Dowiedz się o stoisku samolotu i jak go uniknąć

Obraz: USAF

Stanowisko samolotu to stan aerodynamiczny, w którym samolot przekracza określony krytyczny kąt natarcia i nie jest już w stanie wytworzyć wymaganej siły nośnej dla normalnego lotu. Tego typu stoisko nie powinno być mylone z kabiną silnika, znaną każdemu, kto jeździ samochodem. Podczas lotu samolotem stragan nie ma nic wspólnego z silnikiem lub inną częścią mechaniczną. W pilotowaniu, przeciągnięcie jest definiowane jako aerodynamiczna utrata podnośnika, która występuje, gdy płat (tj. Skrzydło samolotu) przekracza jego krytyczny kąt natarcia.

Kąt natarcia

Kąt natarcia na płat jest mierzony kątem między linią akordów (tj. Linia wyobrażona od krawędzi natarcia do krawędzi spływu skrzydła) a wiatrem względnym. Jest on zależny od kształtu płata, w tym jego platformy i współczynnika kształtu. Przy dużym kącie natarcia przepływ powietrza nad skrzydłem zostaje przerwany.

Przy krytycznym kącie natarcia strumień powietrza nad skrzydłem zostaje zakłócony na tyle, by powstrzymać podnoszenie, co powoduje upadek nosa samolotu. Krytyczny kąt natarcia dla płata nigdy się nie zmienia. Jednak czynniki takie jak waga, konfiguracja (np. Klapy i zmiany biegów lub inne warunki, takie jak oblodzenie płatowca ) i współczynnik obciążenia, mogą zmienić prędkość, z jaką samolot utknie.

Charakterystyka stoisk

Charakterystyczną cechą kabiny jest wyraźny spadek siły nośnej, który zwykle odnotowywany jest nagłym (jeśli niekiedy stopniowym) spadkiem dziobu samolotu.

Chociaż może się wydawać, że samolot spada i nie ma windy, w rzeczywistości jest to tylko spadek siły nośnej i zmiana poziomu samolotu. Dodatkowo, stragan może być połączony z przechyłem lub odchyleniem na jedną stronę, jeżeli statek powietrzny jest nieskoordynowany. Jeśli tak się stanie, a procedury odzyskiwania nie zostaną rozpoczęte natychmiast, samolot może wejść w wir.

Stabilność

W stabilnym samolocie spadek nosa na początku przeciągnięcia często wystarcza, aby odzyskać odpowiednią ilość siły nośnej dla płata. Jeśli tak się stanie, samolot można łatwo odzyskać, obniżając jego nachylenie i zwiększając prędkość. Jednak w niestabilnym samolocie, stoisko, które nie jest korygowane, może dalej rozwijać się w spin, który może być trudny lub niemożliwy do odzyskania.

Prędkość

Stoiska zwykle pojawiają się przy wolnych prędkościach powietrza. Z tego powodu lot o małej prędkości, na przykład podczas podejścia i odjazdu, jest krytycznym etapem lotu, a piloci muszą być szczególnie świadomi w tym czasie, aby zapobiec utknięciu samolotu. Stoisko na wysokości rejsu zapewnia pilotowi wystarczającą ilość miejsca do odzyskania. Stoisko podczas lądowania z ograniczoną przestrzenią nie oferuje takiej samej koperty bezpieczeństwa, z której można odzyskać.

Podczas gdy przeciąganie może być najbardziej powszechne przy niskich prędkościach, przeciągnięcie może nastąpić z dowolną prędkością, niezależnie od nastawienia. Dlatego pilot nie powinien wykluczać możliwości przeciągnięcia w oparciu o prędkość lotu lub nastawienie. Na przykład, podczas wyciągania z nurkowania, prędkość lotu jest wysoka, ale kąt natarcia może być wyższy niż myślisz, ponieważ samolot wciąż spada na wysokość, mimo że nos jest podniesiony.

Jeśli kąt natarcia przekracza około 17 procent, samolot może utknąć.

Kramy Tailplane

Stoiska tailplane często wskazują, że coś się dzieje ze skrzydłami samolotu, ale pozioma stabilizator samolotu może również utknąć. Podczas, gdy ta stoisko samolotu jest również niebezpieczna, jest to znacznie mniej powszechny stan aerodynamiczny.

Ćwiczenie kramów i regeneracja

Procedury odzyskiwania przeciągnięcia są różne dla każdego samolotu, ale na ogół pilot może rozpocząć odzyskiwanie przeciągnięcia przez zwiększenie przepływu powietrza nad skrzydłem. Zwykle osiąga się to przez obniżenie nachylenia, wyrównanie skrzydeł i zwiększenie mocy lub siły ciągu. Kiedy skrzydło utknęło, zwykle najlepiej jest używać steru do podniesienia skrzydła, a nie lotek.

Piloci ćwiczą stragany i odzysku w ramach ich szkolenia, i muszą wykonać stragan i odzysku, aby uzyskać prywatny lub komercyjny certyfikat.

Rutynowe przeglądy lotów często nie obejmują jednak straganów, w związku z czym piloci mogą zapomnieć, jak rozpoznać sygnały, że samolot wchodzi do kabiny. Ćwiczenie straganów i regeneracja przy niskich prędkościach - i na wysokości wystarczającej do odzyskania, oczywiście - pomaga pilotom rozpoznać wczesne objawy stanu przeciągnięcia, aby mogli dokonać właściwych poprawek.