Dowiedz się o zasadzie Piotra i jak ją pokonać

W książce z 1969 r. The Peter Principle, autorzy dr Laurence J. Peter i Raymond Hull zaproponowali teorię, że pracownicy w hierarchicznej strukturze są promowani do poziomu, w którym są niekompetentni i pozostają na tym poziomie przez resztę swojej kariery . Poprzez ekstrapolację oznacza to, że prawie wszyscy na poziomie kierowniczym są niekompetentni. Gdyby nie byli niekompetentni, byliby promowani.

Chociaż istnieje wiele dowodów na poparcie teorii Piotra Zasada, nie musi tak być.

Jaka jest zasada Piotra

W najprostszym ujęciu, zasada Piotra jest teorią, że osoby w hierarchii, które wykonują dobrą robotę, awansują na wyższy poziom. Jeśli są kompetentni, zostają ponownie awansowani na wyższy poziom. Jeśli nie są kompetentni, nie są promowani i pozostają na tym poziomie. Dlatego ludzie przestają otrzymywać awans i pozostają o jeden poziom wyżej od ostatniego poziomu, na którym byli kompetentni. Chociaż zjawisko to jest w wielu przypadkach oczywiste, nie zawsze jest ono dokładne.

Jak pokonać zasadę Piotra

W artykule "Odwrotna promocja" dowiadujemy się, że "w amerykańskim biznesie istnieje presja, by przenieść się" w górę ", że pracownicy nadal wygrywają awans, dopóki nie osiągną takiego poziomu, na którym po prostu nie mogą wykonywać pracy wymagającej tego stanowiska. nieszczęśliwy, walczący o przetrwanie i jednocześnie kosztujący firmę pieniądze w utraconej wydajności, obniżonym morale i mniejszej innowacyjności. "

Z powodu wysokich kosztów utraconej wydajności, obniżonego morale i mniejszej innowacyjności inteligentni menedżerowie szukają sposobów na pokonanie zasady Piotra. Są trzy sposoby na pokonanie zasady Piotra : promuj lepiej, obniżaj i trenuj. Być może głupotą byłoby sugerować, że możemy promować lepiej, biorąc pod uwagę ilość czasu i wysiłku, który wkładamy w zadawanie właściwych pytań i wybór odpowiednich ludzi, ale zawsze jest miejsce na poprawę.

Demotowanie osób , które osiągnęły poziom niekompetencji, może wydawać się surowe, ale często jest to jedyny sposób.

Może to być sytuacja korzystna dla wszystkich, ponieważ osoba, która jest na swoim poziomie niekompetencji, nie jest tam szczęśliwa i prawdopodobnie z zadowoleniem przyjąłaby możliwość powrotu do tego, co zrobiła dobrze (pod warunkiem, że jest to metoda oszczędzająca na twarzy) . Oczywiście oszczędzanie twarzy to Inverse Promotions.

Trening to zawsze dobry wybór. Jeśli awansowałeś osobę i odkryłeś, że nie jest ona kompetentna na tym poziomie, dodatkowe szkolenia i / lub mentoring mogą zapewnić im narzędzia potrzebne do odniesienia sukcesu. Marcia Reynolds, autorka książki "Wander Woman: How High-Achieving Women Find Contentment and Direction" twierdzi, że nie można "... naprawdę zmierzyć prawdy o zasadzie Piotra bez analizy treningu, jaki dana osoba miała dla pozycji, jaką mają przeniósł się, zwłaszcza jeśli jest to promocja.

Przy każdej promocji osoba musi zrezygnować z niektórych rzeczy, które wcześniej wykonała i podejmuje nowe zadania, obowiązki i perspektywy (w tym wartości pracy).

To, co zrobili wcześniej, nie zapewni im sukcesu w teraźniejszości. Jednakże, jeśli dana osoba nie otrzyma dobrego mentoringu , szkolenia i menedżera, który może wesprzeć zmianę, nie otrzymają narzędzi do odniesienia sukcesu. Mogą być kompetentni, jeśli będą mieli szansę.

Dolna linia

Zanim porzucisz kogoś jako chodzący przykład Zasady Piotra, upewnij się, że zrobiłeś wszystko, aby pomóc im odnieść sukces na ich nowym poziomie. Szkolenia, mentoring i dobre przywództwo mogą być wszystkim, czego potrzebują, aby ponownie stać się kompetentną wschodzącą gwiazdą w swojej organizacji.