10 pytań Pracodawcy nie powinni nigdy pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Zadawaj pytania dotyczące wywiadu, które są legalne i dostarczaj użytecznych informacji

Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych jest trudnym zadaniem. Większość ludzi nie przeprowadza wywiadów tak często, więc nie mają zbyt wielu ćwiczeń. Oczywiście, jeśli jesteś rekruterem , powinieneś posiadać wyrafinowane umiejętności, ale dla menedżerów rekrutujących większość nie zatrudnia więcej niż raz lub dwa razy w roku. Więc ich umiejętności są w najlepszym wypadku zardzewiałe.

Podczas gdy wiele artykułów koncentruje się na pytaniach dotyczących wywiadu, które powinieneś zadać , są też pytania, których nigdy nie powinieneś zadawać.

Nie zadajesz pytań z powodów prawnych i innych, ponieważ nie są one pomocne przy wyborze pracownika.

Oto 10 pytań, których nigdy nie należy zadawać. Niektóre z nich mogą cię zaskoczyć.

1. Och! Poszłam do South High School, Too. W którym roku ukończyłeś szkołę?

Ukończenie szkoły średniej jest trudnym pytaniem, ponieważ wskazuje na wiek twojego kandydata lub rok. Dyskryminacja ze względu na wiek dla osób po 40 roku życia jest nielegalna , a jedynym wiekiem, o którym musisz wiedzieć, jest wiek 18 lub 21 lat, w zależności od wykonywanej pracy.

Większość ankieterów nigdy nie zapyta kandydata, ile ma lat, ale takie pytania wymykają się, zwłaszcza gdy temat pojawia się w normalnej rozmowie. Kiedy dowiadujesz się, że twój kandydat ma coś wspólnego z tobą, naturalnie jest próbować budować połączenia.

Trzymaj się tego połączenia, dopóki nie złożysz oferty pracy . Jeśli zatrudnisz tę osobę, będziesz miał mnóstwo czasu, aby się pośmiać, biorąc udział w okrążeniach klasy Mrs. Jones.

2. Kocham twój akcent. Skąd jesteś?

Po pierwsze, czy spojrzałeś na CV osoby? To da ci pojęcie, gdzie mieszkał twój kandydat, ale poza tym pochodzenie narodowe jest klasą chronioną . Mnóstwo ludzi uwielbia fajne akcenty. Nie masz na myśli nic dyskryminującego w tym pytaniu. Ale jeśli nie zatrudnisz tej osoby, mogą spojrzeć wstecz na to pytanie jako na dyskryminację narodową.

Podobnie to samo dotyczy osoby, która wygląda tak, jakby nie pochodziła ze Stanów Zjednoczonych. Jeśli ich życiorys mówi, że ich adres to Pittsburgh, to jeśli chodzi o ciebie, pochodzą z Pittsburgha.

3. Ile masz dzieci?

To pytanie często pojawia się w krótkiej rozmowie kwalifikacyjnej lub jeśli zabierasz kandydata na lunch. Temat dzieci jest często poruszany przez rozmówcę. Zobaczy zdjęcie swoich dzieci na biurku i komentarz, a grzeczną rzeczą jest zadać jej to samo pytanie.

Tyle że w rozmowie kwalifikacyjnej chcesz odpuścić to pytanie. Właściwe pytania są związane ze zdolnością twojego kandydata do wykonania pracy. Możesz powiedzieć: "Ta praca nie ma dobrej elastyczności . Jesteśmy dość sztywni co do naszych godzin. Czy to zadziała dla ciebie? "Szczególnie nie chcesz wchodzić w plany przyszłych dzieci, ponieważ dyskryminacja w czasie ciąży narusza prawo.

4. Czy jesteś obywatelem USA?

Pytanie, które możesz zadać w związku z tym problemem, brzmi: "Czy jesteś uprawniony do pracy w Stanach Zjednoczonych?". Naprawdę, menedżer ds. Zatrudnienia nie powinien w ogóle zadawać tego pytania. Twój wniosek o pracę powinien zadać to pytanie, a rekrutujący był odpowiedzialny za wyeliminowanie kandydatów, którzy nie mogą tu legalnie pracować.

5. W jakim języku mówisz w domu?

To pytanie przenosi cię również na terytorium dyskryminacji narodowej . Jeśli zatrudniasz pracownika na stanowisko, które wymaga umiejętności wielojęzycznych, pytanie, które należy zadać, brzmi: "W jakich językach mówisz?" Oraz, w celu uzyskania dalszych wyjaśnień, "Jak dobrze znasz ten język?". powinien mieć obecnego pracownika, który mówi w języku, którego szukasz, aby przeprowadzić wywiad z kandydatem i ocenić jego umiejętności językowe.

6. Czy masz jakieś upośledzenia?

Niektóre niepełnosprawności są oczywiste. Jeśli dana osoba jest na wózku inwalidzkim, będziesz o tym wiedzieć. Jednak wiele niepełnosprawności, które są chronione zgodnie z ustawą o Amerykanach z niepełnosprawnościami, nie jest oczywiste podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie pytaj. Znowu, nawet jeśli nigdy świadomie nie dyskryminowałbyś kogoś z niepełnosprawnością, kiedy już wiesz, postawiłeś się na oskarżenie, które zrobiłeś.

Możesz zapytać kandydata, czy jest w stanie wykonać to zadanie. Jeśli kandydat jest niepełnosprawny, który potrzebuje zakwaterowania, kandydat powinien go przynieść po złożeniu oferty pracy.

7. Co byś zrobił, gdyby Pingwin z Sombrero wszedł do frontowych drzwi?

Niektórzy menedżerowie ds. Rekrutacji lubią zadawać te zabawne i twórcze pytania, które znaleźli w Internecie. Proszę, nie rób tego. Jeśli nie prowadzisz działalności związanej z fiestami zwierząt w zoo, nie ma odpowiedzi na to pytanie , które pomoże ci ocenić kandydata.

Zadawaj pytania dotyczące pracy. Nie próbuj wkurzać osobowości. Jeśli nie jesteś wyszkolonym psychologiem, nie będziesz nawet wiedział, jak interpretować odpowiedzi kandydata. Zapytaj o wiedzę, umiejętności i umiejętności.

8. Czy potrzebujesz ubezpieczenia zdrowotnego?

Tak, każdy potrzebuje ubezpieczenia zdrowotnego . Jeśli pytasz, ponieważ praca nie oferuje ubezpieczenia zdrowotnego i chcesz je uświadomić, po prostu powiedz to płasko na ekranie telefonu . "Ta praca nie oferuje ubezpieczenia zdrowotnego. Czy nadal chcesz rozmawiać? "

Czekając na rozmowę kwalifikacyjną i pytając swojego kandydata, czy potrzebuje ubezpieczenia zdrowotnego, to, co tak naprawdę robisz, to wtrącanie się w ich stan cywilny, status zatrudnienia małżonka, stan zdrowia i niezależność finansową. Nie pytaj.

9. Czego nie lubiłeś w swojej ostatniej pracy?

To może wydawać się dobrym pytaniem, ponieważ możesz użyć go jako sytuacji, w której wychwalasz zalety oferowanej pozycji. Ale pytanie otwiera szansę, aby twój kandydat stał się bardzo negatywny.

Kandydaci nie lubią czegoś o swojej obecnej pracy, albo nie będą szukali pracy. Ale generalnie starają się pozostać pozytywnymi. Zamiast tego zadawaj pytania o to, czego szukają w swojej nowej pracy. "Czego szukasz w swojej nowej pracy?" Jest lepszym, bardziej pozytywnym pytaniem.

10. Do jakiego kościoła się uczęszczasz?

Jeśli nie zatrudnisz organizacji działającej w oparciu o wiarę, to jest to kwestia od samego początku. Ponownie, często pojawia się w małych rozmowach i wydaje się nieszkodliwe, ale nie można dyskryminować na podstawie religii, chyba że jest to istotne dla pracy. (Tak, tak, możesz wymagać, aby minister twojego kościoła ewangelicko-augsburskiego był luteraninem, ale nie możesz wymagać, aby twój kasjer sklepu spożywczego miał takie same przekonania jak ty.)

Jedyną kwestią związaną z religią w wywiadzie świeckim jest sytuacja, w której dana osoba potrzebuje zakwaterowania, w takim przypadku spoczywa na niej obowiązek przedstawienia go po złożeniu oferty. Następnie możesz wspólnie zdecydować, czy zakwaterowanie jest możliwe.

Kiedy przeprowadzasz rozmowy kwalifikacyjne , skup się na prawdziwej pracy i umiejętnościach, których potrzebuje nowy pracownik, i nie zawiedziesz się ani nie prześpisz z pytaniami o rozmowę kwalifikacyjną. Oto dziesięć przykładów pytań, których nie chcesz zadawać i dlaczego nie chcesz ich zadawać.