Czy możesz zostać zwolniony za szukanie pracy?

Kiedy możesz zostać zwolniony za szukanie innej pracy

Choć wydaje się to niesprawiedliwe, większość pracowników może zostać zwolniona za poszukiwanie innej pracy. Czemu? Ponieważ większość amerykańskich pracowników jest zatrudniona w razie potrzeby. Zatrudnienie na stanowisku oznacza, że ​​ty lub pracodawca ma prawo do zakończenia stosunku pracy z dowolnego powodu lub bez powodu, z lub bez uprzedzenia.

Wygaśnięcie pracownika jest legalne praktycznie w każdym stanie, z wyjątkiem Montany, gdzie prawo pracy uniemożliwia zakończenie z nieokreślonych przyczyn po sześciomiesięcznym okresie próbnym - po sześciu miesiącach zakończenie w Montanie musi nastąpić "z przyczyn". Oznacza to, że twój pracodawca może zwolnić cię z pracy w poszukiwaniu innej pracy - lub z jakiegokolwiek innego powodu.

Dyskryminacyjne wypowiedzenie jest sprzeczne z prawem

Ustawy federalne i stanowe - w tym Montana - zabraniają pracodawcom zaprzestania pracy z powodu dyskryminacji, na przykład ze względu na wiek, rasę, religię lub płeć. Pracodawcy nie mogą także wypowiedzieć pracownikom informacji o nielegalnych działaniach ze strony pracodawcy lub dochodzeniu swoich praw jako pracownika.

Protokoły dotyczące umowy o pracę

W niektórych przypadkach pracownicy objęci indywidualnymi lub związkowymi umowami o pracę mogą być chronieni przed takim zwolnieniem, w zależności od postanowień zawartych w ich umowach. Jeśli twój pracodawca ma język w instrukcji obsługi wskazujący na okoliczności, w których pracownicy mogą zostać rozwiązani, możesz odwołać się od wypowiedzenia.

Jak szukać pracy, gdy jesteś zatrudniony

Szukasz pracy, gdy masz pracę ? Dobrą wiadomością jest to, że masz większe szanse zostać zatrudnionym. "Rozmawiałem z liderami HR, których organizacje rutynowo sprawdzają wnioski o pracę i powracają z bezrobotnych poszukujących pracy", pisze Liz Ryan, założycielka i dyrektor generalny Human Workplace na LinkedIn.

Czemu? Ponieważ jest to szybki sposób na odrzucenie kandydatów. Nieważne, że jeśli nauczyliśmy się czegoś podczas Wielkiej Recesji, to nawet najlepsi pracownicy mogą znaleźć się między zadaniami.

Masz także lepszą pozycję do wynegocjowania wyższej pensji początkowej, gdy szukasz pracy podczas zatrudnienia.

Menedżerowie ds. Wynajmu nie wiedzą, że chcesz skoczyć, więc możesz poprosić o więcej, niż gdybyś był bezrobotny. (A w większości przypadków powinieneś negocjować. Brak negocjacji w sprawie nowych ofert pracy może kosztować cię do miliona dolarów w ciągu Twojej kariery).

Zła wiadomość, oczywiście, że będziesz musiał być trochę podstępny. Najlepszą strategią uniknięcia ostrzału jest dyskretne poszukiwanie pracy. Oto jak:

Oto wskazówki dotyczące poszukiwania pracy, gdy jesteś zatrudniony .

Czytaj więcej: 50 pytań i odpowiedzi na temat wypalania Prawa pracownicze, gdy twoja praca jest zakończona Czy możesz zostać wyrzucony przez telefon?