Dowiedz się więcej o byciu weterynarzem koni

Uzyskaj informacje o karierze na temat obowiązków, wynagrodzenia i innych elementów

Weterynarze koni są dużymi specjalistami od zwierząt specjalizującymi się w zarządzaniu zdrowiem koni.

Obowiązki

Weterynarze Equine są licencjonowanymi specjalistami zajmującymi się zdrowiem zwierząt, którzy posiadają kwalifikacje do diagnozowania i leczenia koni uczestniczących w konkurencji i produkcji. Weterynarz koński może pracować w wielu środowiskach, ale na ogół ściśle współpracuje zarówno z pacjentami końskimi, jak i ich ludzkimi właścicielami.

Typowa rutyna dla koniowatych obejmuje wykonywanie podstawowych egzaminów, rutynowe szczepienia, pobieranie krwi, przepisywanie leków, ocenianie i zakładanie ran, wykonywanie operacji i przeprowadzanie egzaminów po zabiegach chirurgicznych.

Inne obowiązki mogą obejmować przeprowadzanie egzaminów przed zakupem, monitorowanie zdrowia reprodukcyjnego ogierów hodowlanych i klaczy, współuczestnictwo ze źrebięciem oraz wykonywanie zdjęć rentgenowskich lub ultradźwięków. Weterynarze koni mogą pracować w połączeniu z kowalem, aby korygować zniekształcenia kątowe kończyn, rozwiązywać problemy związane z kulawizną i zapewniać właściwą równowagę stopy.

Bardzo często weterynarze koni pracują od pięciu do sześciu dni w tygodniu z dodatkowymi godzinami "na wezwanie" w razie potrzeby. Prace mogą odbywać się na zewnątrz w różnych temperaturach i warunkach pogodowych. Lekarze weterynarii, zwłaszcza pracujący z dużymi zwierzętami , powinni zawsze przestrzegać odpowiednich środków ostrożności, aby zminimalizować ryzyko obrażeń podczas pracy z pacjentami.

Opcje kariery

Według statystyk American Veterinary Medical Association (AVMA) ponad 75% weterynarzy pracuje w prywatnej praktyce. Weterynarze koni w prywatnej praktyce mogą pracować z pojazdu (odwiedzając farmę) lub w kliniki weterynaryjnej koni.

Wielu weterynarzy koni oferuje połączenie zarówno usług klinicznych, jak i mobilnych.

Nierzadko zdarza się, że weterynarze koni mają dużą mieszankę zwierząt, która obejmuje inne gatunki zwierząt gospodarskich, takie jak bydło, owce lub kozy. Inni decydują się na oferowanie mieszanej praktyki służącej zarówno małym, jak i dużym zwierzętom.

Według American Association of Equine Practitioners (AAEP) blisko połowa weterynarzy koni zajmuje się końmi użytkowymi (44,8%). Inne główne obszary usług to przyjemność / praca w gospodarstwie rolnym (17,2%), praca wyścigowa (13,7%) i praca reprodukcyjna (13,2%). Ostatnie badanie przeprowadzone przez AVMA w 2015 r. W zakresie zatrudnienia wykazało, że w całej populacji koni było 3,874 lekarzy weterynarii, a dodatkowe 4177 zajmowało się praktykami mieszanymi.

Poza prywatną praktyką, weterynarze znajdują również pracę jako profesorowie uczelni wyższych lub nauczyciele, przedstawiciele sprzedaży farmaceutycznej , personel wojskowy, inspektorzy rządowi i naukowcy.

Edukacja i trening

Wszyscy weterynarze koni ukończyli stopień doktora weterynarii, co stanowi kulminację rygorystycznego kursu obejmującego zarówno małe, jak i duże gatunki zwierząt. Istnieje 30 akredytowanych szkół weterynaryjnych w Stanach Zjednoczonych, które oferują stopień DVM.

Po ukończeniu szkoły, weterynarze muszą również pomyślnie ukończyć North American Veterinary Licensing Exam (NAVLE). Około 3000 weterynarzy zdaje ten egzamin i co roku wchodzi na pole. Pod koniec 2015 r. Dostępne było ostatnie badanie ankietowe dotyczące zatrudnienia w ramach programu AVMA, w którym uczestniczyło 105 358 praktykujących weterynarzy z USA.

Stowarzyszenia zawodowe

American Association of Equine Practitioners (AAEP) to 10 000 członków weterynarzy z 67 krajów, co czyni go największą na świecie organizacją weterynaryjną koni. AAEP co roku organizuje ważny kongres z ponad 100 godzinami wykładów i pokazów dostępnych dla weterynarzy koni.

Wynagrodzenie

Mediana wynagrodzenia dla lekarzy weterynarii wynosi około 87.590 USD według ostatniego badania Bureau of Labor Statistics przeprowadzonego w 2014 r. Zysk dla lekarzy weterynarii wahał się od 522,530 USD do ponad 157.390 USD.

Według AVMA, średni dochód zawodowy dla weterynarzy koni (przed opodatkowaniem) wyniósł w 2009 roku 85 000 USD.

Weterynarze z małych zwierząt osiągali najlepsze wyniki pod względem przeciętnej pensji wyjściowej prosto ze szkoły weterynaryjnej ze średnią rekompensatą w wysokości 64 744 USD; duże weterynarze zaczęli średnio 62 424 $.

Lekarze weterynarii, którzy są certyfikowani na specjalności specjalności (okulistyka, onkologia, chirurgia itp.), Generalnie uzyskują znacznie wyższe wynagrodzenia dzięki zaawansowanemu szkoleniu i doświadczeniu. Począwszy od 2015 r. Dane AVMA wskazywały na 107 certyfikowanych dyplomanów koni i 307 certyfikowanych dużych chirurgów zwierząt.

Perspektywy pracy

Według danych Biura Statystyki Pracy, profesja weterynaryjna będzie rozwijać się szybciej niż przeciętnie - około 9% od 2014 do 2024. Ograniczona liczba absolwentów programów weterynaryjnych przełoży się na doskonałe perspektywy zatrudnienia w tej dziedzinie.

AAEP informuje, że ich najwyższa liczba weterynarzy z USA znajduje się w Kalifornii, Teksasie i na Florydzie. Poza Ameryką Północną trzema krajami o największej liczbie weterynarzy koni są Australia, Niemcy i Wielka Brytania.

Z ponad dziewięcioma milionami koni w samych Stanach Zjednoczonych zapotrzebowanie na usługi z zakresu medycyny koni powinno wzrastać w zdrowym tempie w najbliższej przyszłości. Popyt na specjalistów od koni powinien nadal rosnąć.