Czy reklama szkodzi społeczeństwu?

Niektórzy mówią, że reklamy bardziej szkodzą niż dobrym. Czy to?

Ukrywanie się przed reklamami. Getty Images

Niektóre badania doprowadziłyby nas do przekonania, że ​​jesteśmy nieustannie bombardowani komunikatami reklamowymi. To jest wszędzie. Na naszych telefonach, laptopach i tabletach, w toaletach, autobusach, pociągach ... jak się nazywasz, prawdopodobnie jest na nim reklama.

W rzeczywistości niektóre szacunki wskazują, że każdego dnia widzimy 20 000 komunikatów marketingowych i reklamowych. To, oczywiście, jest nonsensem. Biorąc pod uwagę, że śpimy przez co najmniej sześć godzin, pozostało 18 godzin, czyli 64 800 sekund, w których można wrzucić 20 000 wiadomości reklamowych.

Zasadniczo jedna reklama co 3 sekundy. Nie widzisz reklamy co 3 minuty, nie mówiąc już o 3 sekundach.

Tak, widzimy wiele wiadomości reklamowych dziennie - podświadomie. Ale te, które zauważamy i zwracamy uwagę, są nieliczne. Najprawdopodobniej widzimy najwyżej kilkaset komunikatów i zwracamy uwagę na nie więcej niż 1% z nich.

Mimo to pozostawia co najmniej kilka reklam dziennie, które dostają się do głowy. A pytanie brzmi ... czy mają one szkodliwy wpływ na nas?


Argument przeciwko reklamie

Ci, którzy twierdzą, że TAK, reklama jest szkodliwa, mają wiele uzasadnionych obaw. Oto niektórzy z największych sprawców.

Argument dotyczący reklamy

Podobnie jak w przypadku większości zawodów reklama jest mieczem obosiecznym. Tak, może to być szkodliwe. Ale może też być bardzo korzystne dla społeczeństwa.

Podsumowując, warto zauważyć, że reklama ma zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty, ale bez niej społeczeństwo byłoby prawdopodobnie gorsze pod względem zużycia. Co więcej, reklama nie jest jedynym miejscem, w którym można gloryfikować atrakcyjnych mężczyzn i kobiety, a seks i przemoc są powszechne w wielu aspektach społeczeństwa, w tym w filmach, serialach telewizyjnych, grach wideo, a nawet w domowych filmach na YouTube.

Wróćmy więc do pierwotnego pytania. Czy reklama jest szkodliwa dla społeczeństwa? Prosta odpowiedź nie istnieje. Ale wydaje się, że jest to bardziej skomplikowane - korzyści przewyższają negatywy. Na razie.