Sprzedaż do przyjaciół i rodziny

Każdy w sprzedaży cieszy się łatwą sprzedażą od czasu do czasu. Okay, bądźmy szczerzy; ludzie w sprzedaży chcieliby, aby cała ich sprzedaż była łatwa. Ale w prawdziwym świecie bardzo niewiele sprzedaży jest proste i łatwe. Większość wolałaby zamknąć sprzedaż przy pierwszej wizycie niż spotkać się z klientem raz za razem, zanim uzyskają prawo do zamknięcia sprzedaży.

Więc kiedy pojawia się możliwość sprzedaży rodzinie lub przyjaciołom, pokusa, by zaangażować ich w cykl sprzedaży jest silna.

Ale czy w twoim najlepszym interesie jest sprzedawanie rodzinie i znajomym?

Czasami sprzedawanie rodzinie lub znajomym w nieuniknionym przypadku

W zależności od tego, co sprzedajesz, twoja rodzina lub przyjaciele mogą chcieć kupić od ciebie i nie będziesz musiał "sprzedawać" ich w ogóle. Jest to bardziej "zlecenie" niż sprzedaż.

Uważaj jednak, aby nie obciążać ich w większym lub mniejszym stopniu niż opłaty naliczane przez kogoś innego. Obciążanie rodziny lub znajomych ponad normalną cenę za twój produkt lub usługi jest podobne do czerpania korzyści z twojego związku. Podobnie, przyznanie im znacznej zniżki może zaszkodzić Twojej pozycji w firmie sprzedażowej.

Najlepszym sposobem postępowania, gdy angażuje Cię rodzina lub przyjaciel i chcesz coś kupić od Ciebie, jest zaoferowanie im uczciwej ceny i zaoferowanie im takiego samego poziomu obsługi klienta, jaki dajesz każdemu innemu klientowi.

Niektóre branże sprzedaży to więcej przyjaciół i rodziny

Jest kilka branż, które nie tylko zachęcają do sprzedaży rodzinie i przyjaciołom, ale wręcz zachęcają do tego.

Branża ubezpieczeniowa jest doskonałym przykładem branży, która oczekuje, że ich debiutujący profesjonaliści ds. Sprzedaży będą aktywnie poszukiwać rodziny, przyjaciół i współpracowników.

Bardzo często zdarza się, że nowy agent ubezpieczeniowy jest proszony o listę od 100 do 200 imion przyjaciół i rodziny. Ta lista staje się listą połączeń nowego agenta.

Jeśli zostaniesz poproszony o taką listę, a Twój pracownik w pełni oczekuje, że nie tylko zwrócisz swoją listę, ale również aktywnie spróbujesz sprzedać tym, którzy są na twojej liście, musisz podjąć decyzję. Jeśli pomysł, aby zadzwonić do rodziny i przyjaciół i poprosić o współpracę z nimi, jest poza strefą komfortu, to powinieneś pomyśleć o innej pozycji sprzedaży.

Branże, których nie wolno sprzedawać rodzinie i przyjaciołom

Doskonałym sposobem na zakończenie przyjaźni lub spowodowanie stresu w rodzinie jest sprzedaż produktów, które mają tendencję do nieprawidłowego działania lub profesjonalnych usług związanych ze sprzedażą usług finansowych. Oto dwa przykłady:

Powiedzmy, że wylądowałeś swoją pierwszą sprzedażą u dealera samochodowego, a ty jesteś przypisany do sprzedaży używanych samochodów. Twoja rodzina i znajomi mogą znajdować się na rynku nowego (używanego) samochodu, a podczas wyjścia na zakupy zatrzymaj się, by sprawdzić swój ekwipunek. Sprzedajesz im samochód (dając uczciwą i uczciwą cenę) w samochodzie, który psuje się kilka tygodni po przejęciu. Co gorsza, samochód nadal sprawia im problemy przez kilka miesięcy, aż w końcu wydają dużo pieniędzy na naprawę samochodu. I, oczywiście, to, co wymagało naprawy, nie było objęte gwarancją używanego samochodu, którą oferuje twój dealer.

Nie trzeba wspominać, że chociaż członkowie rodziny lub znajomi nie będą cię obwiniać za wszystkie problemy, które mieli z samochodem, nigdy nie zapomną, że TY je sprzedałeś.

Kolejny przykład dotyczy osób z branży usług finansowych . Powiedzmy, że znajomy ma trochę pieniędzy do zainwestowania i prosi o radę. Dzielicie się swoją wiedzą i sugerujecie, gdzie może zainwestować swoje pieniądze. Lubi twoje pomysły i pyta cię, czy może kupić za ciebie samochód finansowy.

Dokonujesz transakcji, bierzesz jej pieniądze, zarabiasz prowizję, a następnie idziesz z dniem. Może się to udać, jeśli twój pomysł inwestycyjny dobrze się sprawdzi, ale jeśli wszystko pójdzie na południe, możesz stracić przyjaciela.

Ludzie są bardzo wrażliwi, jeśli chodzi o sprawy finansowe, a utrata pieniędzy z inwestycji to bardzo emocjonalne wydarzenie.

A jeśli to ty zasugerowałeś, że przyjaciel inwestuje w coś, co traci pieniądze, będą cię winić.

Najlepszą radą, możesz zaproponować i podzielić się swoją wiedzą, ale jeśli chodzi o sprzedaż produktów, które mają tendencję do nieprawidłowego działania lub usług, które wiążą się z utratą pieniędzy, lepiej jest, jeśli ktoś inny w twojej firmie obsługuje sprzedaż .