Przewodnik dla początkujących, od plamienia płaskiego

Dowiedz się, jak zacząć z tym hobby

Zdjęcie dzięki uprzejmości NYCAviation.com

Plamienie samolotu to świetny sposób na poznanie i czerpanie radości z przemysłu lotniczego i samolotów oraz linii lotniczych, które go obejmują. Dla każdego, kto lubi samoloty, plamienie samolotu stanowi świetne hobby.

Niezależnie od tego, czy chcesz zostać samolufcą, czy też jesteś zaintrygowany tym przedsięwzięciem, informacje zawarte w tym artykule powinny pomóc ci lepiej zrozumieć naturę tego hobby. A kiedy jesteś gotowy, aby rozpocząć plamienie samolotu, mam nadzieję, że ta informacja pomoże ci zacząć dobry początek.

O co tyle szumu?

Dlaczego ludzie tak czy inaczej stoją w pobliżu samolotów? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, naprawdę: Plotery samolotów jak samoloty.

Powiedziawszy to, istnieją różne typy spotterów samolotów o różnych taktykach i celach. Niektórzy obserwatorzy zapisują numer rejestracyjny (zwany również numerem N) każdego samolotu, jaki kiedykolwiek zauważyli, próbując zalogować jak najwięcej osób lub zapamiętać samolot, który zauważyli.

Inni fotografują tyle samolotów, ile mogą, zwracając uwagę na różne typy i wątki oraz dzieląc się swoimi zdjęciami w społecznościach internetowych.

Spottery samolotów czasami celują, aby wykryć każdy płatowiec lub typ liberii z konkretnej linii lotniczej. I wciąż są inni, którzy lubią patrzeć na samoloty latające nad głową, bez względu na operatora lub typ samolotu.

Jak zacząć

Plamienie samolotu jest tak proste, jak udanie się na najbliższe lotnisko i oglądanie samolotów.

(Naprawdę!) Istnieją pewne niepisane zasady i wytyczne, których należy przestrzegać, aby zachować spokój z personelem zarządzającym lotniskiem i innymi pilotami, ale w większości przypadków wystarczy rozpocząć obserwację i chciałbyś fotografować samoloty.

Wieloletni obserwator samolotów i właściciel NYCA, Phil Derner, Jr., sugeruje wyszukiwanie informacji o samolotach w Internecie.

"Możesz dowiedzieć się więcej na temat plamienia samolotu w swojej okolicy, rozpoczynając wyszukiwanie w Internecie, lub możesz badać i zadawać pytania na forach dyskusyjnych w NYCA."

Jeśli możesz znaleźć innych spotterów w swojej okolicy, nie obawiaj się poprosić o poradę. Będą mogli powiedzieć Ci, czego potrzebujesz i czego unikać w okolicy i podzielić się radą na temat tego, jak zacząć.

Gdzie iść

Znalezienie miejsca do pracy może być trudne dla początkujących. Ale możesz legalnie dostrzec samolot z dowolnego miejsca. "Plamienie samolotu jest całkowicie legalne, jeśli jesteś na terenie publicznym, a nie w strefie zastrzeżonej" - mówi Derner. "Niektórzy właściciele prywatnych nieruchomości również będą zezwalać na śledzenie samolotów, ale oczywiście mają prawo poprosić cię o odejście, jeśli sobie tego życzą."

Derner ostrzega, że ​​niezależnie od tego, ważna jest współpraca z lokalnymi władzami. "Jeśli personel ochrony lotniska lub lokalna policja poprosi cię o odejście, to powinieneś odejść, niezależnie od tego, czy są one dobre czy złe, najlepiej współpracować." Zawsze możesz zasięgnąć porady prawnej, jeśli uważasz, że Twoje prawa zostały naruszone i chcesz wziąć akcja."

Czego szukać

Po znalezieniu lokalizacji możesz zacząć szukać samolotu. Ale skąd wiesz, czego szukać? Istnieje wiele opcji tutaj.

Po pierwsze, zawsze możesz po prostu usiąść i oglądać, nie szukając niczego szczególnego. Ale jeśli chcesz, aby samolot spostrzegł krok dalej, możesz dołączyć do doświadczonych pilotów samolotów i nauczyć się rozpoznawać samoloty.

Podczas identyfikacji samolotu, będziesz szukać cech wyróżniających, takich jak numer rejestracyjny, rozmiar, lokalizacja silnika, kształt skrzydła i schemat malowania, aby wymienić tylko kilka. Możesz także wyszukać konkretny statek powietrzny, który ma przyjechać lub wyjechać, w oparciu o publiczną bazę danych planów lotów, taką jak FlightAware, w której możesz śledzić loty i określać lotniska odlotów i docelowe większości samolotów.

Sprzęt

Sprzęt potrzebny do wykrycia samolotu zależy od osobistych preferencji dotyczących sposobu, w jaki chcesz wykryć samolot i co chcesz zrobić z nowym hobby.

Na przykład możesz użyć arkusza papieru lub komputerowej bazy danych do rejestrowania informacji o statku powietrznym. Lub, jeśli planujesz robić zdjęcia, prawdopodobnie będziesz chciał zainwestować w porządny aparat fotograficzny i wiele kart pamięci.

Wielu spotterów samolotowych ma dodatkowe wyposażenie, które pomaga w znajdowaniu i śledzeniu samolotów. Transceiver jest pomocny w słuchaniu komunikacji między kontrolerami ruchu lotniczego i samolotami. Czasami odbiornik ADS-B służy do lokalizowania samolotu.

Przynajmniej będziesz potrzebować krzesła, dobrej pary lornetek i przewodnika po samolotach, aby pomóc w identyfikacji samolotów.

Zasady

Istnieją pewne niepisane zasady wykrywania plam. Niektóre z nich są zdroworozsądkowe, a niektóre odkrywane są w trakcie podróży. Wspinanie się lub dotykanie ogrodzenia lotniska lub zakłócanie oświetlenia lotniska jest niedozwolone, na przykład.

Niektóre lotniska mają bardzo szczegółowe przepisy dotyczące fotografii i będą zezwalać tylko na śledzenie w wyznaczonych miejscach.

Ogólnie, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę lotnisko, właścicieli nieruchomości i innych obserwatorów.

Plamienie samolotu to proste hobby dostępne praktycznie dla każdego. Aby uzyskać więcej informacji na temat plamienia samolotu lub przeglądania przewodników po samolotach, odwiedź stronę NYCAviation.com.