Wskazówki bezpieczeństwa dotyczące pracy ze zwierzętami

Praca ze zwierzętami jest z pewnością atrakcyjną perspektywą, ale zawsze istnieje ryzyko związane z jakąkolwiek pracą, która wymaga rąk do interakcji ze zwierzętami (bez względu na to, czy pracujesz ze zwierzętami domowymi, zwierzętami hodowlanymi lub dziką przyrodą ). Zwierzęta mogą być nieco nieprzewidywalne, gdy są w stresie lub w obcym środowisku, na przykład podczas wizyty w biurze weterynaryjnym lub salonie pielęgnacyjnym , dlatego ważne jest uważne obserwowanie zwierzęcia przez cały czas. Możesz zminimalizować ryzyko obrażeń, postępując zgodnie z tymi wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa pracy z zwierzętami:

 • 01 Podejście do wszystkich zwierząt z ostrożnością

  Uważaj, aby unikać martwych punktów i podejdź do zwierząt powoli, aby zawsze były świadome Twojej obecności. Mów delikatnie, zbliżając się do zwierzęcia, aby usłyszeć, że nadchodzisz. Nagłe ruchy nigdy nie są dobrym pomysłem, niezależnie od gatunku i rasy.
 • 02 Bądź czujny w każdej chwili

  Ukąszenia, kopnięcia i zadrapania są często dostarczane, gdy przewodnik jest rozproszony. Kiedy pracujesz ze zwierzętami, muszą zawsze mieć pełną uwagę. Chwila nieuwagi jest wystarczająca, aby podtrzymać potencjalnie poważne obrażenia. Nie daj się rozproszyć przez telefon komórkowy lub bezczynne rozmowy z innymi programistami.

 • 03 Badanie zachowania gatunków

  Handlowcy muszą zwracać szczególną uwagę na sygnały behawioralne , które wyświetla zwierzę. Bardzo ważne jest rozpoznanie negatywnego języka ciała - zwłaszcza oznak agitacji. Konie przyczepiają uszy, uderzają zębami i kopią, gdy są zdenerwowane. Psy warczą, kucną i łykają swoich zębów, gdy czują się zagrożone. Pamiętaj, aby nauczyć się znaków ostrzegawczych, gdy zaczynasz pracę z nowym gatunkiem.

 • 04 Podejmij środki ostrożności przeciwko chorobom odzwierzęca

  Choroby odzwierzęce to takie, które mogą być przenoszone bezpośrednio ze zwierząt na ludzi. Przykładami chorób odzwierzęcych są grzybica, salmonella, opryszczka B, wścieklizna, zapalenie wątroby i gruźlica. Powinieneś być zaznajomiony z podstawowymi objawami zakażonego zwierzęcia i być świadomym tego, jak może zachodzić przeniesienie, abyś mógł podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby uniknąć infekcji. Należy zwracać się po pomoc lekarską po każdym potencjalnym narażeniu.

 • 05 Zminimalizuj reakcje alergiczne

  Alergeny, takie jak sierść zwierząt, mogą powodować kichanie, świszczący oddech, podrażnienie lub ule. Niektóre osoby mają ciężkie przypadłości związane z oddychaniem, które wymagają stosowania inhalatora lub nawet hospitalizacji. Zdjęcia alergiczne mogą być konieczne, aby zminimalizować reakcję, dzięki czemu można bezpiecznie pracować ze zwierzętami w trybie ręcznym. Być może będziesz musiał całkowicie unikać pewnych rodzajów zwierząt, jeśli jesteś na nie silnie uczulony.

 • 06 Kontrola urządzeń manipulacyjnych pod kątem bezpieczeństwa

  Ostre krawędzie, śliskie podłogi, niewłaściwe oświetlenie i inne zagrożenia strukturalne są odpowiedzialne za wiele wypadków i obrażeń. Ważne jest utrzymanie bezpiecznego środowiska i utrzymanie wszystkich urządzeń do obsługi zwierząt w dobrym stanie.

 • 07 Nosić osobiste wyposażenie ochronne

  Przedmioty wyposażenia ochrony osobistej mogą obejmować różne opcje, takie jak okulary ochronne, rękawice lateksowe, maski, obuwie ze stalowymi podeszwami, kaski, kombinezony i fartuchy ołowiu. Jeśli jest dostępny produkt i jest odpowiedni do danego zadania, rozważ skorzystanie z niego. Sprzęt ochronny może znacznie zminimalizować ryzyko obrażeń.

 • 08 Zwolnij zwierzęta prawidłowo

  Bezpieczne trzymanie zwierząt może pomóc w uniknięciu skręceń, naprężeń, wypadków poślizgnięcia i upadku oraz innych obrażeń fizycznych. Duże zwierzęta, takie jak bydło i konie, powinny być umieszczone w magazynach lub straganach. Można również zastosować podpórki, kulki lub inne ograniczenia. Psy mogą być pomieszane, a koty mogą być delikatnie owinięte w ręczniki. W skrajnych przypadkach weterynarz powinien podawać środek uspokajający.

 • 09 Utylizuj odpady medyczne w odpowiednich pojemnikach

  Zawsze należy postępować z wszelkimi niebezpiecznymi urządzeniami medycznymi (np. Igłami lub chemikaliami) z zachowaniem szczególnej ostrożności. Nigdy nie wyrzucaj igieł do kosza. W większości kliniki i gospodarstwa do tego celu służą specjalne pudełka do usuwania niebezpiecznych substancji biologicznych.

 • 10 Mieć strategię wyjścia

  Strategia wyjścia jest szczególnie ważna podczas pracy z dużymi zwierzętami w zagrodach, straganach lub zsypach. Nie pozwól sobie na osaczenie. Utrzymuj wyraźną drogę ucieczki przez cały czas. Możesz zostać poważnie ranny, jeśli zostaniesz przypięty w rogu przez jeden z większych gatunków zwierząt hodowlanych.