Jak stworzyć wspaniałe CV

Skuteczne CV to takie, które przynosi rezultaty. Celem CV jest uzyskanie wywiadu i ostatecznie uzyskanie pracy lub stażu. Cały wysiłek poświęcony na napisanie dobrego CV jest warty, a poniższe wskazówki pomogą Ci napisać CV, które przyniesie rezultaty.

Bądź selektywny w informacjach, które udostępniasz na życiorysie i zawierają tylko te informacje, które są istotne dla pracodawcy i stanowiska. Bądź zwięzły i zwięzły we wszystkich opisach i unikaj za każdym razem zaimków i artykułów (a, an, the).

Rzuć okiem na ten szablon CV, aby znaleźć pomysły na to, co dodać do CV.

Wybierz format

Formatowanie CV jest bardzo ważne i dostarcza niezbędnych informacji w logicznej, łatwej do odczytania sekwencji. Użycie podkreśleń, kursywy, pogrubienia i wielkich liter może z łatwością poprowadzić pracodawcę przez wznowienie. Konsekwencja jest kluczowa przy opracowywaniu CV i pomaga uczynić informacje na temat CV zwykłym czytelnikiem.

Jak zaczac

Zacznij od umieszczenia swoich danych osobowych. Pracodawca chce znać twoje imię i nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mail na górze pierwszej strony twojego CV. Dane osobowe, takie jak stan cywilny, wiek, religia i przynależność polityczna, nie są uwzględniane w życiorysie i są nielegalnymi pytaniami dla pracodawców.

Cel jest opcjonalny

Włączenie celu lub podsumowania kwalifikacji jest opcjonalne. Cel (opcjonalny) może natychmiast pomóc w identyfikacji stanowiska, do którego się ubiegasz.

Podsumowanie kwalifikacji (opcjonalnie) może zaoferować listę twoich umiejętności i osiągnięć już na samym początku CV. Możesz również podać powód, dla którego piszesz w liście motywacyjnym, jeśli prosi Cię o to pracodawca.

Naucz się sprzedawać

Pamiętaj, aby najpierw wymienić najbardziej odpowiednie doświadczenia związane ze stażem lub pracą, do której się ubiegasz.

Możesz uprawnić tę sekcję Odpowiednie doświadczenie, doświadczenie biznesowe, doświadczenie przywództwa itp.

Zachowaj spójność w swoim CV, przedstawiając informacje w logicznym, spójnym formacie, używając pogrubienia, kursywy i wielkich liter, aby podkreślić nagłówki i ważne informacje. Unikaj używania kilku różnych zestawów typów w życiorysie.

Czasowniki czynnościowe są ważne

Użyj czasowników działania, aby opisać swoje obowiązki i osiągnięcia. Tworzenie efektywnych instrukcji czasowników podkreślających twoje umiejętności i osiągnięcia sprawi, że Twoje CV będzie silne i stworzy korzystne wrażenie u pracodawców.

Uwzględniając tylko istotne informacje z wystarczającą ilością szczegółów, aby zademonstrować swoje umiejętności, będziesz przykładać uwagę do szczegółów oraz umiejętności komunikowania się i porządkowania myśli.

Uwzględnij istotne informacje

Uwzględnij wszystkie odpowiednie wykształcenie, honory, stopnie i certyfikaty. Ubiegając się o staże, "Edukacja, Wyróżnienia i Nagrody" zwykle pojawiają się na początku CV i zostaną przeniesione do końca, gdy tylko zdobędziesz doświadczenie zawodowe. Jako student, edukacja będzie pierwszą ważną kategorią (po Celu lub Podsumowaniu, jeśli je uwzględnisz), ponieważ uczeń jest twoją ostatnią pełnoetatową rolą.

Biała przestrzeń jest ważna

Utrzymuj białą przestrzeń. Staraj się utrzymywać marginesy na poziomie 1 "dookoła krawędzi CV i dodaj trochę odstępów w życiorysie, aby nadać mu świeży, profesjonalny wygląd . Chcesz utworzyć życiorys, który łatwo jest przejrzeć.

Przygotuj kilka CV

Przygotuj się na zmianę CV w zależności od stanowiska, w którym się ubiegasz. Możesz zmienić podane informacje lub zmienić kolejność przedstawiania informacji.

Skup się na pracodawcy lub pozycji

Skup się na kwalifikacjach stanowiska i potrzebach pracodawcy. Każdy życiorys powinien być wynikiem badania pracodawcy i przeglądu opisu pozycji, jeśli to możliwe. Pamiętaj o dołączeniu certyfikatów, osiągnięć, wolontariatu, stażu, doświadczeń związanych z zatrudnieniem, a także wszelkich specjalnych umiejętności, takich jak komputer, język obcy, muzyka, sztuka itp.

Zachowaj krótki

Staraj się trzymać na jednej stronie. W przypadku staży i stanowisk na poziomie podstawowym wystarcza jedna strona.

Gdy będziesz pracował na rynku przez dziesięć lat lub dłużej, lub jeśli masz obszerne doświadczenia laboratoryjne lub publikacje, dwie strony mogą być wymagane. Pamiętaj, aby umieścić swoje imię i nazwisko oraz stronę 2 u góry drugiej strony życiorysu. Nie zszywaj i unikaj składania, jeśli to możliwe. Użyj papieru wiązanego laserem i możesz wybrać odpowiednią kopertę # 10 lub dużą kopertę 9 "x 12".

Upewnij się, że wygląda dobrze

Zapoznaj się z ogólnym formatem i tym, jak życiorys pojawi się wizualnie.

Po uwzględnieniu wszystkich informacji i sprawdzeniu spójności i formatowania, sprawdź, jak wygląda CV i czy jest ono profesjonalne. Ogólny wygląd i odwołanie się z CV zapewnią pracodawcy pierwsze wrażenie, że jesteś wnioskodawcą.

Czytać korektę

To jest czas, w którym chcesz być perfekcjonistą. W życiorysie nie ma miejsca na błędy gramatyczne i / lub ortograficzne. Odłóż to i wróć do niego, niech ktoś to krytykuje, rób wszystko, co konieczne, aby twój dokument był absolutnie doskonały. Nie dostaniesz drugiej szansy na stworzenie dobrego wrażenia, jeśli wyślesz CV zawierające błędy.

Gratuluj sobie

Gratulacje! Przygotowałeś CV, z którego możesz być dumny. Co kilka lat prawdopodobnie będziesz musiał zaktualizować informacje w swoim CV, ale ciężka praca jest za Tobą.