Uzyskaj przegląd typów systemów zarządzania treścią

Dowiedz się, który CMS jest najlepszy dla Ciebie

Czym jest system zarządzania treścią? System zarządzania treścią (CMS) to aplikacja używana do tworzenia, dostosowywania i zarządzania informacjami. Większość CMS może być używana samodzielnie lub w połączeniu (zintegrowanym) z innymi aplikacjami. Można je skonfigurować bezpośrednio w sieci, Internecie, a nawet uruchomić "lokalnie" na swoim komputerze.

Najbardziej rozpowszechnione korzystanie z CMS polega obecnie na szybkim tworzeniu potężnych stron internetowych, które nie wymagają wysokiego poziomu wiedzy programistycznej do konfigurowania, dostosowywania i utrzymywania.

CMS można podzielić na dwa główne typy: własny CMS i Open Source CMS.

Zastrzeżony CMS

Wiele firm sprzedaje licencje na używanie własnego, zastrzeżonego systemu CMS. "Zastrzeżony" oznacza ogólnie, że ktoś jest właścicielem praw do aplikacji CMS i potrzebujesz pozwolenia lub licencji, aby z niego skorzystać. Nawet w przypadku licencji w większości przypadków posiadacze licencji mogą nadal mieć zakaz kopiowania systemu CMS lub wprowadzania zmian w aplikacji, chyba że kupią droższą licencję "programistów".

Niektóre zastrzeżone CSM mogą i są zaprojektowane do działania poza środowiskiem twórcy, ale ważne jest, abyś wiedział, gdzie wybrany CMS będzie działał poprawnie, ponieważ wiele rodzajów zastrzeżonego CMS będzie działało tylko wtedy, gdy witryna, którą z nich budujesz, będzie hostowana przez właściciel CMS. Na przykład większość internetowych serwisów internetowych "buduj sam" korzysta z pewnego rodzaju zastrzeżonego systemu CMS. Jeśli zbudujesz stronę internetową "na żywo" za pomocą swoich narzędzi, strona będzie działała tylko wtedy, gdy będziesz ją utrzymywać z CMS tej firmy.

Jeśli spróbujesz przenieść swoją domenę w inne miejsce, witryna utworzona w zastrzeżonym środowisku może już nie działać lub może zostać przekonwertowana na inny format.

Dwoma największymi wadami używania zastrzeżonego systemu CMS są koszty licencji, a ponieważ wiele firm hostingowych nie obsługuje zastrzeżonego systemu CMS, możesz ograniczać się do miejsca, w którym możesz hostować swoją witrynę.

Ten brak "przenoszenia" jest prawdopodobnie głównym powodem, dla którego właściciele małych firm decydują się na korzystanie z Open Source CMS.

Open Source CMS

Najbardziej popularny Open Source CMS działa na PHP (język skryptowy dobrze nadaje się do tworzenia stron internetowych, które może być osadzone w HTML): WordPress, Joomla i Drupal (strona White House to strona Drupal). Programy typu Open Source (OS) może być używany przez kogokolwiek w dowolnym celu i nie wymaga zakupu licencji. Możesz także dostosować OS CMS bez specjalnego pozwolenia.

Kilka istotnych korzyści przy korzystaniu z systemu OS CMS:

Najlepsza korzyść: praktycznie działają "od razu po wyjęciu z pudełka".

Który CMS jest najlepszy dla Ciebie?

O ile nie masz pieniędzy na spalenie, zacznij od rozważenia gry z jedną z trzech najpopularniejszych aplikacji Open Source: WordPress, Joomla i Drupal (i graj z nimi w tej kolejności). Tylko dlatego, że są darmowe, nie oznacza braku mocy .

Firmy używające WordPressa to Ford, People Magazine, Sony, CNN, eBay, Wired, a nawet Yahoo!

Z trzech najpopularniejszych CMS, Drupal byłby uważany za "wielką broń". Mimo że open source i free, Drupal może być przytłaczający dla początkujących.

Zrelaksuj się, to tylko farba

Korzyści płynące z korzystania z systemu CMS dla OSD po raz pierwszy nie mogą być zawyżone. Kiedy nerwowo malujesz pokój w jednym kolorze, przypominasz sobie, że zawsze możesz go pomalować, jeśli ci się nie podoba. Wybór systemu operacyjnego OS CMS zapewnia tę samą "łatkę testową". Wszystkie są "standardowymi kolorami", ale wszystkie można później łatwo przekonwertować na "niestandardowe farby". Jeśli nie masz pewności, jaki "kolor" CMS chcesz, możesz przetestować je wszystkie za darmo.