Dowiedz się, jak wybrać agencję pracy lub Headhunter

Co to jest headhunter? Jaka jest różnica pomiędzy agencją pośrednictwa pracy a headhunterem lub wyszukiwarką? Warunki, które opisują osoby i firmy, które zarabiają na życie, pomagając osobom poszukującym pracy znaleźć pracę, mogą być mylące. Zanim zaczniesz się zastanawiać, kiedy i jak używać agencji pośrednictwa pracy lub headhuntera do poszukiwania pracy, najpierw musisz wiedzieć, kto jest kim i kto robi to, co w świecie rekrutacji.

Agencja Pracy

Tradycyjna agencja zatrudnienia pomaga poszukującym pracy w znalezieniu pracy. Niektóre firmy pobierają opłatę od osoby poszukującej pracy, więc upewnij się, że wyjaśnisz, z góry, czy jest opłata. Inne są opłacane przez pracodawcę. W większości przypadków nie polecam korzystania z agencji, która obciąża osobę poszukującą pracy.

Szukaj firmy / Executive Search firmy

Firmy poszukujące mogą mieć charakter branżowy (tj. Bankowość lub handel detaliczny) lub specyficzne umiejętności (np. Rachunkowość lub technologia informacyjna). Istnieją dwa główne typy agencji:

Rekruter / Headhunter

Konsultant ds. Rekrutacji / headhuntingu / wyszukiwania (warunki są używane zamiennie) to osoba, z którą faktycznie będziesz pracować przy poszukiwaniu pracy. Możesz zostać poproszony przez headhuntera próbującego cię zrekrutować, by ubiegać się o nową pracę dla firmy, którą reprezentuje. Ewentualnie możesz wysłać swoje CV do rekrutera lub ubiegać się o stanowisko, które headhunter próbuje wypełnić.

Agencja tymczasowa (tymczasowa)

Agencje pracy tymczasowej to agencje pośrednictwa pracy, które znajdują pracowników w celu obsadzenia tymczasowych miejsc pracy. Na przykład pracownicy tymczasowi są często zatrudniani do pracy podczas sezonowych podwyżek w biznesie lub na pokrycie urlopów lub chorób. Wiele agencji pracy tymczasowej rozszerzyło swoją rolę w sektorze zatrudnienia, aby obsadzić stanowiska zastępcze na stanowiskach perm, gdzie stanowisko zaczyna się jako praca tymczasowa, ale może stać się trwałe, jeśli pracodawca zdecyduje się zatrudnić kandydata.

Kiedy używać rekrutera lub firmy wyszukiwania

Kiedy ma sens skorzystanie z wyszukiwarki lub rekrutacji, aby pomóc w poszukiwaniu pracy? Jeśli wydajesz się tkwić w rutynie i nie dostajesz zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne, to może być sens, aby skorzystać z usług rekrutera w celu poszerzenia zakresu poszukiwania pracy. Może to również mieć sens, jeśli zajmujesz wysokie stanowisko, ponieważ te miejsca pracy nie są zawsze reklamowane, lub w branży, która zazwyczaj wykorzystuje firmy zajmujące się wyszukiwaniem, aby obsadzić wolne miejsca pracy.

Firmy szukające kontaktów mają kontakty w branżach i firmach, o których możesz nawet nie wiedzieć. Mogą pomóc w sprzedaży CV i zapewnić dodatkową ekspozycję potencjalnym pracodawcom. Headhunterzy spędzają godziny pracy szukając możliwości zatrudnienia. To czas na badanie pracodawców, których nie będziesz musiał wydawać.

Niektórzy pracodawcy są pod wrażeniem kandydatów, którzy są reprezentowani przez rekruterów. Ponadto, będziesz mieć profesjonalnego przedstawiciela swoich kwalifikacji do firmy. Headhunter może również pomóc w wynegocjowaniu pakietu kompensacyjnego .

Pamiętaj, że istnieje różnica między płaceniem agencji pośrednictwa pracy, aby pomóc Ci w poszukiwaniu pracy i korzystaniu z usług rekrutera w celu skontaktowania się z potencjalnymi pracodawcami. Nie polecam płacenia za miejsce docelowe. Zamiast tego chcesz skorzystać z usług firmy rekrutacyjnej lub poszukiwawczej, która jest opłacana przez Twojego potencjalnego pracodawcę. Jeśli potrzebujesz pomocy w poszukiwaniu pracy, rozważ kontakt z biurem ds. Karier w swojej macierzystej uczelni, jeśli jesteś absolwentem college'u lub lokalnym departamentem pracy, aby uzyskać bezpłatną pomoc.

Jeśli zdecydujesz się współpracować z wieloma rekruterami, ważne jest, aby każdy wiedział, że pracujesz również z kimś innym.

W przeciwnym razie mogą oni sprzedać swoje CV temu samemu pracodawcy, co może stanowić problem, gdy rekruter chce odebrać opłatę.

Wybór Headhunter

Jak wybrać headhuntera, który będzie dla ciebie skuteczny? Jeśli szukasz pracy w konkretnej branży, rozważ użycie headhuntera, który pracuje w tej branży. Jeśli należysz do profesjonalnego stowarzyszenia, może być w stanie podać listę rekruterów.

Użyj rekrutacji katalogów online, aby wygenerować listę rekruterów. Baza danych Recruiters Online umożliwia przeszukiwanie ponad 150 specjalności, a także według lokalizacji i słów kluczowych. i-Recruit.com ma katalog rekrutujących wymienionych według specjalizacji i według lokalizacji. Sieć z kolegami z pracy i znajomymi, aby uzyskać sugestie. Sprawdź LinkedIn, aby sprawdzić, czy masz połączenie z osobą rekrutującą lub kimś, kto może Cię polecić.

Odwróć stół i poświęć trochę czasu na rozmowę z rekruterem. Jest to ważna profesjonalna relacja i musisz mieć pewność, że zadziała. Zapytaj, jak długo rekrutował się w firmie. Zapytaj także o proces i sposób, w jaki sprzedają twoje CV i zaprezentuj je potencjalnym pracodawcom.

Zapytaj rekrutera o referencje i sprawdź je. Porozmawiaj z klientami o świadczonych usługach i o tym, co o nich myślą. Zapytaj też, czy ponownie skorzystaliby z rekrutera. Na koniec upewnij się, że czujesz się komfortowo zarówno z firmą, jak iz osobą. Musi istnieć dopasowanie między twoim stylem a stylem ludzi, którzy cię reprezentują.

Pamiętaj, że rekrutacja powinna być tylko jednym z etapów poszukiwania pracy. Nie ma gwarancji, że lub kiedy namiar zamieni się w ofertę pracy. Dlatego nie przerywaj swoich wysiłków związanych z poszukiwaniem pracy i nie przerywaj pracy w sieci lub nie szukaj potencjalnych możliwości na własną rękę. Poinformuj rekrutera, że ​​szukasz innych możliwości.

Więcej o rekrutacji: Jak firmy rekrutują pracowników | Jak znaleźć rekrutera