Wybierz i skontaktuj się ze swoimi referencjami

Dzień 11 30 dni na wymarzoną pracę

Przed złożeniem wniosku o pracę ważne jest przygotowanie listy referencji . Dziś przygotujesz listę referencji dotyczących zatrudnienia, którą z łatwością będziesz mógł przekazać menedżerowi ds. Zatrudnienia, gdy o nią poprosi.

Zazwyczaj pracodawcy pytają o listę referencji po wstępnej rozmowie, chociaż niektórzy będą prosić o referencje wraz z wszystkimi innymi początkowymi materiałami do składania wniosków.

Przygotuj referencje, zanim ich potrzebujesz

Zaletą pytania jest to, że nie musisz walczyć o referencje, gdy prosi ich o to pracodawca. Pytanie kogoś o referencję (szczególnie prośba o pisemny list referencyjny) w ostatniej chwili jest dla ciebie nie tylko stresujące, ale może wywrzeć duży nacisk na osobę, o którą pytasz. Przygotowanie listy z wyprzedzeniem pozwoli wszystkim zaoszczędzić wiele stresu.

Pomyśl o kogo zapytać

Powinieneś mieć od 3 do 5 nazwisk na liście referencyjnej. Zrób listę byłych szefów, współpracowników, współpracowników, sprzedawców lub klientów, którzy znają twoje umiejętności i cechy. Jeśli jesteś na studiach lub w szkole wyższej (lub jesteś niedawnym absolwentem), dołącz profesorów, z którymi blisko współpracowałeś.

Jeśli nie masz doświadczenia w pracy lub nie pracowałeś za kilka lat, możesz poprosić kogoś o osobistą lub osobistą referencję . Może to być napisane przez sąsiada lub znajomego, który może nie pracował z tobą zawodowo, ale który może poświadczyć twoje umiejętności i cechy.

Z tej listy wybierz 3 - 5 osób, które spełniają następujące kryteria:

Jak pytać

Przed wpisaniem tych 3 - 5 osób jako referencji, musisz uzyskać ich pozwolenie. Wyślij im list lub e-mail (lub wiadomość na LinkedIn), podając im trochę informacji na temat poszukiwania pracy. Oto jak poprosić o referencję .

Daj im znać, na jakie stanowiska chcesz się ubiegać, aby mogli dostosować swoje CV do swojej branży. Następnie zapytaj: "Czy czujesz, że znasz moją pracę na tyle dobrze, aby napisać do mnie dobry list polecający?" Lub "Czy uważasz, że możesz dać mi dobre referencje?" Wypowiadanie pytania w ten sposób daje łatwy kontakt, jeśli lub nie czuje się dobrze, pisząc do ciebie świecące zalecenia.

Pamiętaj też, aby każdemu potencjalnemu poleceniu zaoferować zaktualizowaną kopię swojego CV i wszelkie inne informacje o swoich umiejętnościach, aby mógł on być na bieżąco z twoimi doświadczeniami.

Utwórz swoją listę

Po usłyszeniu pozytywnej odpowiedzi od 3 do 5 potencjalnych referencji możesz utworzyć swoją listę referencyjną . Nie podawaj referencji w CV lub liście motywacyjnym. Zamiast tego, prześlij swoje referencje na oddzielnej stronie, którą możesz podać pracodawcom, kiedy o nie poprosi.

Pamiętaj, aby podać nazwę każdego referencji, stanowisko, firmę i pełne dane kontaktowe (w tym adres służbowy, numer telefonu i adres e-mail). Upewnij się, że podane informacje są aktualne. Jeśli nie masz pewności, poproś o kontakt, aby potwierdzić jego dane kontaktowe.

Powiedz dziękuję!

Aktualizuj swoje referencje podczas poszukiwania pracy . Daj im znać, kto może chcieć uzyskać referencje. Kiedy dostaniesz tę wymarzoną pracę, pamiętaj, aby przesłać każdy dokument z podziękowaniem za pomoc w procesie poszukiwania pracy.