Jak przeprowadzić wywiad na zlecenie Freelance

Podczas gdy rozmowa kwalifikacyjna nie różni się zbytnio od zwykłego, stałego wywiadu , rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko niezależne lub kontraktowe może wymagać nieco innego podejścia. Jako freelancer, ważne jest, aby podkreślić swoją staranność, niezawodność i wiarygodność. Dodatkowo, ponieważ klient może sprawdzać wielu innych freelancerów, zawsze ważne jest, aby być na szczycie swojej gry.

Oto jak uzyskać wywiad dla niezależnego Gig

Skoncentruj się na swoim doświadczeniu i umiejętnościach najbardziej odpowiednich do pracy, o którą się ubiegasz. Wielu freelancerów ma różne umiejętności i może się bawić w wielu różnych niezależnych przedsięwzięciach w tym samym czasie.

Jednak ważne jest, aby skupić się na odpowiedziach na rozmowę kwalifikacyjną na konkretne stanowisko, o które się ubiegasz. To może wydawać się oczywiste, ale czasami nawet ten sam tytuł może przybierać dwie różne formy.

Pomyśl na przykład o "menadżerze projektu", który może zarządzać tworzeniem oprogramowania w ramach jednego koncertu, a badania lub rozwój w innym. Lub "grafik", który pracuje nad wszystkim, od responsywnego projektowania stron internetowych po drukowanie broszur po banery. Upewnij się, że w pełni rozumiesz pracę, o którą się ubiegasz, a następnie dostosuj odpowiedzi, aby uwzględnić swoje umiejętności i doświadczenie, które są najbardziej odpowiednie dla wykonywanej pracy .

Zrób wzmiankę o innych atrybutach. To z pewnością nie oznacza, że ​​powinieneś przedstawić się jako freelancer z jednym fokusem, jeśli tak nie jest.

Jeśli masz inne umiejętności, które Twoim zdaniem mogą dodać wartości do projektów Twojego klienta, udostępnij je. Może to pomóc w wzmocnieniu Twojego przypadku, jeśli przedstawisz go we właściwy sposób. Na przykład możesz powiedzieć: "Chociaż koncentruję się na projektowaniu graficznym, jestem również copywriterem, więc mogę pomóc w pisaniu, edytowaniu i korekcie kopii materiałów marketingowych, a także w pracach nad projektem".

Przygotuj się na dostarczenie referencji. Jako freelancer, bardzo ważne jest posiadanie referencji na ręku. W przeciwieństwie do pracy na stałej pozycji, gdzie słaba wydajność spowodowałaby zwolnienie lub zdegradowanie, a zatem jest oczywiste w twoim CV, słaba wydajność jako freelancer nie zawsze jest tak oczywista. Nie bądź więc zaskoczony, jeśli klient chce rozmawiać ze swoimi referencjami.

Czy dane kontaktowe twoich referencji są gotowe do udostępnienia . Wcześniejszy klient, który docenił twoją pracę, jest idealny. Jeśli nie jest to możliwe, zapytaj byłego kierownika lub przełożonego, byłego współpracownika lub kogoś, z kim pracowałeś bezpośrednio w jakimś charakterze. Należy pamiętać o podaniu danych kontaktowych obecnych klientów. Nie chcesz, żeby myśleli, że je rzucasz lub przeciążasz się do punktu, w którym nie możesz w pełni zainwestować w swoją pracę.

Chodź z gadaniem. Chociaż stosunkowo łatwo jest "uskrzydlić", mówiąc o swoich własnych doświadczeniach (choć z pewnością nie jest to zalecane podejście), niełatwo jest "uskrzydlić", gdy rozmawiasz z klientem o jego firmie lub przeszłości projektowanie. To naprawdę przynosi ci korzyść z Google jak szalony: badaj osobę, z którą rozmawiasz, firmę, projekty, nad którymi pracowałeś w przeszłości, a nawet inne osoby, z którymi pracowali.

Po znalezieniu tych informacji, w jaki sposób możesz z nich korzystać? Oto parę sugestii:

Zadaj właściwe pytania. Przekaż swoją uwagę szczegółom, zdolnościom organizacyjnym i umiejętnościom planowania, zadając konkretne pytania dotyczące stanowiska, które chcesz podjąć. Możesz zapytać:

Podkreśl swoje zaangażowanie i staranność. Z natury praca wykonywana na zlecenie lub zlecenie wymaga wysokiego poziomu zaufania między klientem a wykonawcą: zaufanie, że wykonawca będzie pracował dobrze i na czas, pracując niezależnie, a klient również zapłaci w odpowiednim czasie.

Ważne jest, abyś stał się osobą godną zaufania, odpowiedzialną i dostępną. Dodatkowo będziesz chciał przedstawić siebie jako kogoś, kto jest zaangażowany w projekt, nawet jeśli nie jesteś oficjalnym lub stałym członkiem zespołu klienta. Najlepszym sposobem na zrobienie tego jest dzielenie się anegdotami lub przykładami na temat tego, kiedy wybrałeś się jako wolny strzelec.

Przygotuj materiały i zasoby aplikacji do udostępnienia. W razie potrzeby dostarcz wydrukowaną kopię swojego CV i swojego portfolio. Jeśli nie możesz dostarczyć wydrukowanych przykładów pracy, podaj adres URL do udostępnienia lub przynieś swój laptop lub tablet do rozmowy kwalifikacyjnej, aby potencjalny nowy klient mógł zobaczyć Twoją pracę na miejscu. Jeśli nie udostępniłeś tych zasobów podczas rozmowy kwalifikacyjnej, natychmiast wykonaj powiadomienie z podziękowaniami, które zawiera odpowiednie linki.

Wiesz, ile jesteś wart. Jeśli podczas rozmowy pojawi się temat płatności, nie należy rezygnować ani wydawać żadnych wątpliwości. Bądź szczery na temat tego, co zwykle płacisz - nie rób tego, ale nie bój się mówić za twoją wartość. Oto porady dotyczące wyceniania zewnętrznych projektów i sposobu negocjowania stawek zewnętrznych .

Bądź profesjonalny. Traktuj swój niezależny wywiad tak formalnie, jak każdą inną rozmowę, niezależnie od tego, czy rozmawiasz przez telefon, wideo czy osobiście. Pokaż się na czas lub wcześnie; zaprezentować się w wypolerowany, profesjonalny sposób; ponieważ Twój rozmówca może rozmawiać z wieloma osobami, szczególnie ważne jest, aby być na szczycie swojej gry. Zapoznaj się z tymi wskazówkami, jak przygotować się na rozmowę z wyprzedzeniem.

Sugerowane lektury: Pytania i odpowiedzi na temat rozmów kwalifikacyjnych

Czytaj więcej: 9 rodzajów zleceń Freelance | 6 miejsc, w których można znaleźć bezpłatne oferty online