Czego można się nauczyć od złego szefa

Wielu profesjonalistów miało doświadczenie w pracy dla szefa, który nie spełnia standardu złota. Według książki Good Boss, Bad Boss Roberta Suttona, badania przeprowadzone przez sondaż Gallupa wykazały, że 75% pracowników powołuje się na swojego przełożonego jako główną przyczynę stresu w miejscu pracy. Te same ankiety Gallupa (które przebadały ponad 100 000 respondentów) wykazały, że bezpośredni szef pracownika ma znacznie większy wpływ na ich wyniki niż firma, dla której pracują.

Ponieważ szef odgrywa tak ważną rolę w miejscu pracy, łatwo zrozumieć, w jaki sposób zły szef może mieć bardzo negatywny wpływ na ich organizację, powodując wysokie wskaźniki rotacji pracowników lub inne problemy.

Zaskakujące jest to, że można coś zyskać dzięki doświadczeniu pracy dla złego szefa. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale praca pod kiepskim szefem może przynieść pozytywny efekt poprzez zaostrzenie własnych umiejętności zarządzania i przygotowanie do podjęcia roli kierowniczej w przyszłości. Oto kilka zalet posiadania złego szefa:

1. Dowiesz się, czego nie robić

Zły szef zapewnia lekcję poglądową na temat tego, jak nie radzić sobie z sytuacjami podczas pracy w roli kierowniczej. Pewnego dnia możesz zostać szefem i masz nadzieję, że nie będziesz modelować swojego zachowania po złym szefie, któremu zostałeś poddany. Czas spędzony w służbie takiego menedżera daje ci miejsce w pierwszym rzędzie, aby zaobserwować brak przywództwa i słabe umiejętności podejmowania decyzji.

Weź te lekcje do serca i bądź lepszym szefem, gdy nadejdzie twoja kolej. Nawet jeśli nigdy nie zostaniesz menedżerem, możesz dowiedzieć się wiele na temat relacji i radzenia sobie w stresujących sytuacjach.

2. Jesteś zmuszony do samoświadomości

Zły szef nie poświęci czasu na udzielenie pomocy lub kierowania, a na pewno nie będą się trudzić, by być hojnym w udzielaniu pracownikom pochwał i zachęt, że mają za zadanie nadzorować.

Może to rzeczywiście pomóc ci zmotywować się, przyczyniając się do poczucia odpowiedzialności za swoje sukcesy i porażki. Nie będziesz szukał zewnętrznych źródeł do sprawdzania poprawności. Udokumentuj własne sukcesy i składki, a następnie przejrzyj swoją listę, aby przypomnieć sobie o dobrej pracy, którą wykonujesz. Możesz również skorzystać z tej listy, aby otrzymywać CV i listy motywacyjne .

3. Musisz wyostrzyć swoje umiejętności komunikacyjne

Trudni menedżerowie zmuszają Cię do jasności, zwięzłości i chęci do negocjacji. Często brakuje im cierpliwości, więc musisz być w stanie szybko przedstawić swój punkt widzenia. Będziesz także wrażliwy na mowę ciała swojego menedżera, co może być doskonałym niewerbalnym wskaźnikiem tego, jak reagują na twoje pomysły.

4. Uczysz się umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania konfliktów

Wielu złych bossów gotowych jest eksplodować przy najmniejszych oznakach problemu, więc ważne jest, aby nauczyć się, kiedy wybrać swoje bitwy i kiedy pozwolić, aby małe rzeczy się skończyły. Nauczysz się koncentrować na wielkich celach obrazowych i jak zminimalizować konflikt w swojej organizacji. Uczenie się kompromisu i utrzymywanie chłodu pod presją to kluczowe umiejętności, które musisz zdobyć.

5. Możesz zbudować własny zespół

Ważne jest, aby pamiętać, że inni pracownicy przechodzą tę samą sytuację, a Ty masz możliwość wzajemnego wspierania się w obliczu tego wyzwania. Zły szef może zmotywować członków twojego zespołu do wzajemnego wspierania się i pomocy, ponieważ wiesz, że nie otrzymasz takiej pozytywnej uwagi od twojego przełożonego.

Ostatnie słowo

O ile zły szef nie jest idealną sytuacją, możesz go maksymalnie wykorzystać, jeśli nie jesteś gotowy, aby wyjść i przejść do innej organizacji. Wykorzystaj to, co możesz, dzięki doświadczeniu, zanotuj rzeczy, które nie działają dla złego szefa, i wykorzystaj doświadczenie, aby poprawić swoje umiejętności zarządzania.