Profil doktora Deborah Berebichez - The Science Babe

Physics Whiz, The Science Babe, zachęca inne kobiety do korzystania z ich Smarts

Dr Debbie Berebichez jest pierwszą kobietą urodzoną w Meksyku, która zdobyła tytuł doktora. w fizyce na Uniwersytecie Stanforda. Google Images / sciencewithdebbie.com

Naukowcy są grupą skrobiową, a przynajmniej tak się wydaje. Nasze postrzeganie ich utrzymuje się wokół idei, że są bezrozumnymi maniakami. Pewnie jest kilka wyjątków, takich jak Adam Savage, który poddaje się bolesnym eksperymentom na "Mythbusters", jowialnym astrofizyku, Neil Degrasse Tyson i kanadyjczykowi Davidowi Suzuki, który jeździ po kraju w gigantycznym autobusie, aby nauczyć ludzi zmniejszać ślad węglowy.

Spróbuj jak możesz, komiczne pisanie o naukowcach przypomina tańczenie o murowaniu, ale faktem jest, że z kilkoma wyjątkami niekoniecznie jest to zabawne.

Cóż, tutaj, aby udowodnić, że się mylę, po raz kolejny jest doktor Derebia Berebichez, pierwsza kobieta urodzona w Meksyku, aby zdobyć doktorat. w fizyce na Uniwersytecie Stanforda. Debbie pojawiła się w programie radiowym Dr. Oza, była głównym prelegentem na konferencji Oprah Magazine Leaderhip Conference 2007 i mogła być postrzegana jako ekspert naukowy w filmie Natgeo "Humanly Impossible". Te wystąpienia wraz z jej rozmową TEDx East oraz licznymi publikacjami drukowanymi i internetowymi wzbudzają globalne zainteresowanie jej twórczością.

Spotkałem Debbie kilka tygodni temu na lunch w The Palm, na północ od jej biura na Wall Street, gdzie pracuje jako analityk ilościowy. The Palm to wesoła restauracja w centrum miasta, ozdobiona karykaturami zamożnych i bajecznych malowideł nowojorskich bezpośrednio na ścianach.

Debbie ma ekspresyjną osobowość, która oślepia cię dwa razy; raz na jej spotkanie i raz jeszcze, gdy rozwija niezbyt ostry intelekt. Byłem prawie onieśmielony, aby z nią pracować, ale z jej genialną osobowością uspokoiła mnie.

Debbie posługuje się pięcioma językami, a jej bogate zaplecze naukowe, jak wyszczególniono na jej stronie internetowej, zaskakuje nie-akademickich, takich jak ja.

"W swojej karierze naukowej jest ekspertem od propagacji fal w niejednorodnych mediach, a także w optymalizacji: jest wynalazcą nowej techniki lokalizacji sygnałów bezprzewodowych w konkretnych lokalizacjach w budynkach, absolwentem Uniwersytetu Brandeis Summa Cum Laude BA, otrzymała pełne stypendium Wien i została wybrana na Phi Beta Kappa Po uzyskaniu tytułu doktora, Debbie podjęła dwa stypendia podoktoranckie z dziedziny matematyki stosowanej i fizyki oraz przeprowadziła dalsze badania na Wydziale Fizyki Stosowanej i Matematyki Stosowanej Uniwersytetu Columbia, a także w Nowym Jorku Uniwersytecki Courant Institute for Mathematical Sciences. " Imponujące, ale nie dlatego myślę, że jest spektakularna.

Dr Berebichez ma doświadczenie w filozofii i teatrze i była znana w rodzinnym Meksyku za pisanie opowiadań. Kreatywna Debbie jest także osobą współczującą, która znajduje przyjemność w prostych akcjach dobroci. Jej silne poczucie empatii pozwala jej pamiętać, jak to jest nie rozumieć nauki, pamiętać o byciu dociekliwym, ale nie wiedzącym, jak znaleźć odpowiedzi. Sięga do tych młodych Debbies, gdziekolwiek ich znajdzie. Często proszona jest o rozmowę w szkołach w Nowym Jorku; w zabawnych rozmowach rzuca wyzwanie uczniom, by ścigali swoje marzenia.

Wychowała się w konserwatywnej społeczności, która zachęcała mężczyzn do studiowania tematów lewej półkuli, a kobiety do studiowania po prawej stronie lub wcale. Aby zdobyć tytuł licencjata, studiowała filozofię i fizykę, ale nigdy nie porzuciła swojej silnej, dziecinnej ciekawości, jak to działa, więc poszła za fizyką na doktorat. Debbie jest przekonana, że ​​nasza wrodzona ciekawość pozostaje w każdym z nas, i ona jest w dążeniu do jej zaangażowania.

Używanie jej Smartów do pokazania nauki jest zabawne i wszędzie wokół nas

Podczas wykładu TED mówiła o tym, w jaki sposób fizyka uzyskuje wgląd w interkontynencję, wykorzystując zjawisko Emergent Behavior, zdefiniowane przez Debbie jako "kiedy układ złożony z niezależnych części tworzy bardziej złożone zachowania jako zbiorowe i wykazuje właściwości, które same poszczególne elementy robią. nie mieć." Mówiąc akademicko, jest to trudny pomysł, aby poruszyć twoją głowę, ale Debbie ma sposób wyjaśnienia nauki, aby przeciętny Joe mógł ją zrozumieć.

Analizując pojawiające się zachowania, wykorzystała analogie ruchu i popularności, koncepcje, do których wszyscy możemy się odnosić. Pokazała, jak fizyka dąży do "pójścia w drugą stronę", wymyślając sposoby głębszego wniknięcia w każdy element, mając nadzieję, że poprzez zrozumienie zachowania najmniejszego elementu możemy zrozumieć duży obraz. Ale Debbie ostrzega z uśmiechem: "Być może, gdy ktoś wygląda zbyt blisko, wiele z tego, co tam jest, znika."

Debbie zgadza się, że aby więcej młodych ludzi interesowało się nauką, potrzebujemy bardziej rozrywkowych naukowców, takich jak widzimy na kanałach Discovery i NatGeo. Uważam, że świat jest lepszy, ponieważ Debbie Berebichez postanowiła skupić się na matematyce i nauce. Ona łaskawie dzieli się swoją wiedzą na temat zasad naukowych i pomogła mi w sekcji mojej książki. Chciałem zastosować jej przemyślenia na temat Emergent Behavior do osobistego rozwoju, ale Debbie zauważyła, że ​​nauka nie poparłaby mojego założenia. Zamiast tego opowiedziała mi o jeszcze jednej dziedzinie jej intelektualnej sprawności, Optymalizacji, której używa w swojej pracy ilościowej. Oświeciła mnie do aplikacji naukowej, która jest dopiero odkrywana w rozwoju osobistym. Może razem możemy rządzić światem. Okay, może nie.

Debbie jest zobowiązana każdemu, kto chce rozwijać naukę lub śmiałe pomysły. Utrzymuje wyczerpujący harmonogram, który zaczyna się od złożonej pracy w analityce i nie kończy się, dopóki nie będzie majstrowała przy nowych pomysłach na nadchodzące filmy, rozmawiała z grupą młodzieżową lub organizacją biznesową, napisała na jej stronie internetowej i odpowiedziała na dziesiątki e-maili i inne pytania, a jednocześnie pozostały przyjazne i entuzjastyczne.

Uważam się za osobę produktywną, ale rozmowa z Debbie może sprawić, że poczujesz się leniwy. Z każdą chwilą wydaje się mieć nowy pomysł, a ona jest wylewna w jej dążeniu do poszerzenia naszego naukowego postrzegania. Mówi, że budzi się każdego ranka i wkłada okulary fizyki, widząc nawet codzienne czynności przez pryzmat nauki w nadziei, że odkryje nowe sposoby pokazania, jak zasady naukowe mają zastosowanie w życiu codziennym, takie jak jej film wyjaśniający "The Physics of High" Obcasy." Powiedziała: "Nawet robiąc coś tak prostego jak mycie zębów czy zmywanie naczyń, zastanawiam się, jakie zasady działają tutaj, że mogę uczyć ludzi".

Zapytałem ją, jak to jest pracować i prowadzić badania w dziedzinach zdominowanych przez mężczyzn. Powiedziała: "Pracuję z wysoko wykształconymi ludźmi, wielu z doktoratami, moi koledzy z finansów i nauki są pomocni i szanujący." Zawsze była zadowolona z procesu swoich badań i nadal ściśle współpracuje ze swoim doradcą, fizykiem, laureatem nagrody Nobla, Robertem Laughlinem, w promowaniu publicznego rozumienia nauki.

Misja dr Berebicheza

Jaka jest jej misja? "Aby dotrzeć do młodych ludzi, szczególnie kobiet, którzy mogą interesować się nauką, motywować ich, zanim się starzeją, związani z wymaganiami rodziny i pracy, i powoli tracą ciekawość." To jest spektakularne w przypadku Dr. Berebichez; Jej intensywne pragnienie kształtowania naszego świata poprzez naukę i łatwość, z jaką dzieli ona swoje serce.

Podobnie jak inne kobiety, z którymi rozmawiałem, na przykład prawniczka zajmująca się prawami człowieka Karen Tse i architektka Ana Manzo, nie zajmuje się ograniczaniem przekonań. Niezależnie od tego, czy okulary fizyków są włączone, czy nie; nie widzi przeszkód, tylko cele. Jest to powracający temat, który z przykrością odkrywam z każdą spektakularną kobietą, z którą rozmawiam. Nie żałuję, że istnieje; żałuję tylko, że jestem tym zaskoczony. Poszukałem tego, jakie specjalne urządzenia te kobiety wykorzystują, aby przezwyciężyć przeszkody, abym mógł je udostępnić w kręgach rozwoju osobistego, ale w ogóle ich nie widzą. Ana Manzo mówi, jeśli myślisz o nich; stają się znaczące, więc nie marnuj energii. Ahhh, to przecież sekret.