Czym jest zarządzanie relacjami z klientem lub CRM?

CRM jest akronimem oznaczającym Customer Relationship Management. Opisuje strategię wykorzystywaną przez firmę do obsługi interakcji z klientem. Jednym z przykładów wspólnej strategii CRM jest program kart nagród oferowany przez wiele supermarketów. Sklep zapewnia swoim klientom bezpłatną kartę, która daje im dostęp do specjalnych ofert i rabatów, gdy przesuwają kartę podczas kasowania. Ale ta karta śledzi również wszystko, co klient kupuje i pozwala sklepowi stworzyć niezwykle szczegółowy profil klienta w oparciu o jego nawyki zakupowe.

Uzbrojony w te informacje, sklep może następnie zaoferować swoim klientom ukierunkowane kupony i inne programy, które zmotywują klientów do zakupu większej ilości produktów z tego sklepu.

Istnieje wiele oprogramowania CRM i / lub pakietów usług , które pomagają firmom zarządzać procesem związanym z relacjami z klientami. W rzeczywistości handlowcy mają tendencję do myślenia o tych programach komputerowych jako o ostatecznej wersji CRM. Ale CRM istnieje znacznie dłużej niż komputer - w rzeczywistości był w takiej czy innej formie tak długo, jak ludzie kupowali i sprzedawali. Komputery znacznie usprawniły proces zarządzania relacjami z klientami, ponieważ kluczem do dobrego CRM jest odsłanianie i przechowywanie informacji o klientach. Im więcej firma wie o swoich klientach, tym lepiej może zarządzać tymi relacjami - tak jak w powyższym przykładzie kart nagród supermarketowych.

Oprogramowanie CRM może pomóc, przechowując wszystkie te informacje w łatwo dostępnym formacie.

W typowym programie CRM nowe kontakty wprowadzane są do bazy danych programu, a handlowcy dodają notatki w całym cyklu sprzedaży. Firma może wtedy łatwo skompilować raporty z tych danych, które pomagają zaprojektować strategię CRM dostosowaną do potrzeb klientów. Oprogramowanie CRM może również automatycznie wysyłać e-maile do indywidualnych klientów, jak wskazał sprzedawca.

Na przykład sprzedawca może zaprogramować swój CRM, aby wysłać wiadomość z podziękowaniem za każdym razem, gdy klient osiągnie roczną rocznicę zakupu lub wysłać e-pocztówkę na urodziny klienta.

Gdy firma zebrała informacje o kliencie, kolejnym krokiem jest szkolenie sprzedawców i innych pracowników w korzystaniu z tych informacji, aby utrzymać dobre relacje z klientami. Ponieważ handlowcy często są "twarzą" firmy, ich rola odgrywa ważną rolę w każdym programie CRM. Często klient, który napotka problemy techniczne, zadzwoni do swojego sprzedawcy, zamiast zadzwonić do działu obsługi klienta. Zna już swojego sprzedawcę i prawdopodobnie ma dobre uczucia do niego, inaczej nie kupiłaby od niego produktu. Jest bezpieczniej i łatwiej dotrzeć do kogoś, kogo zna, niż próbować wyjaśnić jej problemy nieznajomemu. Nawet po zakończeniu sprzedaży sprzedawcy często prowadzą regularne rozmowy z klientami.

Te interakcje z klientami mogą być ciężarem dla sprzedawcy, ale mogą również przynieść błogosławieństwo w postaci przyszłej sprzedaży. Gdy sprzedawca pomaga swojemu klientowi przezwyciężyć trudny problem, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że skontaktuje się z nim w sprawie przyszłych zakupów.

Istnieje również duża szansa, że ​​wyśle ​​jej również przyjaciół i rodzinę. I właśnie to próbuje osiągnąć system zarządzania relacjami z klientami. Bardzo ważne jest, aby zespół sprzedaży rozumiał i wdrażał strategię CRM firmy.

Z tego powodu menedżer ds. Sprzedaży powinien trzymać rękę na czele strategii CRM firmy i natychmiast przekazywać wszelkie zmiany zespołowi sprzedaży . Powinna także doradzić swojemu zespołowi, jak budować i utrzymywać dobre relacje z klientami. Większość sprzedawców chętnie to robi, gdy owoce tej pracy zaczną się toczyć w formie dodatkowej sprzedaży.