Przygotuj trzy wywiady informacyjne

Dzień 17 30 dni na wymarzoną pracę

Dziś przygotujesz trzy wywiady informacyjne z profesjonalistami w dowolnej firmie docelowej . Wywiad informacyjny to niezwykle przydatne narzędzie do zbierania informacji o branży, pracy lub firmie.

Wywiad informacyjny to także wspaniała okazja do nawiązania kontaktów, ponieważ pozwala poznać i poznać osobistości z branży. Jeśli zrobisz silne wrażenie, osoba prowadząca firmę może nawet pamiętać o tym, kiedy firma ma przyszłe zatrudnienie.

Kto i jak poprosić o rozmowę

Wywiady informacyjne dostarczają poufnych doświadczeń i wrażeń dotyczących określonego zawodu, firmy lub branży. W związku z tym bardzo ważne jest, kto wybrał podanie tej informacji wewnętrznej.

Przejrzyj listę firm docelowych, aby sprawdzić, czy masz jakieś kontakty w tych firmach. Przejrzyj listę kontaktów LinkedIn, aby znaleźć połączenia. Jeśli znajomy znajomego zna kogoś z Twojej firmy docelowej, poproś go, aby przedstawił ci go przez e-mail lub osobiście.

Większość szkół wyższych i uniwersytetów posiada również bazy danych absolwentów, którzy chętnie udzielają porad zawodowych uczniom lub innym absolwentom. Wyszukaj dostępne bazy danych dla połączeń.

Wybierz trzy osoby, które pracują w podobnej branży lub w swojej branży. Skontaktuj się z nimi (możesz to zrobić przez telefon, e-mail lub za pośrednictwem systemu wiadomości LinkedIn), przypominając im, jak jesteś połączony, i prosząc o umówienie się na spotkanie w celu omówienia możliwości kariery lub zdobycia wiedzy w branży.

5 porad dotyczących wywiadu informacyjnego

Bądź profesjonalny: te wywiady są spotkaniami biznesowymi, więc powinieneś postępować profesjonalnie. Przyjdź na spotkanie na czas. Ubierz się w profesjonalny sposób, który pasuje do branży, w której pracuje rozmówca. Upewnij się, że znasz nazwisko osoby, z którą się spotykasz, poprawną wymowę jego imienia i nazwiska oraz tytuł jego / jej stanowiska.

Zadaj właściwe pytania: Wywiad będzie prowadzony przez twoje pytania , więc przyjdź na rozmowę z kilkoma przygotowanymi pytaniami. Możesz zadawać pytania, które mogą być mniej odpowiednie dla typowej pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej (pytania dotyczące wynagrodzenia, zasiłków, wakacji itp.). Możesz dyskutować o tym, co dzieje się na co dzień i odnosić je do własnych zainteresowań.

Nie pytaj o pracę: Pamiętaj, że ten wywiad dotyczy uzyskiwania informacji. Nie ubiegasz się o pracę. Chociaż z pewnością powinieneś wyjaśnić swoje zainteresowanie pracą lub firmą i wyjaśnić, dlaczego uważasz, że jest to idealna pozycja dla ciebie, nie pozwól, aby to zdominowało rozmowę. Skoncentruj się na uczeniu się od rozmówcy, a nie mówieniu mu, dlaczego zasługujesz na pracę.

Rób notatki: rozważ zachowanie ograniczonej liczby notatek, aby móc śledzić wszystkie informacje, które otrzymujesz. Upewnij się jednak, że notatka nie przerywa komunikacji między wami. Natychmiast po zakończeniu wywiadu nakreśl zwięzły zarys omawianych tematów i ogólne wrażenia związane z branżą / pracą / firmą.

Dalsze działania: Napisz notatkę z podziękowaniami do wszystkich osób, z którymi rozmawiasz. Wyślij im wszelkie dodatkowe pytania, które możesz zadać.

Pozostań w kontakcie ze swoimi kontaktami po rozmowach kwalifikacyjnych. Zwiększy to prawdopodobieństwo, że zaoferują ci pomoc w poszukiwaniu pracy w przyszłości.