Wywiad Pytania na temat umiejętności obsługi komputera

Jak przygotować najlepsze odpowiedzi na temat biegłości technicznej

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej o pracę typowe pytanie brzmi: "Jakie masz umiejętności obsługi komputera i jakich programów wygodnie używasz?"

Oczywiście odpowiedź na to pytanie będzie się znacznie różnić w zależności od stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli ubiegasz się o stanowisko high-tech, które wymaga wielu umiejętności informatycznych , powinieneś znać swoje umiejętności i doświadczenie jak tył ręki i być w stanie je opisać bez problemu.

Jeśli jednak ubiegasz się o stanowisko wymagające lżejszych umiejętności obsługi komputera , możesz potrzebować pomocy w znalezieniu silnej odpowiedzi. Poniżej znajdują się pomocne wskazówki i przykładowe odpowiedzi.

Jak odpowiedzieć na pytania Wywiad o umiejętnościach komputerowych

Najczęstszym obecnie używanym oprogramowaniem do pracy biurowej jest oprogramowanie do edycji tekstu, takie jak Microsoft Word, oprogramowanie arkusza kalkulacyjnego, takie jak Microsoft Excel, oraz oprogramowanie do prezentacji, takie jak Microsoft PowerPoint. Ważne jest, aby odświeżyć swoje umiejętności w tych podstawowych programach. Niektóre firmy mogą preferować oprogramowanie Apple i komputery Mac, ale jeśli masz wykonywać tylko podstawowe czynności na komputerze, prawdopodobnie będziesz pracował z programami Microsoft .

Pamiętaj, że większość osób ubiegających się o pracę będzie miała doświadczenie z tymi programami Microsoftu, a większość pracodawców również będzie tego oczekiwała. Dlatego należy powiedzieć, że biegle lub doświadczycie Państwo w tych programach, ale nie poświęcajcie zbyt wiele czasu na ich opracowywanie.

W zależności od dziedziny, w której znajduje się biuro, mogą one również posiadać specjalistyczne oprogramowanie, które trzeba opanować. Powinieneś zbadać, czego używają z wyprzedzeniem, jeśli to w ogóle możliwe. Na przykład powinieneś dokładnie przyjrzeć się opisowi zadania i sprawdzić, czy wymaga ono doświadczenia z jakimikolwiek programami.

Pamiętaj o swoim doświadczeniu lub znajomości tego oprogramowania.

Ponadto, jeśli masz konkretne doświadczenie z wyspecjalizowanym programem, pamiętaj o tym. Nawet jeśli nie jest wymieniony w opisie zadania, może to być przydatna dodatkowa umiejętność.

Pamiętaj, zawsze powinieneś być szczery, odpowiadając na pytania z wywiadu. Jeśli powiesz, że jesteś ekspertem w danym programie, twój pracodawca oczekuje, że będziesz mógł wejść do biura i zabrać się do pracy. Będzie to bardzo źle wpływać na ciebie, jeśli w rzeczywistości nie masz umiejętności, które twierdzisz.

Jeśli nie masz dużego doświadczenia z wymaganym oprogramowaniem, szczerze mówiąc o tym pytaj. Możesz jednak dodać, że jesteś bardzo "płynny cyfrowo" i że szybko uczysz się nowych programów, jeśli to prawda. Jeśli możesz, podaj przykład czasu, w którym nauczyłeś się szybko programu w przeszłości.

Ponadto, jeśli istnieje oprogramowanie, które musisz znać w pracy, ale nie jesteś do tego obeznany, możesz zapisać się na bezpłatną klasę online, aby nauczyć się oprogramowania. W ten sposób podczas rozmowy możesz wyjaśnić, że obecnie uczysz się oprogramowania. Daje to dodatkową premię pokazując swoje zaangażowanie w firmę i pracę.

Przykłady najlepszych odpowiedzi

Oto kilka przykładowych odpowiedzi, które dają ci wyobrażenie o tym, jak odpowiedzieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Koniecznie dostosuj własną odpowiedź, aby pasowała do pracy, o którą się ubiegasz, i własnych umiejętności technologicznych.

Przeczytaj więcej: Lista umiejętności komputerowych | Lista umiejętności Microsoft Office | Umiejętności związane z technologią informacyjną Więcej pytań i odpowiedzi na pytania