Kiedy powinieneś używać Panny, Pani lub Pani?

Łączenie etykiety biznesowej z gracją społeczną może być trudne, szczególnie jeśli włączysz osobiste preferencje do miksu. Możesz spotkać kobietę na konferencji i rozpocząć z nią rozmowę, a następnie kolega podchodzi do ciebie. Znajdujesz się w niezręcznej sytuacji, w której musisz ją przedstawić, nie obrażając jej. Czy ona jest panną, panią czy panią?

Co robić? Czy są jakieś zasady?

Tak, ale niestety, są to głównie reguły. "Mister" był zawsze używany do adresowania mężczyzn bez względu na ich stan cywilny, ale jest nieco bardziej skomplikowany, gdy zwracasz się do kobiety w środowisku formalnym lub biznesowym.

Z historycznej perspektywy

Z technicznego punktu widzenia tytuł "kochanka" to kobieca forma "pana", ale praktycznie nigdy nie była używana. Tak jak w przypadku "pana", "mistrzyni" tradycyjnie uważano za neutralny status małżeński. Był używany w odniesieniu do kobiet zamężnych i niezamężnych.

Następnie, ostatecznie, "kochanka" została podzielona na dwa oddzielne skurcze w celu rozróżnienia stanu cywilnego danej kobiety. "Miss" oznaczała niezamężną kobietę, a "Mrs." - skrót od "missus" - stosowano do zamężnych kobiet. Następnie kobiety powróciły w stronę mniej rozpoznawalnego terminu, przyjmując "panią ". obejmować wszystkie dorosłe kobiety niezależnie od stanu cywilnego.

Kiedy używać "Mistress"

Zastanów się nad tym terminem w języku firmowym. Nigdy nie używaj terminu "kochanka", aby zidentyfikować lub wprowadzić kobietę w USA, ponieważ ma dziś zupełnie inne znaczenie niż przed wieloma laty, szczególnie w otoczeniu biznesowym. "Mistress" jest teraz ogólnie interpretowane jako kobieta, która ma romans z żonatym mężczyzną.

Kiedy używać Miss

Zaadresuj młode dziewczyny jako "miss". Możesz również zwrócić się do niezamężnej kobiety jako "miss", ale wiele niezamężnych kobiet woli być określane jako "Pani". zamiast.

Najlepiej jest spróbować ustalić, w jaki sposób kobieta ma się zająć, zanim ją przedstawisz lub pozdrawiam. Jeśli zauważysz, że rozmawia z kimś innym, ta osoba może znać ją co najmniej całkiem dobrze i być w stanie rozmawiać z jej preferencjami. Zadawanie prostych pytań może uratować dzień.

Kiedy używać Ms.

Niemal nie możesz pomylić się z "Ms." Feministki po raz pierwszy zaczęły promować ten termin dla kobiet jako żeńskiego odpowiednika "pana" w latach 50. XX wieku, aw latach 70. zyskał na popularności. Może być stosowany przez każdą dorosłą kobietę niezależnie od jej stanu cywilnego, ale dotyczy dorosłych kobiet, a nie dziewcząt. Prawie zawsze lepiej jest błądzić po stronie "Pani". jeśli nie jesteś pewien preferowanego tytułu kobiety lub stanu cywilnego.

Kiedy używać Pani

Termin "Pani" powstały, aby odnosić się konkretnie do zamężnych kobiet, ale niektóre kobiety wolą zachować "panią" w ich nazwiskach nawet po rozwodzie, a zwłaszcza jeśli są wdowami. Nie można bezpiecznie założyć, że wszystkie kobiety używają "pani ". jako tytuł mają obecnego lub żyjącego małżonka, ani nie można bezpiecznie szukać obrączki.

Większość kobiet nosi je, ale nie wszystkie, zwłaszcza jeśli się rozwiedli, rozdzielili lub owdowiały. Ale nadal mogą chcieć być adresowani jako "Pani".

Zawsze używaj skrótu i ​​nie wypisuj "missus", jeśli piszesz tytuł, ale używaj "Mrs" zamiast "Mrs." w Wielkiej Brytanii i brytyjskim angielskim - nie wliczaj okresu. Nie ma standardu dla pisowni dla "Pani" w języku angielskim, chociaż w literaturze pojawiają się zarówno "missus", jak i "missis".

Idź do źródła

Jeśli nadal nie masz pewności, czy masz na uwadze te wytyczne i jeśli byłoby to niewygodne lub niemożliwe, zapytaj kobietę, o której mowa, w razie potrzeby.

Kiedy rozpoczynasz wprowadzenie, zatrzymaj się, gdy dojdziesz do tytułu i wskaż, że powinna wypełnić puste pole. Możesz wyciągnąć do niej wyczekującą rękę, aby dokończyć dla ciebie, lub możesz powiedzieć coś w rodzaju: "Panno?

Pani? Pani? "Teraz to jest jej decyzja i nie można popełnić błędu.

Oczywiście działa to lepiej w niektórych scenariuszach niż w innych. To nie jest doskonałe, jeśli przedstawiasz kogoś z podium. Na pewno najpierw zechcesz ją odłożyć na bok i zapytać, jak chciałaby się nią zająć, jeśli przedstawisz ją wielu osobom.

Unikaj problemu w całości

Jeśli wszystko inne zawiedzie, możesz po prostu rozważyć użycie imienia i nazwiska kobiety. To kolejny niezawodny sposób, aby uniknąć pomyłki. Ale nie używaj po prostu jej imienia samemu, chyba, że ​​mówi, że jest to dla niej do przyjęcia.

Słowo o tytułach dla mężczyzn

Mężczyźni są łatwi. W większości przypadków istnieją tylko dwa sposoby na zastosowanie tytułu płci do męskich gatunków: mężczyzn lub chłopców:

Wybór odpowiedniego stroju biznesowego .