Bezpośredni marketing dla fanów

Bezpośredni marketing dla fanów pomija przemysł muzyczny

Marketing bezpośredni dla fanów jest częścią szerszego modelu bezpośredniego kontaktu z fanami, w którym artyści działają poza tradycyjnym środowiskiem muzycznym i koncentrują się na komunikacji z (i sprzedaży) swoim fanom bezpośrednio. Marketingowa część modelu direct-to-fan kładzie nacisk na wykorzystywanie platform internetowych do promowania nowej muzyki, wycieczek itp. Wspieranie kontaktu z fanami w sieciach społecznościowych jest ważne w marketingu bezpośrednim, podobnie jak narzędzia, takie jak biuletyny zespołów i widżety.

Ten rodzaj marketingu często pozwala muzykom zbierać informacje o swoich fanach, których mogą użyć, aby udoskonalić swoje strategie marketingowe, takie jak oferowanie bezpłatnego pobrania muzyki w zamian za adres e-mail kibica, który następnie może być wykorzystany do wysłania bezpośrednich materiałów promocyjnych o nowym wydanie lub wycieczkę.

Upadek tradycyjnego modelu płatności

Eksplozja marketingu bezpośredniego dla fanów jest bezpośrednim wynikiem upadku tradycyjnego modelu branży muzycznej, marketingu detalicznego płyt CD . Wraz z pojawieniem się nielegalnych pobrań muzyki w Internecie, wytwórnie musiały wymyślić alternatywę, która, choć nie była szczególnie dobra dla przemysłu czy muzyków, była lepsza niż darmowa. Okazało się, że to masowy marketing cyfrowych materiałów do pobrania na platformach cyfrowych - w większości dostrojonych przez melodie, a nie album.

Problem z tym modelem staje się bardzo jasny w Guardianie z 2015 roku, który porównuje to, co artysta otrzymuje w rekordowych opłatach od dużej wytwórni sprzedającej płytę CD z tym, co artysta dostaje z pobranego pliku.

Płyty CD różnią się oczywiście ceną detaliczną, ale średnia wynosi około 15 USD. Artysta zazwyczaj otrzymuje od 10 do 15 procent tej średniej lub coś w okolicy od 1,50 USD do 2,25 USD. Pobieranie cyfrowego albumu może być podobne, ale problem polega na tym, że fani nie kupują już przede wszystkim albumów. Zwykle kupują singiel, który na Amazonie zarabia około 23 centów.

Ale trend sprzedaży muzyki jest z dala od pobierania i w kierunku platform strumieniowych, takich jak Spotify i Google Play, gdzie pojedyncze pobranie, które wynosi 23 centy za Amazon, zarabia mniej niż 2 centy. W niektórych sytuacjach przychody strumieniowe na kanał mogą być znacznie gorsze. W 2014 r. Dyrektor generalny Spotify przyznał, że w poprzednim roku płaciło artystom mniej niż 1 cent za sztukę.

W skrajnych przypadkach Guardian doszedł do wniosku, że solowy artysta będzie musiał sprzedać ponad milion pobrań miesięcznie, aby uzyskać minimalne wynagrodzenie. W przypadku pięcioosobowej grupy minimalna sprzedaż do osiągnięcia tego minimalnego wynagrodzenia musiałaby wynosić około sześciu milionów pobrań miesięcznie

Stąd pojawienie się bezpośredniego marketingu dla fanów.

Esencja modelu marketingu bezpośredniego dla fanów

To, co jest bezpośrednim marketingiem dla fanów, na różne sposoby, polega na usuwaniu większości pośredników z równania dochodu. Zamiast oczekiwać, że wytwórnia płytowa zbierze i uczciwie dostarczy marną część malejącej opłaty licencyjnej od innej dużej korporacji, bezpośredni model marketingu fanom proponuje, aby artysta sam sprzedawał ten produkt. Oto tylko kilka z wielu sposobów, aby to zrobić:

  1. Marketing własnych płyt CD bezpośrednio do fanów podczas występów . Dla wielu muzyków oznacza to tylko kilka sprzedaży każdej nocy; dla innych sprzedaż setek lub więcej płyt CD przy każdym występie nie jest niczym niezwykłym. Często najlepszą ceną jest nawet 15 USD - w ten sposób fani nie muszą się zmieniać - zrobi to dziesięć i pięć. Dobrą wiadomością jest to, że koszty prasowania płyt spadły, a od dwóch do trzech dolarów z tych 15 dolarów idzie do artysty.
  1. Sprzedaż cyfrowych materiałów do pobrania i płyt CD za pośrednictwem mediów takich jak CDBaby, które sprawiają, że artysta jest odpowiedzialny za tworzenie produktu, a w zamian pozwala artyście zachować większość pieniędzy.
  2. Korzystając z mediów społecznościowych, takich jak Facebook, zbuduj bazę fanów , a następnie sprzedaj zarówno występy, jak i produkty za pośrednictwem e-maili od artysty do fanów . Na wiele sposobów Prince grał tak wiele lat.
  3. Oferowanie fanom zachęt społecznych do kupowania produktów i uczestniczenia w występach . Strategie te wykorzystują rzeczywiste powiązanie między artystą a każdym indywidualnym fanem. Możesz tego dokonać na różne sposoby. Możesz zachęcić frekwencję, zachęcając swoich fanów do nagrywania występów na żywo - strategii, która sprawdziła się doskonale w Grateful Dead. Możesz zaoferować pakiety premium, które zawierają karnet backstage i "darmową płytę CD" podpisaną przez Ciebie, artystę.

Punkt jest połączeniem

Podstawą tej taktyki jest ogólna strategia: łącz się z fanem na możliwie wiele sposobów; zachęcać do komunikacji między artystą a fanem poprzez blogi i e-maile; następnie użyj tej komunikacji, aby dać fanowi coś, czego już pragnie: osobiste połączenie z artystą.

Pod wieloma względami jest to lepszy sposób na zarabianie na życie jako artysty. Stary model traktował fanów jako anonimowych nabywców produktów sprzedawanych przez pośredników korporacyjnych. Z bezpośrednim marketingiem dla fanów, element sprzedaży jest tylko jednym z elementów znaczącego i bardziej osobistego połączenia między fanem a artystą.