Warunkowe oferty pracy z dołączonymi łańcuchami

Uważaj na te pułapki

Kiedy akceptujesz ofertę pracy, pamiętaj, aby zrozumieć wszelkie nieprzewidziane okoliczności, które mogą spowodować jej wycofanie. Na przykład niektóre firmy przeprowadzają kontrole w tle i kontrole referencyjne , a kontrole te mogą nie zostać zakończone przed otrzymaniem oferty, a nawet przed faktycznym rozpoczęciem pracy. Negatywne wyniki takich kontroli mogą spowodować, że oferta zostanie wycofana lub zostaniesz rozwiązany, jeśli już rozpocząłeś pracę.

Jedną ze szczególnie kontrowersyjnych zmian w tym temacie jest coraz częstsze stosowanie sprawdzania zdolności kredytowej przez wielu pracodawców. Szczegółowo omawiamy tę kwestię pod nagłówkiem 3 poniżej.

Fałszywe stwierdzenia

Podanie nieprawdziwych informacji na temat CV, wniosku o zatrudnienie lub ankiety firmowej jest ryzykowne. Jeśli zostanie wykryte przez firmę, może to doprowadzić do anulowania oferty lub zwolnienia z pracy, jeśli już rozpocząłeś pracę. Ryzyko to istnieje, nawet jeśli twoja fałszywa reprezentacja pozostała niewykryta przez wiele lat, a nawet jeśli skompilowałeś gwiezdny zapis pracy w międzyczasie.

Znaczna liczba pracodawców stosuje politykę zerowej tolerancji w odniesieniu do wykorzystywania fałszerstw przez osoby ubiegające się o pracę i faktycznie nie ma przedawnienia w ich egzekwowaniu. Jak na ironię, wiele firm zwabia zgłaszających z fałszywymi oświadczeniami. W większości przypadków niestety pracownicy zatrudnieni na podstawie takich roszczeń mają niewielką lub żadną szansę na naprawienie szkody, przynajmniej nie bez podjęcia potencjalnie kosztownych działań prawnych.

Aresztowania, wyroki i skargi prawne

Firmy zwykle pytają o wcześniejsze aresztowania, wyroki skazujące i inne działania prawne przeciwko tobie. Drobne wykroczenia drogowe są zwykle wyłączone z takich zapytań. W związku z tym, jeśli masz przeszłe szczotki z prawem, które mogą wpłynąć na twoją zbywalność jako kandydata do pracy, uzyskaj porady od prawnika, który specjalizuje się w prawie pracy.

Sprawdź również możliwość oficjalnego wymazania dokumentów aresztowania.

Jeśli szukasz pracy w państwie innym niż to, w którym mieszkasz, upewnij się, że adwokat rozumie odpowiednie prawo w obu stanach, a także odpowiednie przepisy federalne. Powinieneś dokładnie wiedzieć, jakie dane biograficzne potencjalny pracodawca może legalnie zapytać, i co powinieneś zrobić, jeśli zostaniesz poproszony o nielegalne pytanie. Pamiętaj, że pracodawca może odrzucić Cię za odmowę udzielenia odpowiedzi na nielegalne pytanie, pod pretekstem, że nie byłeś odpowiedni z innych powodów.

Kontrola kredytowa

Niektóre firmy przeprowadzają kontrole kredytowe potencjalnych pracowników. Chociaż istnieją sprzeczne dowody dotyczące jego siły prognostycznej, niektóre firmy uważają, że ktoś o słabej historii kredytowej może być pracownikiem problemowym. W przypadku młodszych wnioskodawców, którzy nie mają ustalonej historii kredytowej, korzystanie z kontroli kredytowej przez pracodawcę może stanowić przeszkodę w zatrudnieniu. Zwróć uwagę, że istnieje ruch polityczny, aby ograniczyć korzystanie z kontroli kredytowej jako czynnik przy zatrudnianiu.

Odciski palców

Należy pamiętać, że wiele instytucji finansowych odcisków palców wszystkich pracowników, w celu ułatwienia kryminalnej kontroli tle. Jest to podyktowane przepisami federalnymi, które ogólnie zakazują ludziom rejestrów karnych z branży usług finansowych .

Firmy z innych branż również mogą odcisków palców pracowników, jeśli zezwalają na to przepisy prawa, z tych samych powodów.

Błędne informacje

Kontraże i czeki kredytowe czasami powracają z błędnymi informacjami, które mogą spowodować nieuzasadnione błędy na twoim koncie. Dowiedz się, jakie masz zadośćuczynienie, jeśli tak się stanie.

Naruszenie prywatności

Jeśli uważasz, że potencjalny pracodawca próbuje zaatakować twoją prywatność w nieuzasadnionym stopniu, zastanów się, czy chcesz tam pracować. Praktyki zatrudniania w firmie często dostarczają ważnych wskazówek na temat tego, jak traktują swoich pracowników.

Zmieniające się warunki biznesowe

Często zdarza się, że warunki biznesowe mogą się bardzo szybko zmienić po rozszerzeniu oferty pracy. Firma może rozpocząć rundę zwolnień obejmującą pracę właśnie ci zaoferowaną. Ewentualnie możesz nadal mieć pracę, ale może się ona znacznie różnić od tego, co myślałeś, że dostajesz.

Z tych wszystkich powodów, a także tych wymienionych powyżej, należy zachować inne opcje otwarte tak długo, jak to możliwe. W szczególności nie odrzucaj innych ofert pracy, dopóki nie masz pewności, że otrzymasz taką, która Ci się najbardziej odpowiada.