Dziwne i wyjątkowe pytania do rozmowy kwalifikacyjnej

Lynne Sarikas, dyrektor MBA Career Center w szkole biznesu Northeastern University, uważa, że ​​coraz więcej firm zadaje nietypowe pytania dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej w ramach procesu kwalifikacyjnej rozmowy kwalifikacyjnej .

Pytania do rozmowy kwalifikacyjnej Microsoftu są legendarne (na przykład: ile piłek golfowych potrzeba, aby wypełnić 747? Dlaczego okrągły właz jest okrągły?). Jednak, przynajmniej w wywiadzie dla programistów Microsoftu, wydaje się, że odsunął się od pytań o puzzle i prosi kandydatów o rozwiązanie problemów z tablicami podczas wywiadów.

Jednak inni pracodawcy używają nietypowych pytań w procesie selekcji kandydatów z nowych powodów. Branża doradztwa w poszukiwaniu pracy jest tak płodna, że ​​każdy kandydat, który się ukończy, wie, że powinien przygotować krótkie odpowiedzi z wyprzedzeniem na częste pytania standardowe . Należą do nich pytania dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej, takie jak: "jakie są Twoje mocne i słabe strony" oraz "co czyni Cię najbardziej wykwalifikowanym kandydatem do tej pracy".

Ankieterzy używają nietypowych pytań do rozmowy kwalifikacyjnej, aby ocenić, na ile kandydat reaguje na nieoczekiwane pytanie lub scenariusz. Większość nietypowych pytań dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej nie ma właściwych lub złych odpowiedzi. Te pytania o rozmowę kwalifikacyjną dają kandydatowi możliwość, według Sarikasa, "zademonstrowania szybkiego myślenia, opanowania, kreatywności, a nawet poczucia humoru".

Mówi: "Ankieterzy próbują uchwycić przebłysk niewykwalifikowanego kandydata w niestrzeżonym momencie.

Nie ma sposobu, aby przygotować się do tych pytań o rozmowę w terenie, aby ankieter mógł obserwować, w jaki sposób kandydat reaguje i komponuje swoje myśli. Niektórzy ankieterzy zadają również niezwykłe pytania o rozmowę kwalifikacyjną, aby uzyskać wgląd w procesy myślowe kandydata - chcą zobaczyć, jak kandydat pomyśli o nietypowym pytaniu o rozmowę kwalifikacyjną. "

Upewnij się jednak we wszystkich tych przypadkach, że wiesz, czego szukasz z każdym dziwnym i unikalnym pytaniem o rozmowę kwalifikacyjną, o które prosisz. Część twoich nadziei może być ukierunkowana na wszelkie wnikliwe odpowiedzi, a druga część może skupiać się na aspektach, takich jak szybkość, z jaką kandydat odzyskuje niespodziewane pytanie.

Przykład Trudnych / Niezwykłych pytań do rozmowy kwalifikacyjnej

Sarikas sugeruje użycie następujących pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej w celu oceny umiejętności kandydata i jego kulturowego dopasowania .

Pytania dotyczące wywiadów behawioralnych

Po prostu behawioralne pytania do wywiadu podpowiadają, jak kandydat radził sobie z podobnymi sytuacjami w przeszłości. Nie żądają od kandydata spojrzenia w kryształową kulę i przewidywania ich przyszłego zachowania. Sarikas sugeruje następujące pytania jako ogólne, podstawowe pytania związane z pytaniem o zachowanie w miejscu pracy. (Dodatkowe sugerowane behawioralne pytania dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej).

Pytania dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej o charakterze behawioralnym są najlepszym podejściem podczas kandydackich rozmów kwalifikacyjnych. Jednak od czasu do czasu nietypowe pytanie o rozmowę kwalifikacyjną może dostarczyć zadawanych informacji o kandydatach, z którymi rozmawiasz. Użyj obu do skutecznego wyboru kandydata.