Życiorysy projektowe dla wykonawców technicznych

Jak szablon życiorysu funkcjonalnego może zapewnić ci wywiad

Jeśli dany wybór zostanie dokonany, większość ludzi woli robić swoje podatki niż pracować nad swoim CV. To bolesny, czasochłonny proces. Jeśli jesteś niezależnym wykonawcą w branży technologicznej, już wiesz, że jedno CV, które pasuje do wszystkich, po prostu go nie wycina. Twoje CV musi zostać poprawione, aby pasowało do każdej możliwej pozycji, podkreślając najbardziej odpowiednie doświadczenie dla projektu pod ręką.

Większość pełnoetatowych pracowników używa chronologicznego wznowienia, pokazując każdą firmę w odwrotnej kolejności chronologicznej, określając "Firma", "Pozycja", "Lata" i "Obowiązki". Jest to dobry format dla pełnoetatowych stanowisk, ponieważ może pokazać pracodawcom, jak stabilny jesteś, jak lojalny byłeś i jak przeszedłeś przez szeregi, dodając wartości każdemu pracodawcy przez lata.

Oto kilka wskazówek i przykładów dotyczących CV na etatach .

Kiedy starasz się o pozycję niezależną / kontraktową , chronologiczne CV może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jeśli twoja ostatnia pozycja nie jest dokładnie tym, czego wymaga twoja nowa pozycja kontraktowa, wielu menedżerów nawet nie przejdzie na drugą stronę. Funkcjonalny typ wznowienia (taki jak życiorys oparty na projekcie) może pomóc lepiej zaprezentować wcześniejsze doświadczenia projektowe niż tradycyjne CV chronologiczne.

Życiorysy oparte na projektach

Zamiast organizować swoje CV przez firmy, dla których pracowałeś, zamiast tego uporządkuj je według każdego projektu. Istnieją cztery sekcje dla każdego projektu w życiorysie opartym na projekcie: Tytuł, Czas trwania, Wykorzystane technologie i Opis.

  1. Tytuł każdego projektu powinien być pojedynczą linią.

    • Nadaj każdemu projektowi numer (np. Projekt 1, Projekt 2 itp.), A następnie "Nazwa projektu", "Firma" i "Pozycja".

  1. W drugim wierszu wpisz "Czas trwania:", a następnie oszacuj, jak długo pracowałeś nad nim (np. 6 tygodni, 30 dni itd.)

  2. W nowej linii wpisz "Technologie używane" lub "Oprogramowanie używane", w zależności od rodzaju pracy, którą wykonałeś. Wymień narzędzia użyte w projekcie w punktach na dwie lub trzy kolumny.

  3. W czwartej części napisz krótki akapit o tym, co pociągnął za sobą projekt i co zrobiłeś. Pamiętaj, aby dodać wszelkie informacje, które byłyby ważne dla nowego pracodawcy. Jeśli jest to długi opis, możesz użyć tutaj także punktorów, aby podkreślić ważne punkty.

Oto przykład wszystkich tych kroków razem wziętych:

Projekt 1: Aktualizacja XYZ.com (XYZ Inc.), programista internetowy
Czas trwania: 30 dni
Wykorzystane technologie: HTML5 / CSS3, PHP, Java

To jeden ze sposobów robienia tego. Oto inny sposób prezentacji Twoich projektów:

XYZ Inc, Washington, DC (2015): Użył HTML5 / CSS3, PHP i Java do odbudowania XYZ.com do ponownego uruchomienia marki. Zoptymalizowany XYZ.com dla wszystkich ekranów, w tym urządzeń mobilnych. Konwersja nawigacji Flash na HTML5.

Ten format jest lepszy, jeśli zamierzasz ubiegać się o ten sam rodzaj umowy. Jeśli decydujesz się na inny tytuł, skorzystaj z pierwszego formatu dla swoich projektów, aby było jasne, jaką pozycję zajmowałeś w tym czasie.

Dlaczego to pomaga

Kiedy menedżerowie szukają kogoś, kto może napisać kod C # lub potrzebują kogoś, kto zainstaluje zaporę Cisco, naprawdę nie obchodzi ich, jak długo pracujesz w firmie XYZ. Chcą wiedzieć, ile masz doświadczenia, co zrobiłeś i ile miesięcy, dni lub lat pracowałeś w podobnych projektach.

Będą skanować pierwsze projekty, które wymieniliście, dodać dni, w których spędziliście podobną pracę ...

a następnie zdecydować, czy do ciebie zadzwonić czy nie. Resume oparte na projektach ułatwia pracę kierownikowi ds. Zatrudniania, co oznacza, że ​​masz większe szanse na uzyskanie tego połączenia, jeśli masz wiedzę, której szuka.

Ponadto, nie będziesz musiał tracić czasu na modyfikowanie swojego CV dla każdej pozycji, o którą się ubiegasz. Zachowaj jedną kopię swojego pełnego CV, wymieniając wszystkie projekty w kolejności odwrotnej chronologicznej jako szablon. Kiedy ubiegasz się o nową pozycję kontraktową, możesz po prostu wyciąć i wkleić najbardziej odpowiednie projekty i umieścić je na górze listy. Mniej istotne projekty mogą wypełnić następujące strony.

Wreszcie, aktualizowanie CV po każdym projekcie jest po prostu kwestią dodania go do listy po zakończeniu. Możesz spędzić mniej czasu na opracowywaniu i rewidowaniu CV, a więcej czasu poświęcasz na pracę przy kontraktach i oczywiście na płaceniu podatków.