Jak pisać skuteczne listy do poszukiwania pracy

Tworzenie efektywnych listów jest ważną częścią twojego życia zawodowego, bez względu na to, czy szukasz pracy, czy po prostu nawiązujesz kontakty, aby pomóc Ci rozwinąć karierę. W pewnym momencie będziesz musiał wiedzieć, jak skomponować nie tylko podstawowy list motywacyjny, list uzupełniający i list z podziękowaniami, ale także list referencyjny i list rezygnacyjny. Oto kilka wskazówek, jak najefektywniej pisać te różne formy korespondencji biznesowej:

E-mail z ofertą pracy

Ważne jest, aby komunikacja e-mail była tak samo formalna i profesjonalna, jak przy pisaniu staromodnego listu papierowego.

Oznacza to, że powinieneś znać prawidłową formę adresu, który ma być używany przez adresata wiadomości e-mail, odpowiedni ton, język i strukturę, które należy zastosować oraz gdzie podać dane kontaktowe.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o etykiecie wiadomości e-mail dotyczącej wyszukiwania w pracy, w tym o tym, co należy uwzględnić w wiadomościach e-mail, formatowanie i jak upewnić się, że wiadomość e-mail została przeczytana.

Pisanie skutecznych listów motywacyjnych

Napisanie skutecznego listu motywacyjnego jest pierwszym krokiem do przyciągnięcia uwagi potencjalnego pracodawcy w drodze do zabezpieczenia rozmowy kwalifikacyjnej. Według specjalisty ds. CV w Monster, Kim Isaacs, osoby poszukujące pracy często popełniają błąd, korzystając z listu motywacyjnego, aby wyrazić to, czego szukają, zamiast rozmawiać z pracodawcą.

List motywacyjny, który załączasz do swojego CV, powinien przede wszystkim być dokumentem marketingowym konsultacyjnym - punktem sprzedaży, w którym twoje umiejętności i doświadczenie stanowią idealne "rozwiązanie" wymagań, które firma lub firma poszukuje w swoim nowym pracowniku.

Przejrzyj te podstawowe elementy, aby stworzyć udany list.

Jak napisać list z podziękowaniami

Napisanie listu z podziękowaniami lub e-maila po rozmowie kwalifikacyjnej jest koniecznością. W rzeczywistości niektórzy pracodawcy mniej myślą o tych respondentach, którzy nie podejmują natychmiastowych działań następczych.

Twój list powinien zrobić więcej niż powiedzieć "dziękuję".

Dzięki tej komunikacji masz okazję ponownie "sprzedać się" pracodawcy, zastanawiając się nad potrzebami wyrażonymi w rozmowie i przypominając o cennych talentach, jakie możesz im zaoferować. Dobrze napisany list z podziękowaniami, najlepiej wysłany natychmiast po przeprowadzeniu wywiadu, zapewnia, że ​​zachowasz silną pozycję na radzie rad nadzorczych, gdy podejmą decyzję o wyborze najlepszego kandydata do pracy.

Pisanie listów uzupełniających

Jeśli wysłałeś CV do firmy, z którą chciałbyś przeprowadzić wywiad i nie usłyszałeś od razu, co dalej?

Co piszesz? Oto porady dotyczące pisania listu uzupełniającego w celu uzyskania informacji o statusie twojego podania o pracę.

Jak napisać list rezygnacji

Sposób, w jaki piszesz list z rezygnacją jest ważny, ponieważ zwykle nie jest łatwo zrezygnować i pozostać w dobrych stosunkach z firmą, z której wyjeżdżasz. Nawet jeśli nienawidzisz swojej pracy i nie możesz się doczekać rozpoczęcia nowej pracy, może być trudno zrezygnować dyplomatycznie i taktownie.

Jednak nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, dlatego warto złożyć rezygnację w taki sposób, aby zachować szacunek pracodawcy, pozostawiając drzwi otwarte dla przyszłych kontaktów.

Nigdy nie wiesz, kiedy możesz poprosić ich o przedstawienie pozytywnej rekomendacji.

Dobrze napisane listy rezygnacyjne mogą pomóc w zapewnieniu, że twoja rezygnacja pójdzie gładko i że twoi przełożeni będą dobrze mówić o tobie, gdyby przyszli pracodawcy skontaktowali się z nimi w sprawie twoich osiągnięć.

Jak napisać referencję

Niemal każdy jest proszony o napisanie listu referencyjnego w pewnym momencie swojej kariery dla pracownika, przyjaciela lub kogoś z kim pracował. Aby to zrobić w sposób przekonujący, będziesz chciał się przygotować, zbierając informacje na temat pracy lub programu szkolnego, o który dana osoba się stara, przeglądając ich CV i prosząc o listę zajęć pozalekcyjnych lub wolontariackich, które demonstrują poszukiwany soft. umiejętności takie jak przywództwo lub zdolności organizacyjne.

Oto jak skomponować efektywny list polecający .

Przejrzyj przykładowe listy zadań i szablony

Podczas pisania listów zadań pomocne jest skorzystanie z szablonu . Możesz skopiować i wkleić list, a następnie edytować go, aby spersonalizować go za pomocą własnych informacji. Warto również przejrzeć próbki listów . W ten sposób można zobaczyć, jak dobrze napisane listy zatrudnienia wyglądają jak iskry i pomysły do ​​pisania własnych.