Jak napisać list polecający dla współpracownika

Pisanie listu polecającego dla współpracownika ma wiele wspólnego z pisaniem listu polecającego dla kogoś, kto pracował dla ciebie, zaczynając od oczywistego i najważniejszego punktu: jeśli nie możesz napisać listu pozytywnego bez naruszania lub rozciągania prawda, nie rób tego wcale.

Jak napisać list polecający dla współpracownika

Obojętne zalecenie nie pomoże ich sprawie, ani pochwały, które są mniej niż w 100 procentach prawdziwe.

Bez względu na to, jak bardzo chcesz pomóc obecnemu lub byłemu współpracownikowi, polecanie ich, gdy nie jesteś entuzjastą swoich umiejętności, nie pomoże im. Faktem jest, że większość ludzi jest złych w rozciągnięciu prawdy, ale dobrze mówi, kiedy są traktowani nieuczciwie. Lepiej po prostu powiedzieć "nie". (Jeśli jesteś na tym stanowisku, naucz się łaskawie odrzucać prośbę o skorzystanie z tego odniesienia ).

Jeśli masz tylko pozytywne rzeczy do powiedzenia, przestrzeganie kilku wskazówek może pomóc ci napisać najlepszy możliwy list polecający i pomóc swojemu współpracownikowi w znalezieniu pracy.

Najpierw musisz porozmawiać ze swoim kolegą i zadać mu następujące pytania:

Do kogo mam skierować ten list?

Czasami twój współpracownik będzie potrzebował ogólnego listu polecającego, w którym to przypadku " Do kogo może się martwić " jest grzecznym pozdrowieniem. Jednak w przypadku osobistych listów polecających, im dokładniejsze będą dane adresata, tym lepiej.

Czy mogę zobaczyć kopię Twojego CV i opis stanowiska?

Czuć się wścibsko? Nie rób tego. Celem jest upewnienie się, że jesteś na tej samej stronie, jeśli chodzi o szczegóły, takie jak okres zatrudnienia i umiejętności, i upewnij się, że wskazujesz osiągnięcia i atrybuty, które będą najbardziej znaczące dla menedżera ds. Zatrudnienia. Masz najwyżej kilka minut, aby zrobić dobre wrażenie w imieniu swojego kolegi.

Upewnij się, że się liczą.

Jakie osiągnięcia chciałbym podkreślić?

Dobra wiadomość jest taka, że ​​każdy mijający rok daje nam nowe projekty i umiejętności, które możemy dodać do naszego CV; złą wiadomością jest to, że po dość długim czasie łatwo stracić sygnał w hałasie. Nie próbuj pochwalić się wszystkim, co robił twój współpracownik. Pracuj razem, aby pochwalić się osiągnięciami, które będą najbardziej znaczące dla menedżera ds. Zatrudnienia.

Jakie problemy można rozwiązać dla tej organizacji?

Każdy, kto kiedykolwiek napisał życiorys lub list motywacyjny, dostał wystarczającą radę na temat czasowników i słów kluczowych, aby przetrwać resztę ich naturalnego życia, ale jest powód, dla którego eksperci w dziedzinie kariery mówią o tych słowach akcji. Ostatecznie firma, która rozważa twojego współpracownika, chce wiedzieć, co on dla nich zrobi. Nie ma znaczenia, czy są twórcze, jeśli nigdy nie tworzą, lub namiętne, jeśli ich pasja nie przekłada się na dolary i centy. Mówiąc o rozwiązywaniu problemów, dostajesz paszę na list motywacyjny, który buduje przypadek zatrudniania tej osoby. To o wiele lepsze niż posiadanie czegoś miłego do powiedzenia.

Czy jest coś, o czym nie powinienem wspominać?

Oczywiście nie chcesz kłamać w liście polecającym, ale nie musisz także podawać pracodawcy powodów, aby nie zatrudnić przyjaciela.

Twój współpracownik może Ci powiedzieć, na przykład, że wolałaby nie wspominać o jej karierze w marketingu w tej redakcji lub o 15-letnim doświadczeniu, jeśli ma nadzieję, że nie pojawi się zbyt wysoko.

Co uwzględnić w liście rekomendacyjnym

Upewnij się, że twój list zawiera:

Dokładne informacje .

Żadnych kłamstw, żadnych wysokich opowieści, żadnych przypadków błędnej tożsamości. Dlatego ważne jest, aby przed napisaniem listu odbyć tę rozmowę ze współpracownikiem. Być może pamiętasz, że zainicjował projekt, który zwiększył sprzedaż o 10 procent, ale tak naprawdę to jego partnerka. Upewnij się, że uzyskałeś poprawne dane.

Równie ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, kiedy pracujesz z tą osobą i upewnić się, że zgadzasz się na terminy i godziny. Niedopasowanie może jednak doprowadzić rekrutera do przypuszczenia, że ​​jeden z was kłamie lub że tak naprawdę nie pamiętasz swojego czasu ze swoim kolegą tak dobrze i może być mniej wiarygodnym narratorem.

Mierzalne dane.

Mówiąc o zwiększeniu sprzedaży o 10 procent, jest to rodzaj informacji, które chcesz podać - "10 procent" jest lepsze niż "zwiększona sprzedaż". Im bardziej konkretny możesz być, tym lepiej. Jeśli możesz pokazać, jak twój kolega zrobił lub zaoszczędził pieniądze firmy, tym lepiej.

Poprawne gramatycznie, doskonale napisane pisanie.

Twoja pochwała nie zrobi dużo dobrego współpracownikowi, jeśli wydajesz się być mniej niż samemu w piłce. Dość lub nie, oceniamy się nawzajem poprzez prezentację, a w liście polecającym oznacza to pisownię i gramatykę. Poproś znajomego, aby sprawdził swoją pracę przed jej przesłaniem, tak jak zrobiłbyś to z własnym CV lub listem motywacyjnym.

Przykład:

Droga Pani Johnson,

Jako współpracownik Ben Smith w agencji XYZ przez ostatnie pięć lat, skorzystałem z jego kreatywnego rozwiązywania problemów, niestrudzonej etyki pracy i chęci do zrobienia wszystkiego, aby stworzyć produkt, który przełoży wizję klienta na rzeczywistość.

Ben jest bezpośrednio odpowiedzialny za zwiększenie retencji klienta o X procent, a ja wiem, że jego reputacja i zaangażowanie pomogły firmie przynieść kilku dużych nowych klientów, których najlepszym przykładem jest usługa Wakeup Soda. (Pamiętasz billboardy, o których wszyscy rozmawiali tego lata.) To był jego projekt.

Jako kolega, Ben jest niesamowicie hojny ze swoim czasem i doświadczeniem, które obejmuje wszystko od 10 lat doświadczenia w zarządzaniu do wiedzy ekspertów na temat InDesign, Illustratora i Photoshopa. Poza tym, jego współpracownik, muszę powiedzieć, że jego humor i dobra natura sprawia, że ​​długie noce i trudne terminy są znacznie łatwiejsze w jego zespole.

Z przyjemnością odpowiem na wszelkie pytania dotyczące jego konkretnych umiejętności i doświadczenia.

Dziękuję i pozdrawiam,

Jane Anderson
jane.anderson@emailaddress.com
(555)555-5555

Dodatkowe informacje
Listy rekomendacji
Żądanie referencji
List rekomendacji szablonu