5 powodów, by nie decydować się na pracę w niepełnym wymiarze godzin

Zrozumieć negatywną stronę pracy w niepełnym wymiarze godzin

Jeśli jesteś wyczerpaną pracującą mamą, łatwo przyjrzeć się znajomym pracującym w niepełnym wymiarze godzin i sądzić, że to zrobili. Myślę, że świat pracy w niepełnym wymiarze czasu pozwoliłby ci w końcu mieć wystarczająco dużo czasu dla rodziny, zarządzania domem i kariery.

Ale zanim przejdziesz do pozycji niepełnej, pomyśl poważnie o negatywnej stronie pracy na pół etatu, zanim zostaniesz uwięziony. Nie wszystkie wymienione poniżej negatywne wyniki są prawdziwe w przypadku każdej pracy w niepełnym wymiarze godzin, ale świadomość wad może pomóc w ich uniknięciu.

Zarobisz mniej na godziny

Wierzcie lub nie, wielu pracodawców daje pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze nieproporcjonalnie mniejsze pakiety płac i świadczeń . Są przekonani, że elastyczność polegająca na tym, że można wypełnić pracę w niepełnym wymiarze godzin, przeważa nad trafieniem, które bierzesz jako pracownik. Wielu pracodawców nie zapewnia wszystkim pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy wszystkich świadczeń zdrowotnych, emerytalnych i innych, co będzie cię kosztować.

Co więcej, często schodzisz ze ścieżki do promocji, gdy redukujesz godziny pracy i zaangażowanie, co również zmniejsza twoją siłę zarobkową. W końcu odczujesz uderzenie w niższy pakiet godzin i korzyści.

Możesz przepracować więcej godzin niż przewidziano

Trudno jest wycisnąć sensowną karierę w 40 godzin tygodniowo - o wiele mniej za 16, 24 lub 32 godziny. Twoi koledzy zapominają, że nie jesteś w pracy w środę i dzwonisz pod numer telefonu komórkowego, by uzyskać pomoc. Albo zabierasz do domu projekt, który ma potrwać godzinę, ale kończy się całą noc .

Zanim podejmiesz pracę w niepełnym wymiarze godzin, bądź brutalnie uczciwy wobec siebie i swojego przełożonego, ile godzin będzie naprawdę potrzebnych, aby dobrze wykonać swoją pracę. Ponadto musisz być biegły w ustalaniu granic .

Tęsknisz za możliwościami kariery

Być może najbardziej oczywistą negatywną stroną pracy w niepełnym wymiarze godzin jest utrata prestiżowych projektów, zadań lub podróży.

Czasami przełożeni wyprowadzają cię z pętli - którą możesz zwalczyć, szukając tych możliwości i wyjaśniając, że nadal wykonujesz pierwszorzędną pracę. Ale czasami najbardziej ekscytujące wyzwania zawodowe są po prostu niezgodne z harmonogramem i stylem życia, które wybrałeś.

Pociesz się z myślą, że po tym jak twoje dzieci dorosną, możesz wrócić do ciężkiej kariery, którą kochasz . I porozmawiaj ze swoim przełożonym o ścieżce do awansów i rozwoju, która jest zgodna z aktualnym metabolizmem twojej pracy.

Opieka nad dziećmi może nie pasować do twoich potrzeb

Jeśli Twoje dziecko jest dzieckiem, może być trudno znaleźć ośrodek opieki dziennej lub dostawcę, który chce pracować w niepełnym wymiarze godzin, kiedy musisz iść do pracy. Ale jeśli masz starsze dziecko, możesz również mieć trudności ze znalezieniem pracy, która pasuje do harmonogramu szkoły twojego dziecka.

Potem są nieuniknione zamykania szkół i dni choroby, aby żonglować . Konkluzja: czas opieki nad dziećmi może być trudny dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, co oznacza, że ​​płacisz za większą opiekę niż używasz lub starasz się wypełnić luki.

Możesz czuć się pominięty

Jedną z największych dolegliwości pracujących w niepełnym wymiarze godzin jest to, że czują się tak, jakby nie pasowały do ​​pracujących matek i nie pasują do matek pozostających w domu.

Tak, masz więcej wolnego czasu, ale to nie znaczy, że możesz zgłosić się na ochotnika do każdego projektu szkolnego i przyłączyć się do każdej wycieczki terenowej. Nadal masz obowiązki w pracy i prawdopodobnie więcej obowiązków związanych z opieką nad dziećmi niż przeciętna pracująca mama.

Z drugiej strony, możesz złapać urażone spojrzenia od pełnoetatowych pracujących matek, które zakładają, że twoje życie jest łatwe i wolne od stresu. Poświęć czas, aby uświadomić swoim przyjaciołom i sąsiadom o swojej sytuacji, a jeśli jesteś w stanie, zrób to. Nie pozwól sobie na rozmowę w większej ilości wolontariatu, niż czujesz się komfortowo.

Ostatecznie, decydując się na pracę w niepełnym wymiarze godzin, musisz rozważyć zarówno zalety, jak i minusy. Ale nie bądź zbyt entuzjastyczny, nie wiedząc, w co się pakujesz!

Zaktualizowane przez Elizabeth McGrory