Spektakularne klapy reklamowe i dlaczego im się nie udało

Co dokładnie powoduje, że te kampanie reklamowe zawierują się i nagrywają?

Ad Blunder. Getty Images

Bądźmy uczciwi. Reklama i marketing nie przypomina rachunkowości, inżynierii ani architektury.

Nie ma prawdziwej dobrej lub złej odpowiedzi na brief kreatywny lub prośbę klienta. Nie można kategorycznie stwierdzić, że jakiekolwiek twórcze rozwiązanie problemu klienta jest w 100% poprawne lub całkowicie błędne.

Wszystko sprowadza się do serii rozmów między ekspertami w agencji i klientem, aby dojść do porozumienia co do tego, co należy zrobić.

I wiele razy też sprowadza się do uczucia. Niestety, czasami te uczucia są WYDOBYWANE, przez jakiś czas wysyłając markę do ogonka.

Oto wiele przykładów reklam i flopów, które przyciągnęły klientów.

McDonald's Hummer Toys (2006)

Wszyscy wiedzą, że zabawki McDonalda są oparte na "współczynniku nagów". Dzieci będą chciały mieć ostatnią wolną zabawkę z obiadem lub kolacją, a rodzice zobowiązują się. Zwykle jest to zabawka związana z promocją filmu, grą wideo lub inną dużą promocją rozrywki.

Jednak w sierpniu 2006 roku GM i McDonald's połączyli siły, aby rozdać 42 miliony zabawkowych hummerów w Happy Meals . GM miał nadzieję, że promocja pomoże jej promować markę Hummer wśród rodziców za pośrednictwem swoich dzieci. Dla kampanii została stworzona strona internetowa HummerKids i nowe reklamy. W tym samym czasie Hummer uruchomił nową kampanię reklamową dla H3.

Nie musisz być medium, aby wiedzieć, co stało się później.

Kontrowersje wokół gratisów zaczęły się przed rozdaniem pierwszej zabawki Hummera. Rodzice i grupy środowiskowe natychmiast wyrazili swoje niezadowolenie z powodu gratisów, zwłaszcza że obie firmy przyznały, że starają się sprzedać pojazd rodzicom za pośrednictwem swoich dzieci.

McDonald's odniósł się do sytuacji, co spowodowało dalsze kontrowersje.

Post zamieszczony na blogu firmy: "Patrząc oczami dzieci, miniaturowe hummery są po prostu zabawkami, a nie zaleceniami pojazdu lub źródłem wiadomości konsumenckich dotyczących ochrony zasobów naturalnych, emisji gazów cieplarnianych itp."

Ale gdy odwiedzający blog kliknęli na link komentarzy do bloga, aby podzielić się swoją opinią, zauważyli, że ich komentarze nigdy się nie wyświetlają. McDonald's wyraźnie zastosował jakiś system moderacji, aby usunąć wszelkie negatywne opinie, które tylko rozwścieczyły klientów. Z kolei ci komentatorzy zadbali o swoje oburzenie na innych stronach w Internecie. Zła wola i negatywny PR zniszczyły reputację zarówno Hummera (który jest teraz prawie nieistniejącą marką), jak i McDonald's.

Można by pomyśleć, że McDonald's nauczyłby się cennej lekcji z tego błędu, ale nie. Dopiero kilka miesięcy później, kiedy kolejna gratka ugryzła obraz McDonald's PR. W październiku 2006 r. Promocja rozdania 10 000 odtwarzaczy MP3 oznaczonych logo McDonald's w Japonii poszła na marne, gdy użytkownicy znaleźli darmowe odtwarzacze MP3 z 10 darmowymi utworami i trojanem! Gdy podłączyli je do swoich komputerów, wirus skradł ich nazwy użytkowników, hasła i inne prywatne informacje i wysłał je do hakerów.

W 2006 roku, kiedy wrażliwość danych i kradzież tożsamości były w powijakach, był to poważny problem. Gdyby stało się to dzisiaj, mogłaby z łatwością stworzyć pozew zbiorowy warty miliony.

Reklamy typu "zrób to sam" z Tahoe (2006)

Reklamy generowane przez konsumentów (znane również jako UGC lub Treści generowane przez użytkowników) są podstawą nowoczesnych kampanii reklamowych. W dzisiejszych czasach korporacje i reklamodawcy stali się bardzo doświadczeni możliwymi negatywnymi efektami ubocznymi tego rodzaju interaktywnych doświadczeń. Jednak w 2006 roku sprawy nie zawsze postępowały zgodnie z planem.

W innej gaffe GM, Chevrolet współpracował z NBC's The Apprentice w marcu 2006 r., Aby rozpocząć komercyjny konkurs na Chevy Tahoe. Konsumenci mogą odwiedzić specjalną stronę Chevroleta, zorganizować klipy wideo i muzyczne z Tahoe, jak chcą i dodać czcionki, aby stworzyć własne reklamy dla SUV-a.

Brzmi jak świetny pomysł, prawda? Cóż, nie, jeśli chcesz wyśmiewać się w Tahoe, jak wielu ludzi było chętnych do zrobienia.

Wkrótce reklamy anty-SUV zaczęły pojawiać się na stronie firmy. Chevrolet, być może próbując wyciągnąć wnioski z błędu popełnionego przez McDonalda w komentarzach Hummera, nie usunął negatywnych reklam. I stały się katalizatorem reklam parodii i błędnego komentarza, który pozostawił poważną plamę na marki Tahoe. Brzęczenie przetoczyło się przez Internet, konkurs się popsuł, a Chevrolet przekonał się, że reklamy nie zawsze muszą pozostawać w rękach konsumentów. Jeśli masz zamiar dać ludziom narzędzia, które sprawią, że Twoja marka będzie wyglądać dobrze, pamiętaj ... że mogą również używać ich na złe.

Black-and-White Bomb firmy Sony (2006)

Używanie ludzi do przekazywania czarno-białych wiadomości to cienka linia do kroczenia po reklamie. Kampanie United Colors of Benetton zrobiły to prowokacyjnie, wywołując oburzenie i rozmowę. Ale odniosły one sukces w przeważającej części. Jednak Sony nie było na tyle szczęścia.

Latem 2006 roku Sony dowiedziało się, że posiadanie białej kobiety trzymającej czarną kobietę za szczękę, aby promować jej ceramiczny biały Playstation Portable, nie było dobrym pomysłem. Billboard pojawił się tylko w Holandii, ale kontrowersje wywołały debaty na całym świecie. Co chciałem powiedzieć? Czy to było ukłon w stronę niewolnictwa, w jakiś sposób mówiąc, że czarna kobieta była własnością białej kobiety?

Początkowo Sony broniło swojego billboardu. Firma twierdzi, że chce jedynie "podkreślić białość nowego modelu lub kontrastować czarne i białe modele". Najwyraźniej to był poważny poniedziałkowy poranek i nikt go nie kupił. Później Sony wyciągnęło reklamę i przeprosiło. Tak jak powinno.

Relacje Intelów ze słabymi rasami (2007)

Wygląda na to, że Intel nie dowiedział się niczego na temat błędu Sony w 2006 roku. W sierpniu 2007 r. Firma znalazła się w centrum kontrowersji nad reklamą drukowaną przedstawiającą białego mężczyznę otoczonego sześcioma sprinterami. To nie brzmi wcale tak źle, dopóki naprawdę nie przeanalizujesz obrazu. Sprinterzy są czarni i wyglądają, jakby pokłonili się białemu mężczyźnie. Przesłanie, które niewiele poprawia w stosunkach rasowych.

Skargi spowodowały, że Intel usunął reklamę i przeprosili za pośrednictwem strony internetowej firmy, mówiąc, że chodziło o "przekazanie wydajności naszych procesorów za pomocą wizualnej metafory sprintera". Przeprosiny mówią: "Niestety, nasza egzekucja nie przyniosła zamierzonego przesłania iw rzeczywistości okazała się niewrażliwa i obrażająca".

Wściekły Krowa Blogging Blunder (2003)

Chociaż blogowanie może być świetnym narzędziem PR, może również być katastrofą, jeśli próbujesz oszukać konsumentów. Raging Cow, produkt Dr. Pepper / 7 Up, stał się klasycznym tego przykładem w 2003 roku.

Przywieziono grupę nastolatków i poinformowano o mleku smakowym Wściekłej Krowy. Powiedziano im, żeby wychodzili i blogowali na temat tego nowego produktu, ale nie ujawnili, że powiedziano im, aby to zrobili. Firma miała nadzieję, że dzięki reklamie szeptanej nowy produkt stanie się hitem.

Brak autentyczności blogów, wraz z blogiem fikcyjnej maskotki, rozprzestrzenia się w Internecie. Twórcy blogów zaprotestowali, mleko zostało krótko sprzedane w kilku testowych miastach, a produkt ostatecznie upadł.

Walmart's Phony PR (2006)

Walmart również przejdzie do historii reklam z otwartym fałszywym blogiem. We wrześniu 2006 r. Blog Wal-Marting Across America trafił do Internetu.

Blog zawierał dwóch fanów Walmart, nazwanych Jim i Laura, którzy prowadzili ich RV w całej Ameryce, aby porozmawiać z pracownikami Walmart. Ich podróże i doświadczenia zostały udokumentowane na ich blogu. Co za świetny kawałek UGC, prawda? Źle.

To, czego nie udokumentowano na blogu, to fakt, że Walmart zrekompensował Jimowi i Laurie napisanie bloga, zapłacił za RV, którym jeździli, a nawet zaplanował ich trasę. Blog został ujawniony i tajemniczo zniknął z sieci. P R firma Edelman przyznał, że był on mistrzem fałszywego bloga Walmart, a później odkryto, że Edelman stworzył dwa dodatkowe faux-blogi.

Oszukiwanie konsumentów nigdy nie jest sposobem na zdobycie biznesu. Dzięki prawdziwym blogom, które usiłują oszukać firmy, szkoda na fałszywych blogach może być długotrwała.