Mentoring i coaching w miejscu pracy

Pierwszy artykuł z tej serii, "Poradnik na temat zrozumienia roli mentora", opisał charakter i zakres tej roli oraz zaproponował pomysły na to, w jaki sposób mentor może pomóc Ci w Twojej karierze. Ten artykuł jest przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych obsługą w charakterze mentora.

Znaczenie roli mentora

Skuteczny mentor jest potencjalnym twórcą różnicy w karierze osób, którym służy.

Wielu doświadczonych profesjonalistów zwraca uwagę na kogoś, kto zainwestował czas, energię i wsparcie, pomagając im poruszać się w punkcie kształtującym ich życie.

W moim własnym przypadku zwracam się do dwóch wybitnych specjalistów, którzy poświęcili mi czas na współpracę ze mną, aby pomóc mi rozwinąć się jako lider w świecie korporacji oraz jako nauczyciel zarządzania w świecie akademickim. Z perspektywy czasu postrzegam te relacje jako "widły w drodze" podczas podróży mojego życia, gdzie wsparcie tych mentorów pozwoliło mi zaryzykować nową ścieżkę, która w przeciwnym razie byłaby dla mnie zamknięta.

Dlaczego warto służyć jako Mentor

Dla tych, którzy skorzystali z pomocnego mentora w ich życiu lub karierze, często istnieje silna motywacja do płacenia tego na rzecz innych, służąc w tej samej roli. Akt pomagania komuś w rozwoju, rozwoju i nawigowaniu przeszkód życiowych i zawodowych jest niezwykle satysfakcjonujący. Ci, którzy zapewniają to wsparcie jako mentor, są zaangażowani w bezinteresowny akt dobroci, bez oczekiwania na zwrot lub wynagrodzenie.

Oprócz wiedzy, którą sam przekazałeś na rzecz innej osoby, nauka służenia jako mentor jest osobistym i zawodowym doświadczeniem rozwojowym, które zmusza cię do refleksji nad własnymi działaniami i zachowaniami z biegiem czasu. Jeden z długoletnich mentorów zasugerował: "Dążąc do pomocy młodszym i mniej doświadczonym osobom, musiałem się zastanowić i uczyć się na własnych błędach i brakach".

Rozpoznaj, że istnieje wiele sposobów na rozpoczęcie pracy jako mentor

Mentorzy nabierają wielu kształtów i form w naszym życiu. Od nauczyciela, który popycha nas mocniej, by odnieść sukces w temacie do trenera, który pomaga nam rozpoznać poświęcenie i ciężką pracę niezbędną do odniesienia sukcesu, osoby te były w rzeczywistości mentorami, a nie w tytule. Możesz służyć jako mentor z wielu punktów obserwacyjnych w swoim życiu i dla wielu odbiorców.

Zaakceptuj, że zmieniła się rola mentora

Rola mentora polega na pomaganiu ludziom w przemyśleniu większych decyzji i wskazówek w ich karierze. Mentor może zaoferować wschodzące gwiazdy doradztwa w zakresie rozwijania się jako strateg i rozszerzania zdolności przywódczych. Trener szukałby konkretnych problemów behawioralnych, które pomogą ci wzmocnić lub rozwinąć; mentor pomaga ci w kierunkach kompasu na twojej mapie kariery.

Zrób zapasy własnej podróży, w tym swoje błędy w czasie

Akt refleksji na temat pozytywów i negatywów wspiera twój własny rozwój i dojrzewanie oraz przygotowuje cię do zaangażowania się w kogoś, kto popełni własne błędy, a także stworzy własne zwycięstwa.

Uściślij swój pogląd na to, jaki sukces wygląda jak mentor

Twoja karta wyników ma niewiele wspólnego z krótkoterminowym postępem twojego podopiecznego, a wszystko, co ma związek z dalszym skutkiem, wpływa na twoje zaangażowanie i wskazówki dla danej osoby.

W wielu przypadkach nigdy nie poznasz prawdziwego wpływu wsparcia. Pamiętaj, związek nie dotyczy ciebie.

Wiele relacji Zacznij przypadkowo lub "Organicznie"

Wziąłem podopiecznych poprzez obserwowanie i interakcję z osobami spoza mojego zakresu zarządzania. W jednym przypadku po prezentacji przedstawiłem komplement jasnemu młodemu profesjonalistom, co doprowadziło do serii rozmów, które ostatecznie przekształciły się w nieformalną, ale długotrwałą relację, która przeszła przez wiele firm i zmian w branży dla nas obu.

Jeśli Twoja firma lub organizacja ma formalny program mentorski, zarejestruj się!

Niektóre organizacje mają bardzo dojrzały proces wchodzenia na pokład nowych mentorów i będą pracować nad dostosowaniem ich do zainteresowanych osób. Skorzystaj z wszelkich dostępnych zasobów, aby wesprzeć te wysiłki.

Spójrz poza własną firmę

Rozważ spojrzenie na organizacje zewnętrzne, w tym organizacje non-profit, instytucje religijne i inne organizacje młodzieżowe. W przypadku wielu z nich powinieneś rozsądnie oczekiwać poddania się gruntownej weryfikacji, zanim zostaniesz przyjęty jako mentor.

Ustal właściwe oczekiwania

Zacznij od opisania swojej roli i odpowiedzialności za związek i przedyskutuj to samo z podopiecznym. Upewnij się, że dana osoba rozumie różnicę między mentoringiem a coachingiem.

Zainwestuj w poznanie się

Zadaj swoim podopiecznym pytania o jego pochodzenie, wykształcenie, długofalowe nadzieje i marzenia. Podziel się nieco swoją własną historią, ale nie daj się złapać w długą opowieść o swojej karierze. Ta relacja dotyczy podopiecznego, a twoim celem powinno być dążenie do zrozumienia aspiracji. Zasadniczą częścią twojej roli jest pomaganie danej osobie w ustaleniu mapy od obecnego stanu do pożądanego stanu przyszłego lub aspiracyjnego.

Utrzymuj regularne, ale nie zbyt częste kontakty

Pamiętaj, że nie jesteś codziennym doradcą w przypadku każdego małego bólu głowy lub problemu związanego z napotkaniem podopiecznych. Skupiasz się na szerszym obrazie i dłuższym okresie. Po nawiązaniu relacji i po pierwszych kilku rozmowach odkryłem, że kontakt miesięczny zapewnia rozsądną równowagę częstotliwości i waluty.

Podczas rozmów użyj bardziej ogólnych i otwartych pytań, aby sterować oknem dialogowym. Jako przykłady rozważ:

Otwarte pytania zachęcają podopiecznego do myślenia i wyrażania poglądów na ważne tematy oraz oferują dodatkowy kontekst dla dalszych pytań i sugestii.

Oprzyj się wezwaniu do udzielenia konkretnych instrukcji

Jeśli to konieczne, skorzystaj z najprostszego na świecie pytania coachingowego: "Jak myślisz, co powinieneś zrobić?" Rzuć wyzwanie podopiecznemu, aby przemyśleć problemy i rozwinąć ich pomysły. W większości przypadków powinieneś pozwolić danej osobie przejść i wdrożyć własny pomysł i poprosić o udostępnienie wyników i lekcji wyciągniętych w późniejszym terminie.

Dolna linia

Służenie jako mentor jest zarówno satysfakcjonujące, jak i wspierające własny rozwój jako osoby i profesjonalisty. Uważaj, aby nie przeciążać się zbyt wieloma relacjami: jeden lub dwa mogą być wszystkim, co możesz obsłużyć, zachowując własne obciążenie pracą. Cierpliwość i mądrość są dwiema zaletami najlepszych mentorów. Pamiętaj o tym, podejmując to ważne przedsięwzięcie na rzecz innych.

- Zmienione przez Art Petty