6 ekologicznych portów lotniczych

Branża lotnicza ma złą reputację, jeśli chodzi o kwestie środowiskowe. Jednak wiele lotnisk podeszło do tego celu dzięki rozbudowanym programom recyklingu, turbinom wiatrowym, panelom słonecznym i wielu innym. Oto sześć głównych lotnisk, które stały się zielone i jak one to zrobiły.

 • Międzynarodowy port lotniczy Boston Logan (BOS)

  Boston Logan okazał się jednym z liderów ekologicznych inicjatyw z pierwszym terminalem lotniskowym certyfikowanym przez LEED w USA. Ponadto lotnisko posiada turbiny wiatrowe i panele słoneczne. Niedawno bramki w BOS były wyposażone w opcje zasilania samolotem w każdej bramce, tak aby samoloty nie musiały uruchamiać dodatkowych jednostek napędowych, gdy znajdowały się przy bramie.

  BOS uzyskał aprobatę i rozgłos na przyjazną dla środowiska mieszankę asfaltową, która drastycznie obniżyła emisję CO2 i zaoszczędził paliwo i energię podczas budowy.

  Wreszcie, zarządzanie lotniskiem w Bostonie sprawiło, że lotnisko stało się bardziej ekologiczne dzięki wdrożeniu stacji tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG) i stacji ładowania pojazdów elektrycznych na lotnisku. Wszystko to wraz z Clean Air Cabs i programem Clean Vehicle Preferred Parking sprawiają, że lotnisko jest jednym z najbardziej ekologicznych w Stanach Zjednoczonych.

 • Międzynarodowy port lotniczy Denver (DIA)

  Związany z Atlanta Hartsfield na najlepsze krajowe lotnisko w Executive Travel Magazine, międzynarodowe lotnisko w Denver to zielone lotnisko. DIA ma największą farmę słoneczną na komercyjnym lotnisku w Stanach Zjednoczonych.

  Oprócz recyklingu zwykłego papieru, plastikowych butelek i aluminium, DIA przetwarza ponad 20 rodzajów materiałów, w tym tłuszcz restauracyjny, substancje organiczne, płyn do odladzania samolotów, szkło i materiały rozbiórkowe.

  Bramy w DIA zapewniają zasilanie wtyczki i wstępnie kondycjonowane powietrze, dzięki czemu jednostki APU samolotów nie muszą działać tak często, co obniża emisję. W DIA dostępne są pojazdy napędzane alternatywnymi paliwami, które oferują obniżkę opłat firmom taksówkowym i innym firmom, które decydują się na pojazdy hybrydowe.

 • 03 Lotnisko Seattle-Tacoma (SEA)

  Obraz Port of Seattle / Don Wilson

  Nowy, skonsolidowany obiekt wynajmu samochodów SEA-TAC spełnia wymogi LEED z farbami, uszczelniaczami, klejem i wykładziną organicznymi. Ponadto projekt SEA-TAC przewiduje recykling około 96% nadwyżki materiałów budowlanych z projektu.

  Wraz ze zwykłymi surowcami wtórnymi biura portów lotniczych SEA-TAC i sprzedawcy przetwarzają co najmniej 10 różnych materiałów, w tym olej jadalny i fusy z kawy. (Około 10 ton fusów zbieranych i poddawanych recyklingowi co miesiąc w SEA-TAC, a ekologiczny olej jadalny jest sprzedawany firmom, które wykorzystują go do produkcji biodiesla.) Program recyklingu jest oparty na nagrodach, w którym elektroniczne urządzenia do monitorowania śmieci sprzedawać detalistów za zużycie pojemnika na śmieci, a recykling jest bezpłatny.

  Sea-Tac ma również Program Darczyńców Żywności, w ramach którego niewykorzystane produkty spożywcze dostarczane są do lokalnych banków żywności.

 • 04 Lotnisko w Zurychu, Szwajcaria (ZRH)

  Zdjęcie © Flughafen Zurich AG

  Zanieczyszczenia hałasem często są przesłonięte problemami związanymi z jakością powietrza i mogą być trudne do monitorowania i adresowania na lotniskach. Ale urzędnicy Zurich Airport traktują to poważnie. Opłaty lotniskowe naliczane są za hałas lotniczy, który jest oparty na typie lub kategorii statku powietrznego i wykorzystuje szczegółowy program mapowania i pomiaru hałasu.

  Poważnie traktują również jakość powietrza i wody w Szwajcarii. Lotnisko przeszło dobrowolną redukcję emisji i jest Airport Carbon akredytowane przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych EUROPA. W ramach programu zarządzania wodą do spłukiwania toalet wykorzystywana jest woda deszczowa. System obejmuje również zbieranie i oczyszczanie wody, które wynika z procedur odladzania samolotów.

  Podobnie jak w przypadku innych lotnisk, Zurych stosuje elektroniczny system rozliczeniowy do recyklingu i materiałów odpadowych, rejestrując opłaty za śmieci i materiały nadające się do recyklingu.

 • 05 Międzynarodowy port lotniczy San Franscisco (SFO)

  Terminal 2 w SFO jest pierwszym w USA, który otrzymał certyfikat LEED Gold. Program Zero Odpadów na lotnisku oznacza ponowne wykorzystanie lub recykling wszystkich możliwych odpadów z projektów budowlanych, a poprzedni kontrahenci ponownie wykorzystali lub poddali recyklingowi 90% odpadów budowlanych, zgodnie ze stroną internetową lotniska.

  Przepisy dotyczące portów lotniczych wymagają oddzielenia wszystkich odpadów podlegających recyklingowi. Sprzedawcy żywności muszą używać artykułów biodegradowalnych i segregować wszystkie odpady żywnościowe do recyklingu. Zarządzania lotniskiem zachęca i oczekuje dostawców żywności do korzystania z ekologicznych i zrównoważonych składników, biodegradowalnych naczyń i kompostowalnych kubków.

  Wewnątrz terminali znajdują się stacje hydratacji, w których pasażerowie mogą napełniać swoje własne kubki i butelki z wodą z kranu San Francisco, aby ograniczyć używanie plastikowych butelek po wodzie.

  Wraz z wieloma innymi lotniskami dzisiaj, bramki SFO do samolotów wykorzystują systemy zasilania i wstępnie uzdatnione powietrze do redukcji użycia APU.

  Wreszcie, dzięki preferencyjnym parkingom dla pojazdów elektrycznych i hybrydowych, zachęty pieniężne dla klientów do wynajmowania pojazdów hybrydowych, gniazdek elektrycznych w garażach publicznych i nowy obiekt paliwowy z paliwem wodorowym, który zostanie otwarty w 2013 roku, SFO jest imponująco zielony.

 • 06 East Midlands Airport, England (EMA)

  Lotnisko East Midlands w Anglii zostało uznane za swój program recyklingu, który obejmuje drewno, metale, tekturę, włókna szklane i lekkie, a także papier i czasopisma. Lotnisko wymaga przeprowadzenia testów emisji dla wszystkich pojazdów lotniskowych.

  EMA posiada również rygorystyczny program ochrony przed hałasem, z programami monitorowania i określonymi trasami dla samolotów. Port lotniczy East Midlands ściśle egzekwuje zasady i nakłada kary na linie lotnicze, które nie przestrzegają wytycznych programu redukcji hałasu.

  W 2011 r. Niezależna firma Green Organization uznała EMA za zielone inicjatywy po zainstalowaniu dwóch turbin wiatrowych na lotnisku - pierwszy projekt tego rodzaju na lotnisku w Wielkiej Brytanii