecach, uścisk, osoba sięgająca, by dotknąć twojej ręki w sympatii, komunikuje się z towarzyszącymi słowami lub bez nich.

Przestrzeń fizyczna: Tak samo jak korzystanie z fizycznej przestrzeni w biurze telegrafuje wiadomość do odbiorcy, tak samo przestrzeń, w której się otaczasz, gdy pracujesz lub komunikujesz się.

Większość mieszkańców Ameryki Północnej woli około 18 cali przestrzeni wokół osoby fizycznej podczas komunikowania się z innymi. Wszystko, co jest bliżej, jest postrzegane jako zbyt bliskie, a szczególnie w środowisku pracy zbyt intymne.

W jednym z najśmieszniejszych nieudanych wysiłków komunikacyjnych, jakie kiedykolwiek oglądano, student z innego kraju próbował wyjaśnić coś amerykańskiemu rejestratorowi uniwersytetu. Chciał zbliżyć się do niej, aby pomóc jej zrozumieć, dlaczego ma rację, praktykę, która sprawdziła się w jego kraju pochodzenia.

Chciała jej 18 cali przestrzeni i była zdeterminowana, aby ją utrzymać. Więc dosłownie ścigali się w biurze. Za każdym razem, gdy się zbliżał, odeszła. Nie każde wystąpienie mówi tak głośno, ale ochrona danej osoby przez prywatną przestrzeń jest szybka.

Dlaczego niewerbalne znaczenie komunikacyjne

Używane w połączeniu z ustną komunikacją słów, komunikacja niewerbalna pomaga przekazywać wiadomości, które są zrozumiałe dla twoich odbiorców.

Możesz przerwać, wzmocnić, zaakcentować i ożywić swoją komunikację za pomocą dowolnej z powyższych metod komunikacji niewerbalnej.

Jako użyteczne narzędzie powinieneś świadomie używać komunikacji niewerbalnej, aby upewnić się, że przekazujesz swój zamierzony przekaz tak skutecznie, jak to tylko możliwe. Wspólne znaczenie jest pożądanym rezultatem w każdej komunikacji i niewerbalnej komunikacji pomaga tworzyć wspólne znaczenie.

Ale musisz także zachować świadomość, że sposób niewerbalnego komunikowania się może oznaczać jedno, ale przekazać zupełnie inną wiadomość odbiorcy twojej komunikacji. Na przykład młoda osoba zbierająca pieniądze miała zwyczaj przybywać na spotkanie ze swoim szefem, rozkładając się fizycznie na dużej przestrzeni przy stole.

Ta obecność plus nawyk umieszczania jej aktówki i butelki po jej obu stronach na stole nie wzbudził podejrzeń jej szefa. Pracownik czuł się komfortowo, ale jej szef postrzegał swoją obecność jako inwazję na jej przestrzeń.

Było to szkodliwe dla ich związku, zwłaszcza że pracownik miał również skłonność do przechylania się przez stół, gdy intensywnie wyrażała opinie. To sprawiło, że jej szef, mimo że szef miał całą władzę organizacyjną, wyjątkowo niewygodny.

Kiedy komunikacja niewerbalna i werbalna nie pasują

Kiedy istnieje rozbieżność między tym, co mówisz słownie, a sygnałami niewerbalnymi, które wysyłasz, wierzą, że komunikacja niewerbalna jest odbierana przez twoich odbiorców.

Na przykład, gdy pracownik mówi ci, że wszystko jest w porządku, ale wszystko na temat jego tonu, wyrazu twarzy, postawy ciała i braku uśmiechu jest niespójne, nie wierzysz w słowa.

W związku z tym, jeśli twoja komunikacja niewerbalna będzie służyć Ci dobrze jako narzędzie do poprawy ogólnej komunikacji, musisz rozwinąć świadomość na temat dopasowania twojej niewerbalnej komunikacji do twoich słów.

Kiedy komunikacja niewerbalna ma znaczenie

Dla dobra lub choroby, niewerbalna komunikacja może ci pomóc lub prześladować cię. Co najważniejsze, zdaj sobie sprawę z mocy, jaką ma ona wpływać na wyniki twojej komunikacji. Niezależnie od tego, czy rozmawiasz z całą firmą na spotkaniu firmowym, rozmawiasz ze współpracownikiem przez telefon lub rozmawiasz z szefem w jej biurze, komunikacja niewerbalna wpływa na interakcję.

Komunikacja niewerbalna ma również duże znaczenie w codziennych spotkaniach ze współpracownikami i podczas przechodzących interakcji w salach w miejscu pracy. Ma znaczenie podczas obiadów w organizacji lub poza nią.

Wreszcie, rozpoznaj siłę swojej niewerbalnej komunikacji z interesariuszami Twojej firmy, klientami lub klientami, dostawcami i profesjonalistami. Dopasowanie niewerbalnej komunikacji do wypowiedzianych słów sprawi, że ci zaufają .

Możesz ćwiczyć komunikację niewerbalną i zarządzać nią, aby efektywniej przekazywać wiadomości. Możesz też zezwolić na komunikację niewerbalną, aby sprawić wrażenie nieskutecznego, niechlujnego komunikatora lub pracownika, którego mieszane wiadomości nie są godne zaufania. Dlaczego nie skorzystać z komunikacji niewerbalnej na swoją korzyść? To wygrana dla wszystkich.