Wskazówki dotyczące dawania prezentów w pracy

Chociaż wręczanie prezentów w miejscu pracy nie powinno być uważane za obowiązkowe, wiele osób i firm wymienia się prezentami, szczególnie w czasie wakacji. Oznacza to, że w każdym grudniu, gdy firmy honorują zwyczaj dawania prezentów świątecznych, ludzie muszą poruszać się po trudnych wodach, które dają dar.

Czy musisz dać prezent swojemu szefowi? Odpowiedź brzmi: nie prezenty powinny płynąć w dół, nie w górę.

Innym powszechnym dylematem jest to, jak radzisz sobie z tym współpracownikiem, naciskając na ciebie, by dać więcej niż możesz sobie pozwolić na świąteczną kolekcję prezentów?

Lub, co najważniejsze pytanie każdego roku, jakie prezenty są odpowiednie dla kolegów?

Mimo, że każde biuro ma własne zasady dawania prezentów (w tym tylko darowizny na rzecz osób bezdomnych lub zabawek dla niemowląt), oto najważniejsze zasady, które musisz znać o dawaniu prezentów biurowych.

Nie czuj się pod presją, aby pomóc w grupowym dawaniu prezentów

Jeśli Twoje biuro zbiera kolekcję na prezent grupowy dla współpracownika, możesz czuć się niekomfortowo w związku ze zgłaszaniem się do pracy. Być może jesteś nowy w biurze lub po prostu jesteś finansowo przywiązany w tej chwili. Jeśli masz presję, by wziąć udział w rozdawaniu prezentu, gdy nie chcesz tego robić, możesz powiedzieć "Przepraszam, ale muszę przekazać" lub "Przepraszam, mój budżet nie pozwoli na to w tym roku".

Nie rozdawaj koledzy nadmiernych osobistych prezentów

Zasadniczo prezenty, które mają być umieszczone na ciele odbiorcy (takie jak perfumy, balsamy, ubrania lub biżuteria) są zbyt osobiste, aby dać je kolegom. Prezentów Gag należy również unikać, ponieważ mogą one zostać trafione lub pominięte, szczególnie jeśli nie znasz dobrze odbiorcy.

Wina i trunki są często doceniane - i mają tę zaletę, że łatwo można je odzyskać, jeśli nie są zgodne z czyimś gustem - ale należy zachować ostrożność w podawaniu alkoholu osobie, która odzyskuje alkohol, muzułmaninowi lub komuś, kto jest znany z tego, że nie pije.

Szanuj limity cenowe na giełdach upominków.

Jeśli uczestniczysz w wymianie prezentów z limitem ceny (na przykład "Prezenty muszą być mniejsze niż 20 USD"), nie przekraczaj tego.

Jeśli pojawisz się z e-czytnikiem lub kocem z kaszmiru, podczas gdy wszyscy wymieniają skarpetki i zabawne kubki, prawdopodobnie sprawisz, że inne osoby poczują się nieswojo. Odwrotna też jest prawda. Jeśli wszyscy wymieniają się prezentami, mają autentyczną nadzieję, że ludzie będą się cieszyć, to pogwałcisz ducha wymiany, jeśli pojawisz się z podarunkiem i możesz sprawić, że ktoś wróci do domu z lekceważeniem.

Wybierz swój prezent Zamyślenie

Zanim wybierzesz prezent, zadaj sobie pytanie, jaką wiadomość przekazuje o tobie. Odpowiedni prezent powinien pokazać, że dbasz o to, by dać odpowiedni i przemyślany prezent z uznaniem i szacunkiem. To nie powinno być coś, co odebrałeś w ostatniej chwili w sklepie z pamiątkami na dole.

Zastanów się, ile wydasz

Dawanie ekstrawaganckich prezentów, aby uzyskać coś w zamian, lub blasku współpracowników nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nie sprawia, że ​​dobrze wyglądasz i zwykle sprawia, że ​​odbiorca czuje się niekomfortowo.

Drogie prezenty mogą wydawać się nieproporcjonalne do okazji, a także do tego, co dają inni pracownicy. Wysłana wiadomość nie jest zbyt hojna, ale jest prezentem na prezent. Ale "leniwe" lub tanie prezenty wysyłają wiadomość, że oferujesz tylko prezent, ponieważ czujesz, że musisz.

Nie ma zbyt wielu znaczących prezentów, które można kupić w tych dniach za 5 USD, a tani prezent zwykle wydaje się tani, nieszczery i niczym symboliczny prezent. Każde biuro jest inne. Najlepiej zrobić, jeśli masz wątpliwości, zapytać kolegę lub dwóch, ile wydają.

Podarowanie gotówki lub kart podarunkowych

Generalnie nie powinieneś dawać gotówki jako prezentu w miejscu pracy. Udzielanie gotówki nie jest uznawane za dopuszczalne, chyba że firma przyznaje ją jako premię dla pracowników . Jednak karty podarunkowe i bony towarowe działają tak jak gotówka i są akceptowane. Warto wcześniej przeprowadzić pewne badania. Nie chcesz kupować karty podarunkowej Starbucks, jeśli osoba ta nie pije kofeiny. Karta podarunkowa iTunes lub Amazon jest zawsze pewnym zakładem.

Porada dotycząca etykiet prezentów biznesowych

Podarowanie żadnego prezentu nie może być lepsze niż podanie niewłaściwego prezentu.

Jeśli brakuje ci pomysłów, sprawdź kilka osób w firmie, aby dowiedzieć się, jakie prezenty dają ci ludzie. Możesz także poprosić znajomych i rodzinę o pomysły lub wyszukać online prezenty biurowe w zakresie cen, które chcesz wydać. Dobrą zasadą jest zadać sobie pytanie, jak byś się czuł w związku z otrzymywaniem danego prezentu, który planujesz dawać.