Wskazówki dotyczące odprawy w święta

Dla wielu z nas sezon wakacyjny to okres, który chcemy spędzić z rodziną i przyjaciółmi, nie martwiąc się o obowiązki związane z pracą. Kłopot w tym, że wielu z twoich kolegów ma ten sam pomysł. Dodaj fakt, że niektórzy ludzie są w dziedzinach, w których praca musi trwać przez święta, i masz trudne wyzwanie do negocjacji.

Prawie każdy z nas chciałby mieć trochę wolnego w trakcie pracowitego sezonu wakacyjnego.

Pracodawcy muszą żonglować prośbami, aby zadowolić pracowników i upewnić się, że obejmuje to obciążenie pracą. Może to być trudna pora roku, aby poprosić o dodatkowy czas wolny od pracy, szczególnie gdy pracujesz dla organizacji, która jest zajęta w okresie świątecznym.

Wskazówki dotyczące odprawy w święta

Jaki jest najlepszy sposób, aby poprosić o urlop lub urlop osobisty? Jeśli chcesz wziąć urlop w święta, ważne jest, aby być elastycznym, chętnym do dawania i otrzymywania, zaplanowania wcześniejszego zadania, jeśli to możliwe, i zaoferowania rozwiązań, które pozwolą ci uzyskać pracę, jeśli to konieczne, gdy jesteś daleko.

Oto wskazówki, jak skutecznie poprosić o czas wolny od pracy w okresie świątecznym.

Wiesz, kiedy masz wolny czas

Zanim poprosisz o urlop, sprawdź urlop lub urlop osobisty, aby mieć pewność, że masz czas na wykorzystanie.

Sprawdź również, czy Twoja firma ma politykę " wykorzystaj lub strać ", co może oznaczać, że musisz zwolnić się z pracy przed końcem kalendarza lub roku podatkowego lub stracić je. Sprawdź zasady firmy, aby sprawdzić, czy istnieją wytyczne dotyczące żądania czasu wolnego i czy przestrzegasz ich.

Informacje powinny być dostępne w podręczniku lub witrynie internetowej firmy.

Zapytaj szybciej niż później

Strategie radzenia sobie z dylematem świątecznym będą się różnić w zależności od sytuacji. Jednak im wcześniej zwrócisz się z zapytaniem, tym bardziej prawdopodobne, że otrzymasz prośbę o zatwierdzenie. Jeśli jesteś w sektorze takim, jak handel detaliczny, hotelarstwo, IT lub opieka zdrowotna, gdzie należy zachować ochronę, być może trzeba będzie przedyskutować harmonogram z menedżerem i współpracownikami.

Jednym z podejść jest ustalenie priorytetów swoich świątecznych preferencji z jak największym wyprzedzeniem i przygotowanie dyskusji do dyskusji z szefami i współpracownikami. Im wcześniej podnosisz temat, tym lepiej i chociaż jesteś pierwszym, który prosi o zwolnienie, niekoniecznie gwarantuje, że twoje zgłoszenie zostanie przyznane, daje ci więcej swobody w negocjacjach.

Bądź gotowy na kompromis

Bądź wyrozumiały i cierpliwy, gdy prosisz o czas wolny. Życzliwość będzie długa. Powinieneś także poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad najlepszym sposobem na kompromis, jeśli Twoje żądanie nie zostanie w pełni uwzględnione.

Na przykład, jeśli twoja rodzina spotyka się w Wigilię, możesz zgłosić się na ochotnika do pracy nad świętami Bożego Narodzenia, abyś mógł wstać dzień wcześniej. Jeśli masz kolegów, którzy świętują święta żydowskie lub islamskie, możesz zgłosić się na ochotnika do pracy w tych dniach w zamian za przekaz na Boże Narodzenie lub Nowy Rok.

Innym podejściem jest zbadanie możliwości podziału zmian na święta. Możesz na przykład zaoferować pokrycie od 6 rano do 12 po południu, lub od 12 po południu do 6 po południu zamiast typowej 12-godzinnej zmiany.

Planować z wyprzedzeniem

Jeśli ciągły zasięg nie jest problemem w twojej dziedzinie, planowanie z wyprzedzeniem może być najlepszym sposobem na zaoszczędzenie urlopu na święta.

Oczekuj terminów przypadających w okolicach wakacji i ustal swój własny termin na 15 grudnia, aby mieć pewność, że wykonasz pracę przed okresem świątecznym.

Dzielenie się swoim planem na dodatkowe godziny pracy lub robienie wszystkiego, co jest konieczne, aby oczyścić wakacje ze swoim przełożonym i członkami zespołu z dużym wyprzedzeniem, może pomóc złagodzić wszelkie obawy.

Podniesienie tej kwestii z zespołem roboczym z dużym wyprzedzeniem może również pomóc uniknąć żądań wyprzedzających ze strony agresywnych współpracowników.

Kiedy składasz wniosek o zwolnienie, pamiętaj, aby przekazać swoim przełożonym, w jaki sposób planujesz upewnić się, że wszystkie twoje obowiązki zostaną załatwione przed wyjazdem na wakacje.

Czytaj więcej: Jak dużo wakacji robią pracownicy? | 12 wskazówek dotyczących pytania o czas