Jak przeprowadzić rozmowę telefoniczną

Dążąc do obniżenia kosztów, firmy obecnie przesyłają kandydatów do pracy przez telefon, zanim zaproszą ich na rozmowę na miejscu. W ten sposób menedżerowie ds. Rekrutacji mają poczucie umiejętności i dopasowania do firmy. Jeśli wnioskodawca nie zaznaczy odpowiednich pól, nie spotka się z pracodawcą. Jest to powszechna praktyka w rekrutacji na stanowiska techniczne, szczególnie w przypadku większych korporacji.

Możesz pomyśleć, że rozmowa telefoniczna nie jest tak poważna, jak rozmowa twarzą w twarz, i zdecydować się ją przesłać.

To byłby błąd. Dzierżawcy kierują się ścisłymi wskaźnikami, aby utrzymać jakość kandydatów zgłoszonych na rozmowę kwalifikacyjną. Musisz wcześniej dobrze przygotować się, aby zmaksymalizować swoje szanse na przeprowadzenie wywiadu na miejscu. Oto 9 wskazówek, które pomogą Ci przejść proces weryfikacji pod kątem pracy w dziale technicznym.

Przećwicz swoje odpowiedzi na typowe pytania z wywiadu przed czasem

Zapoznaj się z typowymi pytaniami dotyczącymi wywiadu i wcześniej zaplanuj odpowiedzi. Ostatnią rzeczą, której pragniesz, jest potknięcie się o twoje słowa i wywołanie złego wrażenia. W trakcie wywiadu stwórz "ściągawkę", ale staraj się nie brzmieć tak, jak czytasz odpowiedzi. Zdobądź zaufanie, przeprowadzając "mock interview" - poproś znajomego, najlepiej o podobną wiedzę, zadawaj pytania i udzielaj szczerych opinii.

Przygotuj się również do zaoferowania rozwiązań konkretnych problemów technicznych, które są zgłaszane przez ankietera. Pomaga to w umiejętnościach technicznych, a także w rozwiązywaniu problemów.

Chociaż nie wiesz dokładnie, co osoba przeprowadzająca rozmowę poprosi o tego rodzaju pytania, przynajmniej pamiętaj, że mogą one pojawić się.

Zbudować pewność siebie

Dowiedz się, które pytania spowodowały awarię i przygotuj solidne odpowiedzi, aby uniknąć awarii podczas połączenia. Dzierżawca chce kogoś, kto jest przekonany o swoich mocnych stronach i umiejętnościach.

Więc posłuchaj opinii swojego znajomego z wywiadu na temat tego, jak brzmisz.

Wybierz odpowiednią lokalizację

Chcesz być wygodna, bez zbytniego rozluźnienia. Wybierz miejsce wolne od zakłóceń i hałasu. Dotyczy to dzieci, małżonków i zwierząt domowych! Jeśli nie możesz być sam podczas wywiadu, upewnij się, że inni wiedzą, że ci nie przeszkadzają.

Użyj linii stacjonarnej

Telefony komórkowe mogą być niewiarygodne; bateria może zginąć, albo odbiór może być okropny. Rozmowa musi być jasna i nieprzerwana, abyś mógł poprawnie usłyszeć pytania i udzielić odpowiednich odpowiedzi.

Miej swoje materiały pod ręką

Obejmuje to twoje CV i list motywacyjny na wypadek, gdybyś musiał wykonać to, kiedy ankieter odnosi się do informacji w nich zawartych. Przygotuj długopis i papier do robienia notatek i zachowaj dostępną "kartkę do ściągania", aby można było na nią spojrzeć podczas odpowiadania na pytania.

Zwróć uwagę na pytania i komentarze

Odpowiedz na pytanie zadawane przez ankietera i nie podchodź do stycznych. Trzymaj się tematu i udzielaj konkretnych i zwięzłych odpowiedzi. Uważne słuchanie pozwala zadawać dalsze pytania i szukać wyjaśnień. To pokazuje, że interesuje Cię rozmowa i możliwość pracy. I pokazuje, że zrobiłeś swoje przygotowania.

Jeśli nie masz pewności, jakie pytania zadać, zapoznaj się z typowymi pytaniami , które możesz zadać w wywiadzie .

Pozostań pozytywny

Nigdy bashuj byłych lub obecnych pracodawców, szefów lub współpracowników i utrzymuj pozytywne odpowiedzi. Używaj języka, który komunikuje, co możesz zrobić - nawet jeśli pytasz o słabości lub braki w umiejętnościach i doświadczeniu. Unikaj sarkazmu lub humoru, które mogłyby zostać źle zinterpretowane; pamiętaj, że to przez telefon, więc osoba przeprowadzająca wywiad nie może zobaczyć twojej mimicznej twarzy ani języka ciała.

Nie wahaj się wspomnieć, jak bardzo jesteś podekscytowany, aby wprowadzić swoje umiejętności w czyn i przyczynić się do sukcesu firmy. Pozostaw otwarte drzwi dla dalszej komunikacji i dalszych możliwości, pytając, jaki jest następny krok i kiedy możesz otrzymać odpowiedź.

Przygotuj się do pokazania swoich umiejętności

Jeśli przeprowadzasz wywiady na stanowisko programisty , możesz potrzebować napisać fragment kodu na edytorze online, wymyślić algorytm lub wyjaśnić koncepcje techniczne.

Ta praktyka jest powszechna w dużych firmach, takich jak Facebook , Google i LinkedIn. Nie pozwól, by przeżycie Cię poruszyło. Skoncentruj się na zadaniu, ponieważ jeśli Twój kod nie zostanie uruchomiony, rozmowa może się skończyć.

Dziękuję twojemu rozmówcy

Upewnij się, że wyrażasz swoją wdzięczność osobie, która przeprowadziła z Tobą wywiad. Zrób to w formie ustnej, na końcu wywiadu i na piśmie, za pośrednictwem listu z podziękowaniami po przesłuchaniu .

Więcej wskazówek, jak poprawić skuteczność wywiadów

Ważne są wywiady telefoniczne - równie ważne jak tradycyjne wywiady. Wywiady na miejscu kosztują firmy pod względem czasu i zasobów, więc jeśli nie sprawdzasz dobrze, nie będą one inwestować w Ciebie. Dobre przygotowanie zwiększa pewność siebie i zmniejsza stres związany z rozmowami kwalifikacyjnymi. Podczas rozmowy telefonicznej możesz być na dobrej drodze do pracy z jedną z najgorętszych firm w branży.