Co chcesz być, gdy dorośniesz?

Kroki, aby znaleźć właściwą pracę lub karierę

Kim chcesz być, gdy dorośniesz? To pytanie, które wiele razy mogłeś usłyszeć. Jeśli nie masz pewności, możesz zapoznać się z poradami i poradami dotyczącymi rozważenia możliwości kariery i zdecydować, co może być najlepszą ścieżką kariery dla ciebie. To może cię zaskoczyć, ale nawet dorośli częściej zmieniają pracę i karierę niż myślisz.

Co chcesz być, gdy dorośniesz?

Wybór pracy lub kariery jest jedną z najważniejszych decyzji w twoim życiu.

Jeśli jesteś jak większość młodych ludzi, nie znasz odpowiedzi na wielkie pytanie "co chcesz być" i jesteś zestresowany. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy wszyscy, których znasz, pytają cię, co chcesz robić.

Możesz mieć kilka pomysłów na temat tego, co chcesz zrobić, ale nie wiesz, czy te pomysły są realistyczne, czy nie:

Decydowanie o karierze nie jest łatwe. Jeśli jeszcze tego nie odkryłeś, nie jesteś sam. Wśród studentów wyższych uczelni ponad 75% nowo przybyłych studentów nie wybrało majora, a ponad połowa studentów zmieni przynajmniej jednokrotnie swoje studia magisterskie. Niezdecydowanie lub zmiana zdania jest normalna. Ale nawet jeśli masz zaplanowaną przyszłość, oto kilka pomysłów, które mogą pomóc ci zdecydować, czy wybór pracy jest właściwy, czy też powinieneś zbadać więcej opcji.

Czy masz wymarzoną karierę?

Jeśli masz tyle szczęścia, że ​​interesuje Cię pasja, dobrze jest zacząć odkrywać opcje, które możesz zrobić. Może lubisz śpiewać, ale wiesz, że twoje szanse na zrobienie tego jako piosenkarza są niewielkie, ponieważ jest tak wiele konkurencji. A co z innymi zajęciami, w których możesz wykorzystać swoje muzyczne talenty - może jako nauczyciel lub inżynier dźwięku?

Jeśli lubisz występować, prawdopodobnie jesteś osobą towarzyską, która lubi być z ludźmi. Te cechy są niezbędne dla większości zadań sprzedażowych. Fajne prace mogą być trudne do zdobycia, ale niektórzy mają szczęście, aby je zdobyć. Dlaczego nie ty?

Pamiętaj, umiejętności płacą rachunki. Nie potrzebujesz doktoratu aby uzyskać dobrą pracę, ale większość " najlepszych miejsc pracy " w najszybciej rozwijających się dziedzinach wymaga specjalistycznych szkoleń, wykraczających poza to, co dostaniesz w liceum.

Jak zacząć

1. Sporządź listę 5 - 10 zadań , o których myślałeś. Jeśli potrzebujesz więcej pomysłów, oto długa lista różnych możliwości pracy . Pamiętaj, że zawsze możesz usuwać i dodawać zadania z listy, gdy dowiesz się więcej o tym, co lubisz - i nie lubisz - o nich.

2. Uporządkuj listę , umieszczając ulubione na górze. W przypadku trzech najważniejszych opcji należy wymienić pozytywne i negatywne . Na przykład, jeśli "weterynarz" ​​znajduje się na górze listy, pozytywnym powodem wyboru tego pola jest to, że uwielbiasz pracować ze zwierzętami. Z drugiej strony, potrzeba ośmiu lat college'u, aby zostać weterynarzem, i nie jest łatwo dostać się do szkoły weterynarza . Lista pozytywów i negatywów pomoże Ci dowiedzieć się, co jest dla Ciebie ważne. Na przykład rozpoczęcie własnej działalności jest dużym zobowiązaniem.

Czy ważniejsze jest dla ciebie bycie własnym szefem, czy wolałbyś mieć więcej czasu dla swojej rodziny?

3. Teraz, gdy masz już swoją listę, weź kilka testów kariery . Porównaj wyniki z utworzoną listą. Jeśli znajdziesz mecz, to jest dobre miejsce, aby zacząć kopać głębiej. Nie martw się, jeśli uzyskasz wynik, którego w ogóle nie lubisz. Testy nie są doskonałe i możesz po prostu przekreślić prace, które nie mają dla ciebie odwołania.

4. Porozmawiaj z nauczycielem lub doradcą zawodowym. Może to brzmieć jak dziwaczny pomysł, ale dobry nauczyciel prawdopodobnie będzie miał pewne mądre rzeczy do powiedzenia na temat twoich pomysłów i twoich talentów. Rozpocznij rozmowę, wprowadzając swoją listę. Pokaże jej, że jesteś poważny. Jeśli nie podoba ci się to, co nauczyciel ma do powiedzenia, nie musisz postępować zgodnie z radą - ale nie zaszkodzi to usłyszeć. Im więcej osób porozmawiasz, tym więcej pomysłów dostaniesz.

5. Dowiedz się więcej o pracy, wykonując badania online . Oto niektóre miejsca, w których można znaleźć szczegółowe opisy stanowisk .

6. Dowiedz się jeszcze więcej, testując opcje kariery . Czy twoje liceum lub college ma program shadowingów ? Możesz być w stanie spędzić czas z profesjonalistami, którzy pracują na stanowiskach, które cię interesują, aby uzyskać informacje na temat tego, czym naprawdę są. Spędzanie kilku godzin lub dnia w pracy jest świetnym sposobem na uzyskanie informacji poufnych. Wolontariat lub praktyka to inne sposoby, dzięki którym możesz dowiedzieć się więcej o roli, zanim zdecydujesz się ją zrealizować. Im więcej masz informacji, tym łatwiej będzie podjąć decyzję.

Bądź elastyczny i otwarty na nowe pomysły

Z biegiem czasu odkryjesz, że niektóre drzwi zamykają się, ale inne drzwi się otwierają. Na przykład, jeśli naprawdę myślałeś, że chcesz zostać lekarzem, ale masz chemię organiczną w postaci B-minus. Dzięki temu B-minus możesz nie być w stanie dostać się do szkoły medycznej, ale istnieją setki prac związanych ze zdrowiem, które nie wymagają chemii organicznej lub nie utrzymają tej oceny przeciwko tobie. Niektóre z tych zadań są tak samo skuteczne, jak praca lekarza, dobrze płacą i zostawiają więcej czasu na życie osobiste.

Ludzie zmieniają się z czasem, podobnie jak rynek pracy. Twoi dziadkowie nigdy nie planowaliby pracy w komputerach, ponieważ ich nie było. Teraz miliony ludzi mają pracę, która jest częścią branży komputerowej - czy pracują dla firmy internetowej, piszą kod lub sprzedają produkty w sklepie Apple.

Nie możesz planować prac, które jeszcze nie istnieją, ale możesz się założyć, że większość miejsc pracy w nowych branżach wymaga znajomości niektórych umiejętności obsługi komputera i pisania notatek lub e-maili bez literówek. Im bardziej jesteś biegły w podstawach (czytanie, pisanie, arytmetyka), tym większe masz szanse na cokolwiek.

Podróż tysiąca mil

Jest takie słynne chińskie powiedzenie: "Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku." Jeśli zastosujesz się do wszystkich tych zaleceń, wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie, kim chcesz być, gdy dorośniesz, ale rozpoczniesz podróż. A jeśli ktoś zapyta, kim chcesz być, możesz odpowiedzieć na to pytanie zgodnie z prawdą: "Zbieram swoje opcje."

Weź udział w quizie kariery: bezpłatne testy zawodowe, które pomogą Ci znaleźć właściwą pracę