Jak sformatować listę profesjonalnych referencji

Podczas procesu ubiegania się o pracę , najprawdopodobniej zostaniesz poproszony o referencje, które mogą potwierdzić twoje kwalifikacje do pracy. Zwykle takie żądanie pojawia się, gdy początkowo przesyłasz wniosek o pracę, lub później w procesie aplikacyjnym, gdy kierownik ds. Zatrudnienia jest bliski podjęcia decyzji o tym, który kandydat dostanie pracę. Pracodawca zazwyczaj określi, ile odniesień należy umieścić na liście, a także jakie dane kontaktowe należy podać dla każdego odniesienia.

Będziesz musiał sformatować listę referencji zawodowych, aby uwzględnić ją w swoich materiałach aplikacyjnych, lub wysłać e-mail do menedżera ds. Rekrutacji w późniejszym etapie procesu rekrutacji. Pracodawca zwykle doradzi ci, jak i kiedy udzielać referencji.

Podobnie jak w przypadku całej komunikacji z potencjalnym pracodawcą, od listów motywacyjnych do podziękowań, lista referencji powinna być sformatowana profesjonalnie, łatwa do odczytania i zrozumienia oraz wolna od literówek i błędów. Oto informacje, co należy umieścić na liście referencji i jak sformatować stronę.

Co uwzględnić na liście referencyjnej

Kiedy podajesz listę profesjonalnych referencji do pracodawcy, powinieneś umieścić swoje nazwisko u góry strony. Następnie wyświetl swoje referencje, w tym ich imię i nazwisko, stanowisko , firmę i dane kontaktowe, z odstępem pomiędzy poszczególnymi referencjami.

Jeśli nie wynika to z twojego CV, możesz również zamieścić informacje o twoim związku z referencją.

Na przykład możesz napisać: "Nazwa referencyjna był moim przełożonym, gdy byłam księgową w Smith Enterprises" lub "Nazwa referencyjna to mój obecny pracodawca".

Lista powinna zawierać co najmniej trzy referencje zawodowe, które mogą poświadczyć Twoją zdolność do wykonywania pracy, o którą się ubiegasz. Zobacz więcej informacji na temat kogo poprosić o referencję i jak złożyć wniosek .

Przykład formatu profesjonalnych referencji

Oto jak sformatować listę profesjonalnych referencji do celów zawodowych lub biznesowych.

Referencje dla Janet Dolan

John Killeny
Dyrektor zasobów ludzkich
Allston Industries
52 Milton Street
Allston, MA 12435
john.killeny@allstonindustries.com
(555) 123-4567

Janet Smithley
Menedżer
Firma McGregor
1001 Route 20, Suite 210
Arlington, Kalifornia 55112
jsmithley@mcgregor.com
(555) 123-4567
Janet Smithley była moją przełożoną w McGregor Company.

Samantha Greening
Dyrektor Marketingu
Samson Enterprises
108 Piąta Aleja
Nowy Jork 11111
greenling@samson.com
(555) 123-4567
Samantha Greening była moją koleżanką w Samson Enterprises.

Kilka wskazówek dotyczących referencji

Wybór, kto poprosić o referencję, jest ważnym krokiem w procesie składania wniosku. W zależności od pracy, o którą się ubiegasz, będziesz chciał dopasować osobę, którą umieścisz na liście referencyjnej. Jeśli to możliwe, wykorzystuj referencje z połączeniami z firmą, do której się ubiegasz. Pomocne może być również korzystanie z referencji, które mogą poświadczyć twoje kwalifikacje do konkretnej pracy, o którą się ubiegasz. To wspaniałe, jeśli możesz wymienić osoby, które pracowały z tobą w podobnym kontekście, jak pozycja.

Gdy poprosisz kogoś o udzielenie referencji , zawsze warto dać im szansę na odrzucenie.

Podczas gdy większość osób chętnie pomaga kolegom w uzyskaniu referencji i rekomendacji, mogą zaistnieć okoliczności osobiste, które uniemożliwiają im to w określonym czasie.

Pamiętaj, że są również okoliczności, kiedy możesz chcieć przesłać postać lub osobistą referencję (w przeciwieństwie do referencji zawodowej), która mogłaby lepiej porozmawiać ze swoimi umiejętnościami, aby wykonać pracę, o którą się ubiegasz.

Jest to szczególnie ważne, gdy masz ograniczone doświadczenie zawodowe lub rozpoczynasz działalność w nowej dziedzinie.

Zanim prześlesz swoje referencje

Lista referencji na stronie nie jest ostatnim krokiem w tym procesie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, poproś o pozwolenie z każdego z twoich referencji. Ważne jest, aby przesyłać tylko osoby, które zgodziły się służyć jako punkt odniesienia.

Nawet jeśli wszystkie twoje referencje są szczęśliwe, że jesteś na twojej liście, dobrym pomysłem jest dostarczenie heads-up, do którego ktoś może się zwrócić, by zapytać o ciebie.

Jest to świetna okazja, aby podzielić się pewnymi informacjami na temat pracy, o którą się ubiegasz, podać kilka kluczowych punktów, które chciałbyś podkreślić, i ogólnie przypomnieć im o tobie i twoich umiejętnościach i osiągnięciach, zwłaszcza jeśli minęło trochę czasu pracowałeś razem.

Gdy już to wszystko zrobisz, przejrzyj listę referencji po raz ostatni, aby upewnić się, że nie ma literówek i że wszystkie informacje kontaktowe są poprawne i aktualne. Oto kilka pomocnych wskazówek dotyczących korekty dla osób poszukujących pracy .

Przeczytaj więcej: Próbki liter referencyjnych | Jak korzystać z przyjaciela jako odniesienia