Publikowanie i księgowość

Marketing książki tworzy świadomość dla określonej książki wśród księgarzy i konsumentów. Celem marketingu jest oczywiście generowanie sprzedaży książek.

Czym jest marketing książek?

Ogólnie rzecz biorąc, funkcja działu marketingu książek w tradycyjnym wydawnictwie polega na pomaganiu różnym działom sprzedaży w otrzymywaniu książki przed kupującymi księgarnie, dystrybutorami książek i innymi kanałami, aby upewnić się, że książka jest dostępna i (najlepiej) wyświetlana i promowana. za ich pośrednictwem konsumentom.

Specjaliści ds. Marketingu książki nadzorują również promocję online przez Internet (w niektórych domach jest to dział reklamy).

W tradycyjnym wydawnictwie każda książka ma przypisanego "menedżera marketingu" lub "dyrektora marketingu". Ten marketer pracuje na kilkudziesięciu tytułach w tym samym czasie. W przypadku książek publikowanych samodzielnie niektóre lub wszystkie tradycyjne funkcje marketingu książek mogą być udostępniane za pośrednictwem usługi samodzielnego publikowania lub innych konsultantów publikacji książek (za opłatą).

Ale jak już znajdziesz się w roli autora, zrozumienie tradycyjnych funkcji marketingu książek pomoże Ci w poruszaniu się po publikacji Twojej książki:

Strategia marketingowa książki

Na początku sezonu wydawniczego (lub nawet już wkrótce po przedłożeniu przez autora jego autorskiego kwestionariusza ) marketer angażuje się w pomoc w określeniu potencjalnych czytelników danej książki, wielkości rynku książki i strategii jak najlepiej dotrzeć do czytelników, którzy mogą być zainteresowani książką.

W oparciu o strategię marketer tworzy taktyczny plan marketingowy (który zawiera niektóre lub wszystkie pozycje od 2 do 6 poniżej).

Ponieważ wiele elementów planu marketingowego - takich jak specjalne materiały z wyprzedaży, wyświetlacze w punktach sprzedaży, reklamy itp. - kosztuje pieniądze, plan marketingowy jest wykonywany w kontekście szacowanego budżetu marketingowego dla książki.W przypadku dużych przejęć książek, które wymagają dużych nakładów ze strony wydawcy, dział marketingu książek jest czasami wprowadzany do strategii jeszcze przed nabyciem książki - i, z reguły, im więcej zapłacił wydawca, by kupić książkę , tym większy budżet marketingowy.

Book Rozwój materiałów sprzedaży i wsparcie sprzedaży książek

Zanim książka zostanie opublikowana, dział marketingu książek współpracuje z działem promocji, aby opracować standardowe narzędzia sprzedaży każdej książki, takie jak ich opis w sezonowym katalogu listy wydawców. Działy sprzedaży wykorzystują je, aby zaprezentować książkę księgarni , dystrybutorów hurtowych, sklepy z pamiątkami, biblioteki itp. Wsparcie to obejmuje również każdą obecność książek na targach branżowych, takich jak BookExpo America lub jesienne targi prowadzone przez niezależnego regionalnego księgarza organizacje.

Opracowanie materiałów promocyjnych w punkcie sprzedaży

Dział marketingu książek jest odpowiedzialny za zarządzanie projektowaniem i tworzeniem oznakowań w sklepie, zakładek i innych materiałów promujących książki dla konsumenta na poziomie sklepu. Zwróć uwagę, że wraz z rozwojem internetowych kanałów sprzedaży książek, te drogie punkty sprzedaży są mniej powszechne.(Zwróć uwagę, że w sieciach sklepów z cegieł na poziomie narodowym, takich jak Barnes & Noble , promocje w punktach sprzedaży - na przykład obecność książki w wyświetlaniu tabel sezonowych - są określane przez konto, a nie przez marketing wydawcy. departamentu i są opłacane ze wspólnych funduszy na reklamę konta, zwykle określane jako "spółdzielnia".)

Rozwój kampanii Social Media i Blogger

W niektórych domach wydawniczych dotarcie do blogerów i innych powiązanych blogerów należy do działu marketingu; w innych domach blogerzy są uważani za część mediów i wysyłanie im informacji o publikowanych książkach należy do działu reklamy .

Podczas gdy niektóre kampanie w mediach społecznościowych mogą być rozwijane wewnętrznie (w przypadku książek o dużym budżecie), media społecznościowe często spadają na autora w ramach rozwoju platformy.

Reklama

Podczas gdy reklama drukowana zanikła, wciąż istnieje w pojazdach takich jak The New York Times Book Review ; reklamy online są bardziej powszechne. Dział marketingu i budżet marketingowy książki określają, czy, gdzie i kiedy książka będzie reklamowana. (Ponownie, reklama, która jest wykonywana w imieniu książki, ale powiązana z konkretnym kontem, została prawdopodobnie opłacona za kooperację).

Sponsoring i promocja krzyżowa

Firmy, których produkty łączą się z publicznością w przypadku książek, są czasami zachęcane do wzajemnego promowania książek. Na przykład firma spożywcza może wzajemnie promować nagrodę lub gratis na stronie książki kucharskiej na swojej stronie internetowej. Sponsoring i wzajemna promocja obejmują również inne departamenty (specjalna sprzedaż, promocja w przypadku udziału w wycieczce).