Uzyskanie oferty stażu, której naprawdę nie potrzebujesz

Jak radzić sobie z ofertą, gdy czekasz na coś lepszego

Po tygodniach poszukiwań i wysyłania CV , dla większości osób uzyskanie połączenia z wywiadem jest zazwyczaj naprawdę dobrą wiadomością. A co z sytuacjami, w których wymaga się dwóch lub więcej wywiadów, a jedna z firm chce zatrudnić cię na letni staż i czy naprawdę wolałbyś jedną z innych staży, z którymi rozmawiałeś z inną firmą?

Patrzenie na zewnątrz może wydawać się dobrym problemem, ponieważ po wielu tygodniach lub miesiącach szukania stażu, otrzymałeś ofertę.

Nie może być źle, jeśli proponowany staż jest dobrą okazją, w której będziesz mógł zdobyć wiedzę i umiejętności w dziedzinie, którą chcesz prowadzić w przyszłości. Z drugiej strony, jeśli zgłosisz się do tej firmy, ponieważ grasz w grę liczbową i ubiegasz się o każdą staż tam, mogą być inne staże, które okażą się bardziej wartościowe dla osiągnięcia twoich celów zawodowych.

Rzeczy do rozważenia

Jak myślisz, co powinieneś zrobić, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji? Przede wszystkim zalecam, aby przed podjęciem decyzji ocenić pozycję stażu i firmę. Być może będziesz musiał zadzwonić do firmy i zadać pytania, które pozwolą ci lepiej zrozumieć, co obejmuje staż. Po złożeniu oferty, ale masz ochotę nadal korzystać z innych opcji, proponuję wrócić do firmy i dać znać, że jesteś bardzo zainteresowany stanowiskiem i chciałbyś trochę więcej czasu przed przyjęciem oferta.

Ponieważ większość ludzi nie akceptuje stażu lub oferty pracy na miejscu, firma prawdopodobnie z chęcią da ci kilka dni do tygodnia, aby podjąć ostateczną decyzję.

W tym momencie czas jest najważniejszy. Kontaktowanie się z drugim pracodawcą, który Twoim zdaniem wolałby pracować, jest logicznym pierwszym krokiem.

Będziesz chciał poinformować ich, że nadal jesteś bardzo zainteresowany odbyciem stażu w firmie, ale otrzymałeś kolejną ofertę i wolałbyś dla nich pracować. Jeśli są Państwo zainteresowani w charakterze stażysty, może to wystarczyć, aby uzyskać kolejną ofertę. Jest też szansa, że ​​powiedzą ci, że nadal są w procesie aplikacyjnym i nie mogą podjąć ostatecznej decyzji aż do przyszłej daty.

To może być bardzo frustrująca pozycja. Być może myślisz o tym, że nie akceptujesz pozycji w nadziei, że coś innego przejdzie, albo możesz podjąć decyzję o skorzystaniu z szansy i zaakceptowaniu stanowiska i skorzystaniu z okazji. To, czego nie chcesz robić, to zaakceptować stanowisko z zamiarem wycofania się, jeśli pojawi się coś innego.

Pracodawcy zwykle spędzają dużo czasu w procesie rekrutacji. Nie tylko opuścisz firmę na lodzie, ale także zatrzymasz innych kandydatów na staż, który może być dla nich lepszym rozwiązaniem dzięki firmie, która ma nadzieję na dalszą pracę. Przyjmowanie stażu lub pracy z zamiarem odejścia, jeśli coś innego przejdzie, nie jest uważane za dobry sposób na poradzenie sobie z tą sytuacją dla kogoś, kto chce wejść na nowe pole kariery.

Może to poważnie wpłynąć na ścieżkę kariery zawodowej, jeśli ludzie w terenie zorientują się, że jesteś w zasadzie dla swoich zainteresowań i zrezygnują z pracy na miejscu, aby podjąć inną pracę, jeśli coś lepszego przyjdzie ci do głowy.

Zmiana się dzieje

Oczywiście w realnym świecie ludzie zmieniają pracę przez cały czas. Nie mówię o byciu w pozycji przez kilka lat, a następnie szukaniu czegoś, co lepiej spełnia twoje zawodowe i osobiste cele zawodowe. Oczywiście będziesz chciał iść do przodu w swojej karierze, a czasami oznacza to opuszczenie jednej firmy i przejście do innej. To, o czym mówię, to przyjęcie jednej pozycji z pełną świadomością, że nie jest ona właściwa i planuje odejść z pierwszej szansy na coś lepszego. Kiedy mówimy o stażach, czas jest zwykle dość krótki, a skakanie w ciągu lata nie zapewni ci wystarczająco dużo czasu, aby nauczyć się pracy i nawiązywać kontakty w terenie.

Staże są także świetnym sposobem na zdobycie referencji na przyszłe poszukiwania pracy, a pozostawianie w takich okolicznościach prawdopodobnie uniemożliwi zdobycie profesjonalistów, którzy będą ręczyć za etykę pracy i doświadczenie w pracy.