Potężne pytania dotyczące sprzedaży, aby zapytać o swoją perspektywę

Zadawanie pytań sprzedażowych każdego potencjalnego klienta sprawi, że proces sprzedaży będzie 10 razy łatwiejszy. To takie proste. Pytania dotyczące sprzedaży pozwalają odkryć potrzeby potencjalnego klienta, co oznacza, że ​​możesz zaproponować rozwiązanie dostosowane do potrzeb, które są najważniejsze dla potencjalnych klientów. Każde pytanie, które pozwoli ci zbliżyć się do zrozumienia potrzeb twojego potencjalnego klienta, jest dobre, ale pewne pytania dotyczące sprzedaży są zarówno niezwykle potężne, jak i użyteczne dla niemal każdego potencjalnego klienta, niezależnie od jego indywidualnej sytuacji.

Co zmieniło się ostatnio?

To pytanie można sformułować na kilka różnych sposobów, np. "Jak zmieniła się Twoja branża w ciągu ostatnich sześciu miesięcy?" lub "Co się zmieniło w sposobie prowadzenia działalności gospodarczej?" lub nawet "Jakie zmiany spodziewają się Państwo w najbliższej przyszłości?" Jakkolwiek to określisz, to pytanie zmienia się w to, co zmieniło się dla twojego potencjalnego klienta i jak zareagował lub spodziewa się zareagować. Zrozumienie zmian mających wpływ na potencjalnego klienta pozwala doskonale ocenić jego potrzeby i zmiany. Ponieważ wszyscy się obawiają, rozmowa o zmianach da ci także wgląd w stan emocjonalny twojego kandydata. Kiedy mówi o tym, co się zmieniło, czy reaguje z silnym niepokojem, czy wydaje się zadowolony i podekscytowany? To ważna wskazówka, za pomocą której możesz kierować następny zestaw pytań.

O czym chciałbyś porozmawiać?

Cóż za mocny sposób, aby skoncentrować rozmowę na tym, co najważniejsze dla potencjalnego klienta!

Najlepszym momentem na zadawanie tego pytania jest zaplanowanie terminu sprzedaży lub innego spotkania z potencjalnym klientem. Pozwala to na wcześniejsze zapoznanie się z potrzebami potencjalnego klienta i zaproponowanie innych pytań (i komentarzy) zaprojektowanych w celu odwołania się do tych potrzeb. Kolejnym dobrym momentem na zadawanie tego pytania jest sytuacja, w której masz problemy ze zrozumieniem perspektywy.

Czasami, mimo że zadajesz właściwe pytania, otrzymujesz tylko odpowiedzi jednosylabowe i tak lub nie. Pytanie do kandydata, aby wybrać temat, pomoże ci znaleźć drogę przez ten opór.

Czy masz jakieś pytania?

To pytanie jest prawie obowiązkowe po zakończeniu prezentacji sprzedaży. Innym i równie ważnym sposobem na wyrażenie tego jest: "Czy masz jakieś obawy?" Prawdopodobnie wybierzesz to sformułowanie, jeśli zauważysz, że język ciała potencjalnego klienta podczas prezentacji jest mniejszy niż pozytywny. W rzeczywistości, jeśli potencjalny klient zdaje się reagować negatywnie w dowolnym momencie podczas prezentacji, prawdopodobnie powinien zatrzymać się i zadać to pytanie. Lepiej dowiedzieć się od razu, jeśli powiesz coś, co przeszkadza potencjalnemu lub nie zgadza się z nim. Zadawanie tego pytania w dowolnej formie po prezentacji jest świetnym sposobem na złapanie sprzeciwu. Im wcześniej uda ci się uzyskać te zastrzeżenia w sposób otwarty i rozwiązany, tym szybciej będziesz mógł przejść wraz z procesem sprzedaży.

Co musisz przenieść do przodu?

Po odkryciu potrzeb potencjalnego klienta, dokonaniu pitch i odpowiedzeniu na wszelkie zastrzeżenia, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, gdzie stoisz z potencjalnym klientem. W najlepszym przypadku potencjalny klient odpowie na to pytanie słowami "Jestem gotowy do zakupu!" W tym momencie możesz wyciągnąć papierkową robotę i uzyskać jego nazwisko na linii przerywanej.

Z drugiej strony, jeśli otrzymasz odpowiedź w stylu "muszę o tym pomyśleć" lub coś równie nieprecyzyjnego, masz kłopoty. Albo perspektywa wcale nie jest zainteresowana i po prostu chce się ciebie pozbyć w spokoju, albo jest lekko zainteresowana, ale nie czuje potrzeby, aby iść do przodu w tym czasie. Otrzymanie tej odpowiedzi oznacza, że ​​masz dużo pracy do zrobienia, zanim możesz mieć nadzieję na zamknięcie sprzedaży . Wiele razy otrzymasz odpowiedź gdzieś pomiędzy tymi dwoma, np. "Najpierw muszę popatrzeć na kilku twoich konkurentów" lub "Muszę przekazać twoją propozycję mojemu szefowi i uzyskać zgodę, zanim będziemy mogli iść do przodu . " To pytanie jest potężne, ponieważ mówi dokładnie, co musisz zrobić, aby zamknąć sprzedaż.