Czym jest Medal za służbę humanitarną?

 • 01 Opis medalu

  Master Sgt. Mark Olsen / Wikimedia Commons

  Medal za pomoc humanitarną to medalion z brązu o średnicy 1 1/4 cala. Nosi obraz prawej dłoni skierowanej ukośnie w górę z otwartą dłonią wycentrowaną na przedniej stronie. Mówi się, że dłoń symbolizuje dającą lub pomocną dłoń. U góry odwrotnej strony słowa "dla pomocy humanitarnej" pojawiają się w trzech wierszach. Poniżej jest gałązka dębowa z trzema liśćmi i trzema żołędziami, a jeszcze dalej w dół, wokół zewnętrznej krawędzi medalu, znajduje się napis "Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych".

 • 02 Wstążka

  Wstążka medalu pomocy humanitarnej ma szerokość 1 3/8 cala i ma paski. Pierwszy pasek ma 3/16 cala imperialnej purpury, a następnie 1/16 cala bieli, 5/16 cala niebieskiego ptaka i środkowy pasek 1/4 cala niebieskiej flagi. Pozostałe paski to 5/16 cala niebieskiego ptaka, 1/16 cala bieli; i 3/16 cala imperialnej purpury.

 • 03 Kto otrzymuje medal?

  Medal za służbę humanitarną honoruje personel Sił Zbrojnych USA, który wyróżnił się przez zasłużony lub bezpośredni udział w znaczącym akcie militarnym lub operacji. Czyn lub działanie musi mieć charakter humanitarny lub świadczyć usługi ludzkości.

  Odbiorca musi być w trakcie bezpośredniego udziału w czynnym zadaniu, aby kwalifikować się do otrzymania medalu. Podchorążowie służby w Akademii Wojskowej USA są uwzględnieni w zakresie kwalifikowalności. Członkowie Gwardii Narodowej również kwalifikują się do nagrody, jeśli użycie siły czynnej zostało zatwierdzone do użycia w akcie lub operacji.

  Konkretnie wyłączone z kwalifikowalności są zakłócenia krajowe obejmujące egzekwowanie prawa, równe prawa obywateli lub ochrona własności. Wyraźnie wykluczono również członków lub elementy usług pozostające w geograficznie oddzielonej lokalizacji oraz tych, którzy nie mieli bezpośredniego wpływu na działanie.

 • 04 Tło medalu

  Medal za pomoc humanitarną został ustanowiony po raz pierwszy przez zarządzenie wykonawcze 11965, które zostało podpisane przez prezydenta Geralda R. Forda 19 stycznia 1977 r. Nakaz ten przyznał nagrodę za udział w znaczącym akcie militarnym lub operacji o charakterze humanitarnym w dowolnym momencie po 1 kwietnia 1975 r.

  Dyrektywa Departamentu Obrony 1348.25 ustanowiła politykę i kryteria przyznawania medalu na temat pomocy humanitarnej w dniu 23 czerwca 1977 r. Projekt pana Jay Morris z Instytutu Heraldyki został złożony 18 kwietnia 1977 r. I został zatwierdzony przez Urząd Sekretarz Obrony 10 maja 1977 r.

  Kolejne odznaczenia Medalu Zasiłku Humanitarnego są oznaczone brązową gwiazdą noszoną na wstążce. Wyznaczone operacje, dla których można przyznać medal pomocy humanitarnej, są wymienione w podręczniku DOD 138,33 (M).

 • 05 Symbolika medalu

  Wyciągnięta ręka z dłonią w górę to międzynarodowy symbol pomocy i wsparcia. Dębowa gałązka oznacza siłę przekazaną przez bezinteresowną misję, by pomóc ludzkości. Fioletowy na wstążce reprezentuje samopoświęcenie, podczas gdy biel reprezentuje regenerację, a niebieski oznacza powszechną przyjaźń. Dwa odcienie niebieskiego mają te same kolory, co flagi flag Sekretariatu Obrony.