Dowiedz się więcej o jeździe konnej

Chris Cervantes, certyfikowany trener w hrabstwie Los Angeles, uczy jeźdźców w każdym wieku, jak bezpiecznie cieszyć się korzyściami i radościami z jazdy konnej. Chris Cervantes

Jako profesjonalny trener jestem cały czas pytany: "Czy jestem za stary, żeby jeździć?" Krótka odpowiedź brzmi: nie. Jazda konna jest czymś, co można podziwiać na wszystkich poziomach, na wiele różnych sposobów, na długo w złote lata. Długa odpowiedź: nigdy nie jesteś za stara, żeby zacząć - ale bądźmy prawdziwi, dobrze?

Brutalnie szczera (długa) odpowiedź brzmi: jeśli zaczniesz jeździć w późniejszym życiu, powiedzmy, w połowie lat czterdziestych, bez żadnego wcześniejszego doświadczenia w treningu, będziesz musiał wyciąć swoją pracę, aby uzyskać kształt bez trenera.

Jazda konna buduje i tonuje duże grupy mięśniowe i świetnie nadaje się do cardio; w przeciwieństwie do popularnego mitu koń nie wykonuje całej pracy!

Jeśli uprawiasz sport już w dobrej kondycji, grając w różne dyscypliny sportowe lub jesteś aktywny fizycznie, okaże się, że jesteś już sprawny fizycznie. Jednak nawet jeśli jesteś w dobrej kondycji, jazda to sport, który wymaga użycia mięśni, których inne sporty mogą nie wymagać zbyt wiele. Trener nauczy Cię jeździć we właściwy sposób, zmniejszając ryzyko zranienia mięśni i stawów.

The Hard Reality of Falling Off a Horse

Innym ważnym czynnikiem, który czasem trudno jest myśleć, jest to, że spadniesz z konia. Niezależnie od tego, czy będziesz jeździć na lekcji z trenerem, czy też samodzielnie przez dłuższy okres czasu, w końcu spadniesz lub polecisz z konia. Nie ma znaczenia, czy jesteś na najbezpieczniejszym koniu, w najbardziej kontrolowanym środowisku i jeździsz od lat, w którymś momencie latniesz.

Bądźmy prawdziwi, kiedy masz czterdzieści pięć lat, nie odbijasz się tak, jak wtedy, gdy miałeś dziesięć lat, prawda? Gdy się starzejemy, nasz refleks zwalnia i nie jesteśmy tak elastyczni. Ale możesz zmniejszyć ryzyko poważnych urazów jazdy (do ciebie i twojego konia), pracując z doświadczonym trenerem i zawsze mając kask.

Konie nie są maszynami do ćwiczeń

Konie są po prostu - konie. Są zwierzętami, a nie maszynami, i nie możemy wskoczyć w jedną czwartą i oczekujemy, że za każdym razem, gdy będziemy jeździć, zrobią to, co chcemy, kiedy chcemy. Jest to trudna koncepcja dla wielu ludzi, aby naprawdę zrozumieć. Chociaż wprawny trener może wpływać na konia, który ma dużo lepiej niż amator, który jeździ raz w tygodniu przez dziesięć lat, nawet trenerzy czasami upadają lub są spuszczani z koni.

Konie mają różne osobowości

Koń jest żywym, oddychającym zwierzęciem i tak jak ludzie mają dobre dni i złe dni. Podobnie jak ludzie, konie mogą być sztywne i obolałe. Mogą czuć się zmęczeni i sfrustrowani, gdy ludzie uczą się jeździć na nich, popełniając te same błędy w kółko. I podobnie jak ludzie, konie mają różne osobowości.

Niektóre konie mają niewielką tolerancję dla niedoświadczonych jeźdźców, podczas gdy inne są bardziej wyrozumiałe dla swoich jeźdźców. Zapytaj dowolnego trenera; wielki koń szkolny, który jest łagodny i cierpliwy, jest trudny do znalezienia. Jeśli koń toleruje początkujących amatorów, jest on wart swojej wagi w złocie, a my go weźmiemy!

Dobry trener spróbuje sparować cię z koniem odpowiednim dla twojego poziomu umiejętności .

Ile czasu możesz poświęcić na jazdę?

Zdolność do częstych ćwiczeń jest ogromnym czynnikiem wpływającym na szybkość rozwoju w dowolnym sporcie.

Jeśli możesz jeździć co najmniej kilka razy w tygodniu, zrobi to cuda dla twojej jazdy. Pamiętaj, praktyka czyni mistrza!

Jeśli możesz wymieniać tylko jedną lub dwie lekcje w tygodniu, to jest w porządku, ale możesz nie rozwijać się tak szybko, jak byś chciał. Pamiętajmy, że Rzym nie powstał w jeden dzień. Jazda wymaga dużo czasu, cierpliwości i praktyki, ale dobry trener może pomóc Ci uzyskać jak najwięcej z każdej jazdy, bez względu na to, jak często bierzesz lekcje.

Wiedza o tym, co chcesz, pomoże ci szybciej

Wszyscy moi studenci jadą z różnych powodów, więc zadaję im pytania o to, co chcą wydostać się z jazdy. Odpowiedzi, jakie dają, wpływają na to, jak uczę każdego ucznia.

Oto kilka rzeczy do rozważenia przed inwestowaniem czasu i pieniędzy na lekcje jazdy konnej:

To świetne rzeczy do komunikowania się ze swoim trenerem, ponieważ powody, dla których chcesz jeździć, będą wyjątkowe. Na podstawie twoich odpowiedzi trener może pomóc ci ustalić rozsądne cele i oczekiwania w oparciu o to, czego chcesz od jazdy.

Nie bój się próbować

Przyznaję, że niektóre z wymienionych przeze mnie rzeczy mogą wydawać się nieco surowe, ale zimna, twarda prawda nie jest tak trudna jak grunt. Jako trener czuję się odpowiedzialny przed wszystkimi zawodnikami, nawet jeśli oznacza to wystrzelenie tej różowej bańki galopującego oklepa, beztroska przez pola na doskonałym koniu.

Tak więc, jeśli nie masz nic przeciwko ryzyku upadku od czasu do czasu, chcesz zabawnego i satysfakcjonującego sposobu na pozbycie się kilku kilogramów i powrót do formy, i pokochasz odgłos trądziku od wspaniałego czworonożnego stworzenia, a następnie jazda na rowerze jest właśnie tym, czego potrzebujesz.

Bez względu na wiek, ciesz się nim. Farmy i stadniny można znaleźć praktycznie wszędzie, nawet w wielu dużych miastach. Jeśli masz szczęście mieszkać w bardzo miejskiej okolicy, konie są wszędzie.

Jazda to nie tylko sport, dzięki któremu twoje ciało jest odpowiednie; do tego są bieżnie. Jazda konna to świetny sposób na wydostanie się z tego dynamicznego, pokrytego cementem świata usług telefonii komórkowej, nawet jeśli trwa to zaledwie godzinę. Spędzanie czasu z końmi redukuje stres i poprawia kondycję serca i duszy. W rzeczywistości będziesz latać, ale obiecuję, nie zawsze z konia.