Wystrzegaj się efektów Shrink Ray ze sklepu spożywczego

Dziwne rzeczy dzieją się w produktach, które kupujesz

anyaberkut / iStock

To nie jest teoria spiskowa. To nie jest termin, który mówi wszystko i nie ma substancji. Promień kurczenia się sklepu spożywczego jest prawdziwy. I chociaż możesz nie zauważyć jego efektów, a nawet nie zdawać sobie sprawy, że działa w twoich obszarach, ma to ogromny wpływ na twój portfel.

Strona konsumencka "The Consumerist" mówi o tym od 2008 roku i ma ku temu dobry powód. Jest to podstępna metoda stosowana przez producentów na całym świecie, aby obrabować cię z wartości produktu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Więc ... Co to jest Shrink Ray?

Cóż, to nie jest prawdziwe urządzenie kosmiczne, które zapycha twoje artykuły spożywcze. Jest to po prostu termin wymyślony, aby opisać sposób zmiany produktu, aby zapewnić konsumentowi mniejszą wartość, bez faktycznego ostrzegania konsumenta, że ​​zmiana nastąpiła. Istnieją niezliczone przykłady tego, ale tutaj są klasyczne przykłady "Grubego promienia skurczu" w pracy.

 1. To samo opakowanie, mniej produktu
  Jest to najbardziej oczywiste użycie kurczliwego promyka termicznego i jest wszędzie. Odbieracie swoje zwykłe pudełko z krakersami, workami na śmieci lub pastą do zębów, az tego, co widać, nic się nie zmieniło. Cena jest taka sama, opakowanie wygląda tak samo. Różnica polega jednak na ilości otrzymywanego produktu. Nagle dostajesz 10oz czegoś zamiast 12oz. Lub 36 zamiast 40. Jeśli wcześniej nie zwracałeś uwagi na rozmiar lub wagę produktu, nie zauważysz różnicy. Ale będziesz kupować więcej tego produktu przez cały rok, ponieważ dostajesz mniej niż kiedyś.
 1. Nowe opakowanie, mniej produktu
  Wielu konsumentów uważa, że ​​ten jest mniej podstępny, ale pod pewnymi względami może być jeszcze bardziej zwodniczy. Wszystko zależy od frazowania, jakiego używa opakowanie (lub nie używa). Zamiast zwykłego skradania mniejszego produktu do aktualnego pakietu, technika ta wymaga całkowitego przeprojektowania, często przy użyciu języka takiego jak "nowy i ulepszony" lub "nowy pakiet, ten sam wspaniały smak".

  Jednak wszystko to jest po to, aby ukryć kurczenie się ilości dostarczanego produktu. Niedawny przykład tego pochodzi od Soda Stream. Oryginalne butelki miały 14,9 uncji i dostarczały 50 porcji. Nowy i ulepszony syrop został wprowadzony na rynek w 2015 roku i na pierwszy rzut oka wygląda na to, że otrzymujesz taką samą ilość - 14,9 uncji. Ale produkt był rozcieńczony. Teraz ta sama ilość płynu daje tylko 29 porcji, ale za tę samą cenę. To miało konsumentów Soda Stream sine o masowej redukcji wartości.
 1. Mylna informacja
  Rzadko zdarza się znaleźć przykłady rażącej dezinformacji , ale jeśli wyglądasz wystarczająco mocno, są tam; i dzieje się to od dziesięcioleci. Weźmy przykład tajemniczych kurczących się rozmiarów telewizorów, jak donosi New York Times w 2008 roku. Można by pomyśleć, że 32-calowy telewizor miałby przekątną 32 cale, prawda? Ale przyciąć zaledwie pół cala od tego wymiaru, a zaoszczędzisz miliony dolarów na produkcji masowo produkowanych telewizorów. Dlatego drobnym drukiem jest "31,5 cala, gdy mierzona jest po przekątnej". Cóż, trzymaj się; to i tak największy wymiar, więc do czego odnoszą się 32 "?

  Innym ostatnim przykładem jest kanapka na nogach metra. Wszyscy uważaliśmy za oczywiste, że stopa jest długa. Aż jeden ciekawski konsument zmierzył go i odkrył, że ma tylko 11 cali długości. Zorganizowano nawet proces sądowy przeciwko firmie.

W jaki sposób można dostrzec efekty skurczu promiennika spożywczego?

Szczerze mówiąc, to nie jest łatwe w dzisiejszych czasach. Producenci robią wszystko, aby zwiększyć zyski i wartość dla akcjonariuszy, a najprostszym sposobem, aby to zrobić, jest skłonienie konsumenta do zapłacenia tej samej ceny za mniej produktu. Ale jeśli będziesz mieć otwarte oczy i będziesz zwracać uwagę na produkty, które kupujesz regularnie, powinieneś być w stanie śledzić te nieuczciwe zmiany.

Oto pięć wskazówek:

 1. Sprawdzaj witryny takie jak The Consumerist, aby uzyskać informacje na temat zmian w promowaniu skurczów spożywczych.
 2. Uważaj na nowe opakowania. Spójrz na wielkość porcji, wagę, zawartość i porównaj ją z tymi, które masz w domu.
 3. Użyj swoich zmysłów. Czy produkt wydaje się lżejszy niż kiedyś? Lub mniejszy w twojej ręce? Jeśli coś jest trochę za mało, prawdopodobnie został trafiony przez promień obkurczający.
 4. Użyj internetu. Jeśli masz podejrzenia, problem leży w Google. Jeśli widzisz wyniki wskazujące na zmianę wielkości serwowania, masz odpowiedź.
 5. Zapytaj bezpośrednio producenta. Każdy produkt tam ma jakiś numer kontaktowy obsługi klienta lub e-mail. Jeśli uważasz, że coś jest podejrzane, zapytaj ich bezpośrednio. Nie mogą o tym kłamać.