Opiekun zoo wynagrodzenie, opis stanowiska i profil kariery

Zookeepers są najbardziej widoczną częścią zespołu parku zoologicznego. Chociaż ta ścieżka kariery nie oferuje szczególnie wysokich wynagrodzeń, miejsca pracy są bardzo poszukiwane ze względu na wyjątkowe możliwości i doświadczenia, jakie daje ta dziedzina.

Obowiązki

Zookeepers to specjaliści zajmujący się zwierzętami, którzy są odpowiedzialni za utrzymanie zdrowia swoich podopiecznych, a także za zapewnienie prawidłowego utrzymania swojego siedliska. Do obowiązków opiekuna z reguły należą: karmienie, podawanie leków, czyszczenie i utrzymywanie osłony zwierząt, zgłaszanie nietypowych zmian w zachowaniu menedżerom lub weterynarzom, pomoc w procedurach weterynaryjnych, prowadzenie szczegółowej dokumentacji i edukowanie ogółu społeczeństwa.

Zookeepers muszą być przygotowani do pracy wieczory, weekendy i święta w razie potrzeby. Strażnicy często muszą wykonywać pracę fizyczną w zmiennych warunkach pogodowych. Jest to z pewnością praca, która wymaga ciężkiej pracy i poświęcenia.

Opcje kariery

Wielu opiekunów zoo wybiera specjalizację w konkretnym obszarze, takim jak praca z ptakami, dużymi kotami, słoniami lub gatunkami wodnymi. Mogą również pomagać w procedurach reprodukcyjnych i hodować młode zwierzęta w celu rozmnażania zagrożonych gatunków utrzymywanych w ich zoo.

Wielu opiekunów zoo również odgrywa rolę w programach edukacyjnych, które zoo oferuje społeczeństwu. Programy te promują ochronę i dają hodowcom możliwość dzielenia się swoją wiedzą o swoich zwierzętach. Wykłady mogą obejmować pokazy z żywymi zwierzętami, w zależności od gatunku.

Niektórzy opiekunowie przechodzą do ról kierowniczych w zoo lub w końcu kontynuują karierę w weterynarii . Potencjalne opcje kariery obejmują asystenta kuratora , projektanta wystaw , zbiórkę pieniędzy, trenera zwierząt , badacza i pedagoga .

Edukacja i trening

Zookeepers często mają stopień w dziedzinie zwierząt (takich jak nauka o zwierzętach , biologii lub zoologii). Ćwiczenia z zachowań zwierząt, anatomia i fizjologia, fizjologia reprodukcyjna i biologia okazują się przydatne. Wybrani kandydaci na stanowiska zookeepera mają również szerokie doświadczenie w pracy ze zwierzętami w klinikach weterynaryjnych, hodowlach, zakładach rehabilitacji dzikich zwierząt , stajniach, akwariach lub ogrodach zoologicznych.

Jednym z dobrze znanych programów edukacyjnych jest program Zoo Animal Technology w Santa Fe Community College w Gainesville, Floryda. Uczelnia ma własne 10-akrowe zoo nauczające na terenie, otwarte dla publiczności, które jest akredytowane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Zoo i Akwarium (AZA). Program studiów drugiego stopnia trwa około 2 lata (5 semestrów, w tym sesje letnie) i obejmuje ponad 1900 godzin praktycznego doświadczenia w nauczaniu w zoo. Około 60 absolwentów szkół rocznie.

Inną znaną opcją edukacyjną jest intensywny program Exotic Animal Training Management w Moorpark College w Kalifornii. Ten program studiów magisterskich na 7 dni w tygodniu trwa 22 miesiące. Uczniowie zdobywają praktyczne doświadczenie pracując w ogrodzie zoologicznym, jednocześnie uczęszczając na zajęcia i mogą zdobyć specjalną certyfikację w zakresie zarządzania zachowaniem zwierząt lub edukacji dzikiej zwierzyny podczas wypełniania EATM. Studenci są zobowiązani do pracy wieczory, weekendy i święta. Program kończy około 50 studentów rocznie i szczyci się tym, że ma absolwentów pracujących w większości głównych ogrodów zoologicznych, parków zwierząt oraz w Hollywood.

Wynagrodzenie

Praca w charakterze opiekuna nie jest jedną z bardziej dochodowych karier zwierzęcych. Zgodnie z podręcznikiem dotyczącym perspektyw operacyjnych opublikowanym przez Biuro Pracy i Statystyki, opiekunowie zwierząt mieli medianę wynagrodzenia w wysokości 19 550 USD w 2011 r. (Chociaż liczba ta uwzględnia wiele pozycji, które nie są utrzymywane w zoo).

Program zoo w Santa Fe Community College podaje średnią stawkę początkową w wysokości od 20 000 do 23 000 dolarów dla zookeeperów. Moorpark College podaje średnią wypłatę początkową w wysokości od 20 000 do 28 000 USD dla swoich absolwentów. Rzeczywiste wynagrodzenie początkowe może się różnić w zależności od wcześniejszego doświadczenia, wykształcenia i położenia geograficznego kandydata.

Dla bardziej doświadczonych kandydatów, PayScale.com podało stawkę wynagrodzenia dla zookeepera w wysokości 16,055 $ do 37 222 $, co daje średnio 26 639 $. Indeed.com zgłosił średnią pensję opiekuna zoo w wysokości 28 000 $. Firma SimplyHired.com wskazała podobną średnią wynagrodzeń w wysokości 29 000 USD. Znowu na wynagrodzenie może mieć wpływ wcześniejsze doświadczenie, wykształcenie i położenie geograficzne posiadacza.

Perspektywy pracy

Mimo że pensja nie jest szczególnie wysoka na tym stanowisku, trudno jest wywalczyć pracę jako strażak. Oczekuje się, że konkurencja pozostanie silna w ciągu następnej dekady i później.

Ze względu na ograniczoną liczbę ogrodów zoologicznych i silną konkurencję na istniejących stanowiskach, ta kariera nie przyniesie znacznego wzrostu w porównaniu do innych możliwości zatrudnienia w przemyśle zwierzęcym.