Co jeśli reklama opowiedziała całą prawdę?

Czy ludzie wolą pełną uczciwość?

Istnieje wiele różnych rodzajów kłamstw, z którymi wszyscy spotykamy się w naszym codziennym życiu. Autorzy książki "Szpieg kłamstwa", znakomity opis oszustwa, mówią, że istnieją trzy główne kategorie kłamstw:

1: Kłamstwo Komisji.

To jest najłatwiejsze do kategoryzacji. Kłamstwo prowizji jest rażącym, łysym stwierdzeniem, które jest dokładnym przeciwieństwem prawdy. Na przykład, jeśli ktoś w pracy kradnie ci lunch, widzisz, jak to robią, i mówią: "Nie ukradłem twojego lunchu", to jest kłamstwo z prowizji.

To są kłamstwa, które sprawiłyby, że nos Pinokia wzrósłby o stopę lub dwie.

Reklama rzadko, jeśli w ogóle, produkuje reklamy zawierające kłamstwa prowizji. Jest zbyt wielu prawników, którzy czekają, aby na nie wskoczyć. Bait-and-switch jest najlepszym przykładem tego, kiedy te kłamstwa są używane, ale nawet te są ścigane.

2: Kłamstwo pomijania.

Jest to znacznie trudniejszy scenariusz. Kłamstwa zaniechania nie są kłamstwem. Zazwyczaj są to prawdy, ale brakuje czegoś bardzo ważnego, aby stworzyć błędne przekonanie. Na przykład możesz kupować samochód, a sprzedawca powie "jest to piękny silnik, regularnie serwisowany, nowa praca z farbą". To, czego ci nie mówią, to to, że był regularnie serwisowany, ponieważ jest to cytryna z ciągłymi problemami, a nowa robota lakiernicza pochodzi z wypadku, w którym był samochód.

To jest miejsce, w którym reklama jest jak najbardziej w domu. Mów o korzyściach; zignoruj ​​wady. Nie ma nic "nie tak" z tym podejściem w reklamie, po prostu mówisz ludziom o wszystkich dobrych rzeczach, które robi twój produkt lub usługa.

Jeśli jednak sprzedajesz dom, nie jest to dokładnie pełne ujawnienie.

3: Kłamstwo wpływu.

Pomyśl o tym jako o małej sztuczce, ale słowami zamiast magicznych sztuczek. Kłamca z kłamstwem ma do czynienia z faktem, że prawda nie jest po ich stronie. Prawda rani je i nie chcą o tym rozmawiać.

Dadzą ci więc inną informację, która będzie próbowała wpłynąć na twoją opinię. Na przykład możesz poprosić kogoś "ukradłeś 20 dolarów z mojego portfela", a oni wrócą: "Zgłaszam się na ochotnika co niedzielę do kuchni zupy, czy to brzmi jak coś, co bym zrobił?" Próbują wpłynąć na twoją opinię pozytywnym stwierdzeniem.

Reklama również uwielbia kłamstwa. To dlatego tak wiele celebrytów popiera produkty. Przynoszą ze sobą pewien wpływ, więc myślisz "dobrze, jeśli ona to pije, to musi być dobre". Nie. Ona jest opłacana.

W każdej z tych kategorii znajdziesz wiele innych rodzajów kłamstw. Należą do nich białe kłamstwa, demony, półprawdy, przesady i fabrykacje.

Teraz, wiedząc, co robimy na temat kłamstw i jak im się mówi, wydaje się sprawiedliwe, aby zadać to pytanie ... Czy ludzie wolą uczciwe reklamy, czy też chcą "kłamać"?

Co jeśli reklamy były w 100% szczere?

Jeśli jesteśmy całkowicie szczerzy wobec siebie, znamy się jako klienci, menedżerowie kont lub twórcy, stawialiśmy sobie niemożliwe zadanie.

To nie znaczy, że nie jesteśmy uczciwi w tym, co robimy. Ale daj spokój, nikt nigdy nie rozpyla dezodorantu Axera i nie goni go kobieta z katalogu Victoria's Secret.

Mężczyźni nie stają się bardziej atrakcyjne dla kobiet, gdy piją piwo. Kobiety nie mają nieskazitelnej cery, kładąc trochę podstaw.

W reklamie przesadzamy z korzyścią, a my nie mówimy nic o negatywnych stronach produktu.

Co by się stało, gdyby pojawiły się reklamy antyperspiracyjne i powiedzieli: "to sprawia, że ​​wasze pachołki ładnie pachną, ale pozostawia białe ślady na koszulkach, a ty nie będziesz bardziej atrakcyjny dla płci przeciwnej". Czy to działa?

W krótkim czasie tak, rzeczywiście. Ponieważ to nowe podejście. Można by to nazwać "Honest Joe's Pit Rescue", a konsumenci rzucą się w tłum, ponieważ lubią coś nowego.

Film komediowy, który odważył się zamieścić uczciwe reklamy

W filmie zatytułowanym "Crazy People" z Darrylem Hannah i Dudleyem Moore'em reklama reklamowa została przyjęta do instytucji psychiatrycznej, aby odważnie tworzyć reklamy, które mówią całą prawdę.

To był facet na końcu swojej liny, zmęczony fałszywymi roszczeniami i nudną pracą. Powstała seria reklam, które przypadkowo trafiły do ​​druku.

"Kupuj volvo, są boxy, ale są dobre".

"Jaguar: dla mężczyzn, którzy lubią pracę rąk od pięknych kobiet, prawie nie wiedzą".

"Przyjedź do Nowego Jorku, nie tak brudno, jak ci się wydaje."

"Metamucil pomaga ci iść do toalety, jeśli go nie używasz, zachorujesz na raka i umrzesz".

"Przyjdź na Bahamy".

Dostajesz obraz. Ludzie oszaleli (wymówili kalambur) za nich, a produkty sprzedano w rekordowych ilościach. Oczywiście, że tak, to był film. Ale jeśli tak się stało w prawdziwym życiu, jaki byłby wynik? w rzeczywistości zwykli konsumenci lubią powiew świeżego powietrza.

Przez chwilę.

Wtedy rzeczywistość nagle straciłaby na atrakcyjności, a ludzie powrócili do produktów, które nie przypominają ich mniej atrakcyjnych cech.

Marka papierosów, która próbowała "utrzymywać to w dobrym stanie".

To nie bezsensowne, całkowicie szczere podejście zostało wypróbowane tylko raz, na marce papierosów sprzedawanych w Wielkiej Brytanii. Nazwali je papierosami ŚMIERCI, a opakowanie było czarne, a na nim ozdobione czaszką i piszczelami. Naprawdę nie masz o wiele bardziej uczciwego.

I co się stało?

Na początku rezultat był niesamowity. Firma nie mogła ich sprzedać wystarczająco szybko. Faceci przechwalali się, jak mogli "poradzić sobie z prawdą" i chcieli produktu, który je wyprostował. W wiadomościach telewizyjnych i gazetach pojawiły się historie o nowych, uczciwych i agresywnych papierosach, które mówią, że śmierć jest bliska. To było arcydzieło public relations.

Ale po gwałtownie rosnącej sprzedaży nastąpił nieuchronny wypadek i poparzenie.

Półki, które niegdyś były puste, zaczęły być pakowane w paczki z cygarami, których nikt nie chciał kupić. Palacze wracali do swoich starszych marek tłumnie, stwierdzając, że wolą ten smak. Po czterech latach firma zamknęła drzwi.

Jednak smak miał niewiele wspólnego z szalowaniem drzwi firmy. Nie miało to nic wspólnego z samym produktem, było prawie takie samo jak każde inne. Po prostu palacze nie lubili, gdy im przypominano, że się zabijają. Woleli kłamstwo, że chociaż papierosy zabijają wielu ludzi, nie będą dotknięte tym, ponieważ nie są podatni na raka płuc. Błoga niewiedza połączona z pełnym nadziei myśleniem.

Czy ludzie chcą szczerości?

Tak i nie. Ludzie rzeczywiście chcą iluzji uczciwości. Chcą myśleć, że mówią prawdę i nie chcą być rażąco okłamywani. Gdzieś pośrodku tego szarego obszaru jest tak zwana przesada, sarkazm i zabawny język.

Kobiety nie będą cię ścigały, jeśli spryskasz na ciebie męski zapach. Ale ... mogą po prostu powiedzieć "cześć" w barze. Nie staniesz się błyszczącą gwiazdą filmową za pomocą szamponu ... ale możesz przyciągnąć więcej ludzi, by Cię zauważyli. I tak dalej.

Cała prawda jest trudną pigułką dla większości ludzi, aby przełknąć te dni. A podobna kampania VW z lat sześćdziesiątych szybko staje się mało prawdopodobnym prawdopodobieństwem.