Curriculum Vitae (CV) Sample i wskazówki dotyczące pisania

Jak przygotować CV na stanowisko lub stanowisko akademickie za pomocą przykładów

Ubiegając się o pewne stanowiska w USA, a także o pracę międzynarodową, możesz poprosić o przesłanie życiorysu zamiast CV. Życiorys lub CV zawiera więcej informacji niż typowe CV, w tym szczegóły dotyczące wykształcenia i osiągnięć akademickich, badań, publikacji, nagród, przynależności i nie tylko.

Przejrzyj przykładowy życiorys, różnicę między CV a CV , a także wskazówki i porady dotyczące pisania CV.

Co uwzględnić w życiorysu

Życiorys, zwykle nazywany CV, jest dłuższy (dwie lub więcej stron), bardziej szczegółowe streszczenie niż wznowienie. Twoje CV powinno być jasne, zwięzłe, kompletne i aktualne z aktualnymi informacjami na temat zatrudnienia i edukacji.

Oto przykłady informacji, które można zawrzeć w życiorysie. Elementy, które uwzględnisz, będą zależeć od tego, o co się ubiegasz, dlatego upewnij się, że zawierają one najbardziej istotne informacje, które umożliwią Ci poparcie Twojej kandydatury w CV.

Czego nie zawrzeć

Nie ma potrzeby dołączania zdjęcia, historii zarobków , powodów, dla których opuściłeś poprzednią pozycję lub referencje w swoim CV. Referencje powinny być wymienione osobno i podane pracodawcom na żądanie.

Jak długo powinno być CV?

Dobry curriculum vitae powinien obejmować nie więcej niż dwie strony i nigdy więcej niż trzy. Dążenie do zapewnienia jasności, struktury, zwięzłości i znaczenia treści. Korzystanie z punktorów zamiast pełnych zdań może pomóc zminimalizować użycie słowa.

Curriculum Vitae Example

Poniżej znajduje się przykład curriculum vitae dla osoby poszukującej pracy z międzynarodowym doświadczeniem zawodowym. To CV zawiera historię zatrudnienia, wykształcenie, kompetencje, nagrody, umiejętności i osobiste zainteresowania.

Allen Yan
(86) 1338-1111-420
yhnasa@123.com

EDUKACJA

Wrzesień 20XX-Present, Uniwersytet Szanghajski, BE

20 maja, Certyfikowane szkolenie z zakresu rachunkowości publicznej (CPA)

HISTORIA ZATRUDNIENIA

Grudzień 20XX-Present, ITT Flygt Investment, Chiny
Inżynier aplikacji, sprzedaż i marketing

Lipiec 20XX-IX. 20XX, Intel Products Co., Szanghaj, Chiny
Inżynier montażu procesora (staż)

Czerwiec 20XX-lipiec 20XX, GF Fund Management Co., LTD.
Campus Intern

NAGRODY

KOMPETENCJE I INTERESY

English Możliwość: Band 6; kompetencja pośrednia
Umiejętności niemieckie: 600 godzin lekcji języka niemieckiego na Uniwersytecie TongJi

Znajomość obsługi komputera:

Zainteresowania:

Koszykówka; Łyżwiarstwo szybkie; Snooker

Więcej życiorysów i szablonów Curriculum Vitae

Przejrzyj przykłady życiorysu do wykorzystania, aby uzyskać pomysły na pisanie swojego CV.

Porady dotyczące pisania curriculum vitae

Masz kilka wersji swojego CV
Nie pisz tylko jednego CV i używaj go dla każdej pozycji, o którą się ubiegasz. Przygotuj ukierunkowane i skoncentrowane wersje swojego życiorysu i wykorzystaj je odpowiednio.

Zachowaj krótki
Jeśli to możliwe, staraj się, aby Twoje CV było krótkie i zwięzłe. Dodaj streszczenia dotyczące zatrudnienia i wykształcenia, a nie wiele szczegółów. Użyj formalnego (bez slangu lub skrótów) i dobrze napisanego języka, pisząc prosto i wyraźnie.

Powiedzieć prawdę
Kuszenie CV może być kuszące, a nasze kwalifikacje edukacyjne lub historia pracy brzmią nieco lepiej niż są. Jeśli masz ochotę rozciągnąć prawdę o swojej historii pracy - nie rób tego. Wróci cię prześladować.

Większość pracodawców przeprowadza referencje i kontrole w tle , a jeśli życiorys nie pasuje do Twojej aktualnej historii pracy lub wykształcenia, najprawdopodobniej zostaniesz złapany w pewnym momencie, a ty albo nie dostaniesz pracy albo zostaniesz zwolniony, jeśli już to zrobiłeś. został zatrudniony.

Sprawdź format
Sprawdź format swojego życiorysu, a następnie poproś kogoś, aby rzucił okiem. Czy jest dużo białej przestrzeni? Jest zagracony?

Czy twoje formatowanie jest spójne (pogrubienie, kursywę, odstępy itp.) I czy ogólny obraz Twojego CV jest profesjonalny i dopracowany?

Udowodnij swój życiorys
Sprawdź dwukrotnie swój życiorys pod kątem literówek i błędów gramatycznych. Następnie poproś kogoś, aby to dla Ciebie zrecenzował - często trudno jest złapać nasze błędy.

Kiedy używać życiorysu zamiast CV
W Stanach Zjednoczonych życiorys jest stosowany podczas ubiegania się o stanowiska akademickie, edukacyjne, naukowe lub badawcze. Życiorys może być również wykorzystywany do ubiegania się o stypendia lub granty. W Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce lub w Azji pracodawcy mogą oczekiwać, że otrzymają życiorys, a nie życiorys.

Wybierz odpowiedni format życiorysu
Upewnij się, że wybierasz format curriculum vitae, który jest odpowiedni dla stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli ubiegasz się o stypendium, na przykład, nie będziesz musiał podawać danych osobowych, które mogą być zawarte w międzynarodowym CV.

Jak napisać Curriculum Vitae
Kiedy osoby poszukujące pracy powinny używać życiorysu, zwykle zwanego CV, a nie życiorysu? Oto szczegóły, kiedy należy korzystać z CV, co uwzględnić i jak go napisać.

Curriculum Vitae Cover Letters
Jak napisać skuteczny list motywacyjny do załączenia wraz z CV, a także próbki listu motywacyjnego, jak sformatować list przewodni i rodzaje listów motywacyjnych z próbkami każdego z nich.