Odpowiadanie na trudne pytania związane z wywiadem

Odpowiadaj na zwykłe pytania, umiejętnie i przezorność

Odpowiadanie na trudne pytania o rozmowę kwalifikacyjną sprawnie i umiejętnie może być sztuką. Oto próbka najczęściej zadawanych kluczowych pytań, na które najczęściej masz ochotę, wraz z poradą, jak odpowiedzieć. Poszukiwani pracownicy i eksperci udzielający wywiadu przedstawiają swoje sugestie na temat odpowiedzi, które najprawdopodobniej wywrą korzystne wrażenie na ankiecie.

 • 01 Dlaczego zrezygnowałeś z pracy?

  RF / Cadalpe

  Jeśli osoba przeprowadzająca wywiad zapyta Cię, dlaczego rzuciłeś pewną pracę lub dlaczego w twoim życiorysie są luki, co powinieneś powiedzieć?

  Istnieje wiele ważnych powodów, dla których osoby przeprowadzające wywiady nie są w stanie przeciwstawić się tobie, jeśli kiedykolwiek zrezygnujesz z zajmowania stanowiska, ale przedstawianie twoich przyczyn niezręcznie lub nieprzekonująco zdecydowanie będzie rodziło pytania, a to może zaszkodzić twojej szansie. Będziesz także chciał powstrzymać się od lekceważenia swojego byłego pracodawcy, nawet jeśli krytyka jest uzasadniona. Zastanów się nad powtórzeniem swoich wyjaśnień z wyprzedzeniem, abyś mógł je dostarczyć w sposób płynny, rzeczowy i neutralny.

 • 02 Dlaczego zostałeś zwolniony z podanej pracy?

  Jest to jeszcze trudniejsze pytanie, które należy sobie dobrze poradzić. Powinieneś być uczciwy, ale będziesz także chciał wykazać w sposób przekonujący i przekonujący, że nie jesteś pracownikiem z problemami. Twoim celem jest przekazanie, że reprezentujesz dobre ryzyko dla obecnego menedżera ds. Rekrutacji.

  W takim przypadku więcej szczegółów może być dobrych, jeśli może wyjaśnić jakiekolwiek możliwe wykroczenia z twojej strony, ale nie przesadzaj z obroną samego siebie. Pamiętasz tę starą linię z Szekspira? "Metinks on protestuje za dużo." Zachowaj zwięzłość, ale wyjaśnij, że cokolwiek się stało, nie wiążesz się z żadną odpowiedzialnością wobec firmy.

 • 03 W czym możesz pomóc?

  Kluczem do uzyskania jakiejkolwiek pracy nie jest zazwyczaj sucha recytacja twoich doświadczeń i osiągnięć. To dynamiczna demonstracja tego, co możesz zrobić dla ankietera i organizacji, do której aplikujesz o stanowisko.

  Musisz się sprzedać. Postaw się na miejscu menedżera ds. Zatrudnienia i powiedz mu, co powinien wiedzieć. Co możesz dla niego zrobić w przyszłości? Jak możesz ułatwić życie jego pracownikom? Jak możesz zwiększyć ich skuteczność? Ponownie, szczegóły i jasność są dobre, ale staraj się unikać klaskania siebie na plecach przez zbyt długi okres czasu. Nikt nie lubi pracować z egotykiem.

 • 04 Jaka jest Twoja największa słabość?

  Jest to częste pytanie w rozmowie kwalifikacyjnej i jest trudne do obsłużenia łaskawie i szczerze. Niektórzy nawet myślą, że jest to podchwytliwe pytanie, a twoja odpowiedź może naprawdę dużo powiedzieć osobie przeprowadzającej wywiad.

  Nigdy nie chcesz ujawnić poważnej wady osobowości, która może skutkować wyeliminowaniem twojej uwagi, ale musisz odpowiedzieć na to pytanie w sposób, który ją uspokoi i pozostawi rozmówcę w przekonaniu, że jesteś w stanie wykonywać swoją pracę dobrze. Podkreśl, że jesteś świadomy wady i aktywnie próbuj ją naprawić.

 • 05 Jakie są twoje mocne strony?

  Zbyt wielu kandydatów odpowiada na to pytanie w sposób, który nie sprawia, że ​​ankieter jest bardzo podekscytowany ich umiejętnościami. Jest to kolejna odpowiedź, którą możesz ćwiczyć z wyprzedzeniem, aby nie sprawiać wrażenia glib ani aroganta. Zastanów się nad punktami. Zawsze możesz podać dodatkowe informacje i szczegóły, jeśli osoba przeprowadzająca wywiad zeruje się z jednym z nich i chce wiedzieć więcej.
 • 06 Jakie są Twoje wymagania dotyczące wynagrodzenia i oczekiwania?

  Oczywiście, chcesz otrzymywać jak najwięcej pieniędzy. Tymczasem firma wynajmująca chce, aby twoje usługi były tak tanie, jak to tylko możliwe. To również jest trudne pytanie.

  Nie zawłaszczaj siebie i swoich umiejętności, ale nie stawiaj wymagań tak wysokich w stratosferze, które cenisz sobie nie biorąc pod uwagę. Nie chcesz być odrzucany z ręki, jeśli faktycznie chcesz się za mniej.

  Przygotuj się na możliwość, że osoba przeprowadzająca wywiad poprosi Cię o podanie Twojej ceny i rozpoczęcie negocjacji z Tobą w danym momencie. Miej przed oczami konkretny pomysł, na ile dokładnie chcesz pracować. Jeśli menedżer ds. Rekrutacji Cię osłabia, zastanów się, kiedy możesz się spodziewać przeglądu i możliwości podwyżki. Ma to dodatkową zaletę, dzięki której możesz nabrać pewności swoich umiejętności.

 • Wywiad jest sztuką, nie nauką

  Sugestie te reprezentują najlepsze praktyki i najlepsze zakłady, ale nie ma gwarancji, że śledzenie ich przyniesie pożądane rezultaty. Osoby przeprowadzające wywiady i firmy mogą znacznie różnić się pod względem tego, co chcą usłyszeć, więc Twoje odpowiedzi niekoniecznie muszą być zgodne z wywiadem i rozmową kwalifikacyjną. Chociaż opłaca się przygotować z wyprzedzeniem i przewidzieć trudne pytania, które prawdopodobnie zostaną zadane, będziesz musiał w pewnym stopniu myśleć i reagować na własnych nogach. Ważne jest, abyś podczas rozmowy brzmiał naturalnie i nie był napisany. Oznacza to oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić. Rozważ ćwiczenie poprzez pozorowane wywiady, szczególnie z osobami doświadczonymi w przeprowadzaniu tych ćwiczeń.