Stwórz codzienny plan, aby wydajniej pracować

Jak pracować szybciej i sprawniej - krok 1

Pierwszym i najważniejszym krokiem, który należy podjąć w kierunku wydajniejszej pracy, jest wprowadzenie planu dziennego. Ważne jest, aby twój plan był gdzieś zapisany - w kalendarzu, notatniku lub przechowywany na komputerze. Nie po prostu przeglądaj listy kontrolnej każdego dnia.

Posiadanie pisemnego planu jest koniecznością, aby wyciągać dokuczliwe myśli zza głowy i zapobiegać katastrofom, ponieważ zapominasz o czymś ważnym.

Większość kobiet przekonuje się, że od czasu do czasu muszą zmieniać codzienny plan, ale dzięki temu lepiej zorganizujesz swój czas, wcześniej przygotujesz się do konkretnych projektów, a plan da ci bardziej przejrzysty obraz mentalny na temat wszystkich rzeczy. musisz zrobić.

Pozbycie się codziennych rozkojarzeń z planem

Jeśli przyjeżdżasz do pracy każdego dnia i jesteś natychmiast przytłoczony długimi listami "do zrobienia" i bałaganem na biurku, w najlepszym razie zaczniesz w dzień jak koń wyścigowy (i szybko wypalisz po sprincie, podobnie jak koń wyścigowy) koncentrując się na cokolwiek wydaje się najbardziej naglące w danym momencie. Najgorsze jest to, że siedzisz w funku, nie wiedząc od czego zacząć. Tak czy inaczej, po prostu "gasić pożary" każdego dnia jest najskuteczniejszym sposobem na zaatakowanie obciążenia pracą i najlepszy sposób na wyczerpanie się, a jednocześnie pozostawanie w tyle.

Bez planu, dni rozpraszają szybko: telefon dzwoni, zaczynasz odpowiadać na e-maile, współpracownicy zaczynają chit-chat i zanim się zorientujesz, że nadszedł czas na lunch i niewiele osiągniesz.

Twój codzienny plan może obejmować godzinę każdego ranka, aby uzyskać rozliczenia poprzez odbieranie połączeń, sprawdzanie poczty e-mail przed rozpoczęciem innych zadań, ale będzie to więcej, niż tylko służyć jako wskazówka, co zrobić z czasem. Na przykład, jeśli celowo odłożyłeś godzinę na zrobienie czegoś, a przekroczysz ten limit czasu, będziesz wiedział, że musisz dostosować swój plan na następny dzień.

Planując swój dzień w segmentach lub zadaniach, możesz łatwiej zidentyfikować obszary problemów i czasy szczytowej wydajności (np. Możesz być mniej skuteczny po lunchu, jeśli masz do czynienia z popołudniowym spadkiem lub może być powolnym starterem rano.)

Plan może pomóc ci uniknąć zajęcia się czymś więcej niż możesz

Optymista to osoba, która jest w stanie dostrzec pozytywne w danej sytuacji, zazwyczaj koncentruje się na przekonaniu, że "wszystko jest możliwe". Nie ma nic złego w byciu optymistą, jeśli nie doprowadzi cię to do niedoszacowania twoich zdolności, czasu potrzebnego na osiągnięcie czegoś i spowoduje, że zaczniesz brać więcej, niż sobie z tym poradzisz.

Realista może być optymistą, ale realista widzi również logistykę, która może być zaangażowana w radzenie sobie z sytuacją i będzie uwzględniać potencjalne przeszkody i ograniczenia.

Jeśli nie masz własnego planu ustawionego na jeden dzień, możesz mieć trudniej powiedzieć "nie", by pomagać innym lub brać udział w dodatkowych projektach, ponieważ masz pozytywną postawę "można zrobić", która jest nadrzędna wobec rzeczywistości lub zdrowego rozsądku. Łatwo jest nie docenić, ile czasu zajmie Ci wykonywanie własnych zadań, a tym bardziej czyjejś pracy, jeśli myślisz, że jesteś superwomanem, a perspektywy słoneczne to wszystko, czego potrzeba, aby załatwić sprawy.

Wiedza o tym, co jest na twoim talerzu w ciągu dnia, a już ustaliłeś budżet na czas przeznaczony na określone zadania, może pomóc ci w dotrzymywaniu terminów, robić więcej każdego dnia i być bardziej realistycznym w podejmowaniu dodatkowej pracy.

Tworzenie planu ataku

Zanim wyruszysz do pracy, zdecyduj z wyprzedzeniem, na czym się skupisz, kiedy tam dotrzesz. Jeszcze lepiej, zaplanuj dzień poprzedniej nocy i przygotuj biurko do zadań, które chcesz wykonać rano. Na przykład pobierz pliki lub materiały do ​​czytania na dzień dzisiejszy, aby móc po prostu wskoczyć bezpośrednio lub umieścić elementy, które chcesz wpisać, lub połączenia telefoniczne, aby wrócić w kolejności, w jakiej chcesz je wykonać.

Posiadanie planu może pomóc w stworzeniu przewidywalnych rutyn, które z kolei sprawią, że będziesz lepiej przygotowany do stawienia czoła chaotycznym dniom, w których szef lub klient wymagający częstych konserwacji wymagają więcej czasu.

Więcej artykułów w tej serii

Jak pracować szybciej i sprawniej

Krok 2: Ustaw małe cele i sprawdź te, które osiągasz . Sporządzenie listy i sprawdzenie wykonanych przedmiotów może wydawać się kolejną rzeczą do zrobienia, ale jeśli zrobisz to poprawnie, utrzymywanie porządku zadań może pomóc ci pracować wydajniej.

Krok 3 - przestań odkładać, ale nie wahaj się odłożyć pracy, gdy jest to konieczne . Wielu z nas odkłada sprawy, ponieważ nie mamy na nie ochoty, zwłaszcza gdy czujemy, że to jest odpowiedzialność kogoś innego.