Usługi restauracyjne i gastronomiczne

Praca w usługach gastronomicznych może być nieocenionym doświadczeniem. Oferty usług gastronomicznych są często dostępne i często dobrze płatne. Dodatkowo mogą stanowić okazję do rozwijania dalszych umiejętności, które można zastosować do wielu innych ustawień.

Pracownicy restauracji często muszą być artystami, komunikatorami, menedżerami, a czasem arbitrem ( rozwiązywanie konfliktów i problemów może być zaskakująco ważne). Nie wszyscy mogą wykonywać tego typu prace, ale niektórzy z nich mogą zrobić karierę.

Jak korzystać z list umiejętności

Chociaż pod niektórymi względami prace związane z obsługą żywności są bardzo podobne od restauracji do restauracji, każde miejsce jest wyjątkowe. Istnieje również wiele różnych ról w pracy w restauracji, a placówki różnią się sposobem podziału obowiązków. Małe restauracje mogą poprosić wszystkich o odrobinę wszystkiego, podczas gdy inne są bardziej wyspecjalizowane.

Po złożeniu aplikacji będziesz musiał uważnie przeczytać opis stanowiska. Zwiedzanie restauracji i zorientowanie się, jak działa to miejsce, może pomóc.

Kiedy już wiesz, czego chce twój potencjalny pracodawca, możesz zaprezentować te umiejętności w swoich materiałach aplikacyjnych i rozmowie kwalifikacyjnej. Przygotuj się, by podać konkretne przykłady. Poniższa dyskusja powinna pomóc ci dowiedzieć się, na czym się skupić, gdy rozpoczniesz poszukiwanie pracy.

Najlepsze umiejętności w pracy w restauracji

Pracownicy restauracji "Back of house" przygotowują i prezentują żywność lub czyste naczynia, a pracownicy "z przodu domu" witają i kontaktują się z klientami.

Wszyscy pracują razem jako zespół, aby stworzyć niezapomniane, przyjemne doświadczenie dla wszystkich klientów. Istnieją pewne umiejętności, które wymagają wszystkie usługi gastronomiczne, podczas gdy inne różnią się od frontu domu lub są unikalne dla jednej konkretnej roli.

Szef kuchni niekoniecznie musi wiedzieć, jak czekać na stoły, podczas gdy serwer nie musi umieć gotować (choć wiedza na temat jedzenia może być niezbędna).

Chociaż typ restauracji ma znaczenie (właściwe zachowanie dla kelnerów jest bardzo różne w formalnej jadalni w przeciwieństwie do tłustej łyżki), umiejętności mogą być zazwyczaj przenoszone z jednego miejsca na drugie, poprzez style i rodzaje lokalu.

Obsługa klienta
Chociaż umiejętności obsługi klienta są najbardziej niezbędne dla frontu domu, silna etyka obsługi ma kluczowe znaczenie dla wszystkich członków zespołu, w tym dla tych, którzy nigdy nie widzą klientów. Gospodarz lub gospodyni i kelnerzy muszą sprawić, by goście czuli się mile widziani i troszczyli się o nich. Menedżerowie czasami muszą uspokoić klientów, wyjaśniając zasady lub rozwiązując problemy. Kucharze liniowe i zmywarki mają niewidoczne, ale krytyczne role w zadowoleniu i zdrowiu klientów i muszą traktować tę odpowiedzialność poważnie.

Prędkość fizyczna i siła
Serwery muszą nosić niezręczne, a czasem ciężkie ładunki bez rozlewania. Zmywarki muszą szybko ładować i rozładowywać maszyny bez konieczności wyłupywania blach lub cięcia nożami. Zadania poboczne, takie jak napełnianie solniczek, muszą być wykonywane szybko i sprawnie. Zdolność do poruszania się w szybkim, równomiernym tempie, bez rozproszenia, jest krytyczna.

Świadomość bezpieczeństwa
Restauracje mogą być niebezpieczne.

Niewłaściwie traktowane produkty spożywcze mogą niszczyć lub zabijać klientów. Nieprawidłowe środki czyszczące mogą powodować oparzenia chemiczne. Spacerowanie za zapracowanym kucharzem bez pamiętania, aby powiedzieć "za tobą", może spowodować poważne oparzenia termiczne lub wypadki z nożami. Miliony ludzi codziennie przychodzą i wychodzą z restauracji bez strasznego wypadku, ponieważ personel restauracji pracuje razem, aby chronić siebie i swoich klientów.

Dbałość o szczegóły
Dbałość o szczegóły jest ściśle związana z bezpieczeństwem. Serwery muszą pamiętać, że kolacja zamówiła specjalną bez mięty i czy w opatrunku mogą pojawić się plamy pieprzu, ponieważ niektórzy ludzie mają poważne i nietypowe alergie lub preferencje, które muszą zostać spełnione. Kucharze muszą dbać o to, aby ich narzędzia i stacje robocze były skrupulatnie czyste, może to spowodować zatrucie pokarmowe.

Nawet gdy nie chodzi o nic bardziej niebezpiecznego niż nieszczęśliwy diner, śledzenie potrzeb wielu stołów w hałaśliwym, chaotycznym otoczeniu jest wyczerpującą pracą.

Umiejętności komunikacyjne
Umiejętność komunikowania się jest podstawą zarówno obsługi klienta, jak i pracy zespołowej. Od opisywania specjałów po składanie zamówień przypominających współpracownikom, że podłoga przy barze sałatkowym jest śliska, pracownicy restauracji muszą być w stanie skutecznie komunikować się.

Lista umiejętności związanych z restauracją i gastronomią

A - G

H - M

N - S

T - Z

Dodatkowe informacje

Miękkie i twarde umiejętności
Jak uwzględnić słowa kluczowe w CV
Wznów listę umiejętności