Jak formalnie skarżyć się na nękanie w miejscu pracy

Ten przykładowy list pomoże w zainicjowaniu dochodzenia

Nękanie w miejscu pracy jest nielegalne. Gdy wystąpi szykan, musisz zgłosić problem oficjalnie. Na przykładzie molestowania seksualnego podejść do oficjalnej skargi.

Molestowanie

Kiedy czujesz, że jesteś molestowany seksualnie , musisz złożyć oficjalną skargę. Twoja firma prawdopodobnie ma wdrożone procedury. Najprawdopodobniej ci mówią, żeby zgłosić to swojemu szefowi lub Działowi Kadr.

(Oczywiście, jeśli to twój szef cię nęka, nie zgłosiłbyś tego do niego, ale do jego szefa lub bezpośrednio do działu kadr.) Ale, jak powinieneś to zgłosić?

Wiele osób woli robić takie rzeczy twarzą w twarz, i to ma sens. Łatwiej jest mu zadać natychmiastowe pytania. Czasami łatwiej jest wyjaśnić to ustnie niż na piśmie. Ale to także problem. Mówienie rzeczy twarzą w twarz może budzić nerwy, a ty możesz łatwo zostać źle zrozumianym .

Kiedy chcesz powiedzieć, że Bob nęka cię seksualnie, może się okazać, że Bob mówi głupie dowcipy. Szefowi lub szefowi łatwo jest zbagatelizować lub oddalić skargę, gdy tak wychodzi. W końcu to tylko głupi żart, prawda?

Dlatego zaleca się składanie skarg na piśmie, a następnie śledzenie spotkania twarzą w twarz. Ale co powiedzieć? Oto przykładowy e-mail, który możesz wysłać do swojego szefa lub działu HR.

W nawiasach wyjaśniono, dlaczego każda wiadomość e-mail ma krytyczne znaczenie.

Przykładowa oficjalna skarga dotycząca adresu e-mail

Subject Line: Oficjalna skarga dotycząca molestowania seksualnego. [To jest najbardziej krytyczna część twojej skargi. Podanie tego jako tematu sprawia, że ​​nikt nie może powiedzieć: "Nie wiedziałem, że doświadcza molestowania seksualnego". Nie mogą, zgodnie z prawem, zignorować twojej skargi, kiedy zaczynasz to w ten sposób.]

Droga Jane i Stacy, [Przesyłając ją zarówno swojemu szefowi, Jane, jak i kierownikowi działu kadr, Stacy, trzymasz wszystkich w szachu. Z pewnością będziesz chciał wysłać go tylko do HR lub tylko do swojego szefa, ale jeśli nie masz mocnych powodów, aby zatrzymać jedną z dwóch pętli, wyślij ją obu jednocześnie.]

Piszę, aby powiadomić Cię, że Bob molestował mnie seksualnie. [Ponownie, powiedz to w prosty sposób, na samym początku.]

Następujące zdarzenia wystąpiły:

[Zauważ, że wspomina o każdym incydencie, nawet o tym, że nie ma dokładnej daty do odnotowania. Pierwszy incydent nie jest w rzeczywistości molestowaniem seksualnym - prośba współpracownika o randkę nie kwalifikuje się. Pokazuje jednak, kiedy zaczął się zachowanie Boba i jak szybko stał się nieodpowiedni.

Zwróć też uwagę, że podaje imiona możliwych świadków. Pomoże to w rozpoczęciu dochodzenia.]

Dziękuję bardzo za rozpatrzenie tej sprawy dla mnie. W razie potrzeby chętnie udzielę wszelkich dodatkowych informacji. Bardzo bym chciała, żeby Bob zostawił mnie w spokoju, abym mógł wykonywać swoją pracę.

Z poważaniem,

Holly Jones.

Po oficjalnym piśmie w sprawie skargi

to jest to! Nie musisz używać wyszukanych sformułowań prawnych. Twój szef i twój dział HR wiedzą, że molestowanie seksualne jest nielegalne i powinni je zabrać stamtąd. Możesz oczekiwać, że od samego początku nie uwierzą oni w twoją stronę, ponieważ są zobowiązani do podejścia do tej skargi z neutralnego punktu widzenia.

Będą prowadzić dochodzenie . W niektórych sytuacjach, takich jak skarga na Boba, który ogląda pornografię w swojej otwartej kabinie, twój pracodawca nie musiałby powiedzieć Bobowi, który narzekał. Ale ponieważ jest to przypadek, w którym oskarża się go o bezpośrednie molestowanie współpracownika, będzie wiedział, kto złożył skargę.

Prawo zabrania odwetu za złożenie skargi na molestowanie seksualne , więc Twój szef i dział HR nie powinni cię karać w żaden sposób za złożenie tej skargi.

Jeśli twoja firma nie zajmie się tą sprawą, możesz złożyć skargę do EEOC lub zatrudnić własnego adwokata ds. Zatrudnienia, aby pomóc w sprawie.

Więcej informacji na temat problemów związanych ze środowiskiem pracy